Velikost textu: normální | zvětšit | zmenšitInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Lenka,
zítra Petr.

Můžete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uživatel: nepřihlášen

Více informací o klubu a členství v něm se můžete dozvědět na stránkách našeho klubu.

Anketa
Návštěvníci stránek - věk návštěvníků. Děkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Společnost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Pythagorova věta


Při tom našem antickém povídání můžeme na chvilku odskočit od bájí do světa vědy. Potom je ovšem nutné si připomenout, že svět bájí, ale i trojská válka, se noří z dávných časů a mlh nad Olympem. Trojská válka bývá situována do doby bronzové, tedy asi 1200 před naším letopočtem, kdežto svět antické vědy, to už je úsvit evropské civilizace. Archimédes zhruba třetí století před Kristovým zrozením, Pythagoras patří ještě hloub do historie.


To já jsem pil tvůj vonný dech,
byl jako víno ze Sámosu,
jež dozrávalo na ňadrech
a na rtech zanechalo rosu…

Jaroslav Seifert


Trochu jsem chtěl ten matematický text odlehčit básníkovým připomenutím ostrovu Samos, na kterém se otec čísel a filozof Pythagoras narodil. Přesná data jeho života - od kdy do kdy - vám neřeknu, ale květ jeho věku bych tipoval tak na 530-520 před naším letopočtem.

Zdá se, že v mládí poměrně dost cestoval, seznámil se třeba s východním myšlením v Egyptě a Babylonii. V průběhu svého života několikrát měnil působiště, zdá se ovšem, že jeho pověst moudrého muže šla s ním. Jeho pythagorejská škola se asi vyznačovala jistou askezí, řečeno naším jazykem. Jeho filozofické učení nebylo nikde zaznamenáno. Především věřil na nesmrtelnost duše, která musí po smrti hledat cestu, jak uniknout z mrtvého těla a přejít třeba do jiných tvorů. Matematika pro něj patrně byla určující v mnoha oborech. V hudbě je známo pythagorejské ladění a také pojem hudba sfér nám nezní špatně.


Prý dokonce položil základ dnešnímu názvu filozofie. Když ho žáci přezdívali „sofos“ tedy moudrý, říkal, ať mu raději říkají „milovník moudrosti“, tady filozof. Tak si potom začali říkat i jeho žáci. Snad je také autorem označení „kosmos“ (kosmeo-zdobit) pro vesmír. Vesmír prý obdivoval pro jeho nádhernou uspořádanost. Čísla zjevně hrála v životě a učení myslitele z ostrova Sámos velkou roli. Docela zábavné mi přijde, že se patrně na konci života tomu vyznavači přesných čísel do výpočtů vnutila iracionalita, pro tehdejší svět skoro neřešitelná.


Tak až si vzpomenete, že čtverec nad přeponou pravoúhlého trojúhelníku se rovná součtu čtverců nad oběma odvěsnami, vzpomeňte také na moudrého a snad i asketického učence, jehož odkaz uctíváme i po více než dvou tisíciletích.


A přidám jeho doporučení, také tak staré: Snažte se ovládat čtyři věci: žaludek, spánek, sex a prchlivost.


Josef Hejna

Další články autora



Komentáře
Poslední komentář: 27.10.2012  07:54
 Datum
Jméno
Téma
 27.10.  07:54 Blanka
 26.10.  17:42 ferbl
 26.10.  15:36 autor Děkuji,
 25.10.  17:56 Bobo :-)))
 25.10.  12:03 Vesuvanka díky
 25.10.  08:33 Vendula
 25.10.  07:25 Lenka
 25.10.  07:17 venca