Ibisi skalní se připravují na hnízdění
V minulých dnech se v ostravské zoologické zahradě čtyři páry vzácných ibisů skalních přestěhovali ze zimoviště do prostorné voliéry v návštěvnické části areálu a hned se pustili do námluv a stavby hnízd.
Ibisi skalní patří ke společenským tvorům hnízdícím v početných koloniích čítajících okolo 40 párů. V Zoo Ostrava je ibisí kolonie tvořena páry čtyřmi. Návštěvníci ji najdou ve voliéře společně se supy bělohlavými, kde mají ibisi k dispozici celkem šest hnízdních budek. Všechny páry ihned po vypuštění do voliéry budky obsadily a začaly budovat hnízda. K tomu využívají zejména větvičky a další rostlinný materiál. V nejbližších týdnech do připravených hnízd snesou samičky vejce (obvykle 2 až 4), na jejichž inkubaci se budou vzájemně střídat se svým partnerem.
Ibis skalní (Geronticus eremita)
v minulosti obýval Evropu (Švýcarsko, Německo, Rakousko, Španělsko, Itálii), severní Afriku a Střední východ. V důsledku ztráty přirozeného životního prostředí, ilegálního lovu a kladením otrávených návnad došlo na mnoha místech k jeho vyhubení. Ve volné přírodě dnes žije pouhých 350-370 jedinců, čímž se tito ptáci řadí k nejohroženějším druhům na světě. 95 % světové populace dnes žije v Maroku, zbylí ptáci přežívají na dvou malých lokalitách v Turecku (asi 80-90 ptáků) a Sýrii (jen 5 ptáků). V Evropě se volně žijící ptáci již nevyskytují. Zato evropské zoologické zahrady chovají celkem asi 900 jedinců a od roku 1998 je jejich chov řízen Evropským záchovným programem (EEP), jehož snahou je záchrana ibisů skalních a jejich návrat do některých evropských zemí (např. Rakousko, Itálie aj.).
Ibisy skalní chová ostravská zoo od roku 2008 a od té doby také participuje na Evropském záchovném programu. V loňském roce se ostravským ibisům podařilo poprvé úspěšně odchovat tři mláďata. Věříme, že letos k nim přibudou další.
Šárka Kalousková
Foto ibisů:Pavel Vlček