Čeladná – údolí Podolánky
Tip na výlet
Tentokrát vás pozvu na letní výlet do čeladenského údolí, které se jmenuje Podolánky. Podolánecké údolí začíná za Horní Čeladnou za studánkou Cyrilkou. Nalevo se nachází vila bývalého arcibiskupského lesního Jana Holuba, dnes penzion U Holubů. Dále se údolí zužuje a následuje úsek zvaný Tisňavy, kde cesta vede těsně okolo řeky Čeladenky. Na konci Tisňavy se před ústím potoka Kněhyně do Čeladenky nachází Škaredý most a údolí se rozšiřuje. Kousek od Lokality v Jámě se napravo nachází stará škola, která dnes slouží jako zařízení Renarkon pro drogově závislé. Necelý kilometr se nachází soubor chalup Plucnarka a zhruba necelé dva kilometry se pak nachází pod osadou Kociánka rozcestí turistických cest. Zde je možno zaparkovat a využít toto místo jako východiště nejrůznějších tras. Zde také nalezneme informační tabuli, ze které se dozvíme, že se nacházíme u přírodní rezervace V Podolánkách, která byla vyhlášena v roce 1955 na výměře 32,06 ha se smrkovými porosty na podmáčených až rašelinných půdách.
Podolánecké údolí má bohatou historii. Hned v jeho počátku na ostrohu Kozinec bývala kdysi tvrz nebo strážní hrádek. Údolím vedla obchodní stezkou, jezdily tudy formanské vozy s nejrůznějším zbožím. Jelikož cesty kdysi bývaly velmi hrbolaté a prašné, stala se zde řada nehod. Vzhledem k blízkosti vodního toku byly nehody spojeny i s utonutím lidí či koní, protože v Čeladence bývala řada různě se přemisťujících se tůní, kde bývala dosti velká hloubka a byla to také místa, kde se vyskytovaly vodní víry. Pamětníci uvádějí, že se takových případů stalo více než třicet. S údolím, které zejména v nevlídném počasí působí až strašidelně, je také spjata řada lidových pověstí. Jedna z nich například vypráví o rytíři, který se tu projíždí s hlavou pod paží.
Ale my si vybereme krásný slunný den a z Kociánky můžeme vyrazit:
Srdce Beskyd
Po žluté značce vlevo se můžeme vydat na Srdce Beskyd, kde je středisko vybudované kdysi Železárnami a drátovnami Bohumín, dnes ve vlastnictví firmy BIZIK s. r. o., v létě je zde možné občerstvení. Z Kociánky na Srdce Beskyd je 1,5 km a dále 3,5 km vede žlutá značka do Starých Hamer na osadu Břeskový. Ze Srdce Beskyd zároveň vede naučná stezka WOLFRAM, která mapuje události partyzánských bojů za druhé světové války.
Martiňák
Po zelené značce se můžeme vydat na Mečovou (2 km) a odtud je pak 1 km na Martiňák, což je horská chata spojená s prvopočátky beskydské turistiky. Na Martiňák se dostaneme také po zelené značce – 3,5 km od Kociánky je na hřebeni Lhotská a odtud se přes Mečovou dorazí na Martiňák.
Samorostlý
Kdo má rád neznačené cesty, může vyrazit po zelené značce směr Lhotská a zhruba po 2 km je zde cesta odbočující doleva, která se táhne po úbočí vrchu Samorostlý a dovede nás na samotu Samorostlý, kde je hájovna. Pamětní deska umístěná zde nás upozorňuje, že tady působila partyzánská skupina. Chalup tu kdysi bylo více, ale lidé z nich odešli a stavby byly nakonec odstraněny.
Pavla Zemaníková