Démosthénes
Občas se to psaní trochu řetězí, jedno téma nastoluje jiné. Démosthenes byl řecký vlastenec a zapálený bojovník proti makedonské nadvládě. Nebyl jenom pracně vydrezírovaný řečník.
Démosthénes (384 - 322 před naším letopočtem) se do historie zapsal nejen jako významný řečník. Pocházel z bohaté athénské rodiny. Štěstěna mu ovšem tolik nepřála, po smrti otce dosti zchudnul a záhy si uvědomil, že cesta k úspěchu vede v jeho době přes skvělou rétoriku. Současně si ovšem ujasnil, že jeho ústní projevy jsou nedokonalé, někdy až směšné. Neměl na výplatu kvalitních učitelů a tak hledal vlastní, mnohdy velmi drastické metody. Jak známo, dával si kaménky pod jazyk, aby lépe vyslovoval, chodil na horské túry, aby cvičil dech, řečnil do mořského příboje, četl současné klasiky. Podle některých pramenů používal i ostrý zavěšený meč pro trochu postižené rameno, kterým občas škubal.
S odstupem více než dvou tisíců let je vlastně předobrazem cílevědomého a silného jednice, který na sobě pracoval s nebývalou vůlí. Démosthenes se ale stal také symbolem řeckého boje za zachování demokracie. Když Filip II. nastoupil v roce 359 před naším letopočtem na makedonský trůn, Démosthénes ho prohlásil, a asi právem, za největšího nepřítele athénského státu. I jeho proslovy proti tomuto panovníkovi vstoupily do dějin jako filipiky. Vlastní pílí se stal i jakýmsi advokátem té doby, živil se psaním soudních řečí pro obhájce i žalobce.
Postupně se propracoval do čela athénské politiky, proslul zejména jako řečník bojující proti okupaci Řecka makedonským expandujícím králem Filipem. Nebudu se zaplétat do detailů války o Peloponés. Podstatné je, že přes ohnivost jeho filipik proti králi se postupně celé Řecko stalo jakousi provincií Makedonie. Po Filipově smrti v roce 336 se vlády úspěšně ujal králův syn Alexandr, který se ovšem více věnoval dobývání Persie, do Řecka se jeho vojáci vrátili až na další potlačení vzpoury v roce 324. Ovšem ani Alexandrovi nebyl dopřán dlouhý život, zemřel za rok poté, v roce 323 p. n. l. Po jeho smrti se Demosthénes vrátil domů, opět brojil proti okupaci, ale jeho vzpoura byla Makedonci v roce 322 definitivně potlačena. Démosthénes utíkal před pronásledováním, ale konečný únik našel až v sebevraždě jedem na ostrově Kalurie, v chrámě, který ho před pomstou okupantů neuchránil.
Zůstalo zachováno mnoho Démosthénových řečí, nikoliv jenom slavné filipiky. Do historie se zapsal jako důsledný ochránce řecké demokracie a také jako člověk, který dokázal bojovat tvrdě a důsledně s vlastními nedostatky.
***
Zobrazit všechny články autora