Velikost textu: normální | zvětšit | zmenšitInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Kazimír,
zítra Miroslav.

Můžete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uživatel: nepřihlášen

Více informací o klubu a členství v něm se můžete dozvědět na stránkách našeho klubu.

Anketa
Návštěvníci stránek - věk návštěvníků. Děkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Společnost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Svátek zamilovaných

 

se slaví 14. února, na svatého Valentina. Jak tento svátek vůbec vznikl? Byl to jenom sentimentální výplod středověkého anglického básníka a nebo má nějaký historický podklad?

 

Patronem tohoto svátku je svatý Valentin.
Jenže ... kolem tohoto světce je mnoho nezodpovězených otázek. Tak hned ta první - byla to jedna nebo dvě osoby? Protože, podle katolické encyklopedie byl svatý Valentin, zemřel mučednickou smrtí 14. února, buďto kněz v Římě a nebo biskup v Interamně, dnešní Terni. V šestém nebo sedmém století byla sepsána Acta svatého Velentina. Tuto legendu znal v osmém století anglosaský benediktiský mnich svatý Béda Ctihodný a zahrnul ji s legendou o mučedníkovi Valentinovi z Terni a jeho zázračném vyléčení zmrzačeného dítěte do svých životopisů svatých.

 

Obě legendy byly spojeny s datem 14. února.
Kolem roku 1260 sepsal italský mnich Jakob de Voragine, později byl janovským biskupem, knihu, která byla snad nejčtenější za středověku. Kniha se jmenovala Zlatá legenda a ta obsahovala, mimo jiných, stručný životopis svatého Valentina. Podle něj mučedník Valentin nechtěl popřít Krista v roce 280 před císařem Claudiem a byl za to odsouzen k smrti. Ještě předtím Valentin stačil v žaláři slepé dceři svého žalářníka modlitbami vrátit zrak. V této knize není ale nikde zmínka o tom, že by jí snad měl psát a nebo se do ní měl zamilovat, jak později tvrdily některé prameny.



Poprvé historicky doložen je 14. únor a Valentinův svátek. Byl spojován s romantickou láskou ve 14. století, v díle Geoffreye Chaucera "Ptačí sněm". Je to báseň a byla napsána jako pocta k zasnoubení anglického krále Richarda II.., tomu bylo v tu dobu patnáct let, s o osm měsíců starší princeznou Annou Českou, dcerou Karla IV. I když sňatek byl čistě z politických důvodů, nakonec prý mezi nimi vládla vřelá láska. Svatba těchto dvou byla 22. ledna 1383.
Takže díky Geoffrey Chaucerovi vznikl svátek zamilovaných - Valentin? Tehdy ale vznikl jeden malý omyl, vypadalo to, že svátek zamilovaných se slaví od nepanšti, a že Chaucer navázal jenom na starší tradici a tento omyl pomáhali šířit i další angličtí historici v 18. století.

 

První historicky doložené přání k svátku zamilovaných poslal své ženě v roce 1415 mladý francouzský vévoda Karel Orleánský, který byl zajat a vězněn v londýnském Toweru. Odtud posílal své manželce milostné básně, z nich se asi 60 zachovalo a můžete je vidět v Britském muzeu mezi královskými listinami. Svátek Valentina se dnes slaví skoro na celém světě. V Anglii je starobylý zvyk posílat anonymní milostné dopisy, v Americe se volí Valentin a Valentina, jinde se dávají malé květinové dárky a sladkosti, či drobné šperky. Tyto dárky by měly být vyjádřením úcty a lásky.



A ještě jedna věc, i když přímo se svátkem zamilovaných nesouvisí. Na pražském Vyšehradu byly nalezeny čtyři barokní relikviáře, byly považovány za ztracené, a jeden z nich se týká svatého Valentina. V relikviáři byla skoro celá lopatková kost, která podle odborníků patří k tomuto světci. Do Čech ji údajně přivezl Karel IV., který byl znám svým sběratelstvím svatých ostatků, ale jisté to není. Na lopatce se našla při restaurování "autentika" - malý proužek, na kterém bylo uvedeno světcovo jméno a byl nalepen na lopatce. Vyšehradský svatý ostatek je asi největší, který se dostal za hranice Itálie. Zůstává jenom otázka, z kterého světce tato kost pochází. Z kněze v Římě a nebo z biskupa v Terni ? Tuto relikvii si můžete na Vyšehradě prohlédnout sami, ale jenom v den jeho svátku.

Olga Kotačka

Ilustrace - práce absolventek kurzu malování

Na další obrázky se můžete podívat ZDE

Další články autorky:
Sběratelská náruživost
Slečna Sylva
Kup chleba a přikládej!
Anne Christina
Svět podle Wyetha
Dřevěný talíř
Václav Jansa
Bílá paní
Břetislav Bartoš
Ukrytý hrad
Energie pyramid
Dřevěné městečko
Hanácké Athény
Radegast
Blatná
Jantar a jantarová stezka
Joža Úprka
Adolf Kašpar
Jaroslav Seifert
Poslední carská rodina
Počátky lyžování v Čechách
Ostrov nad Ohří
Moje město Darmstadt
Zámek Lysice
Hans Christian Andersen
Procházka Prahou
Karlův most - 1
Karlův most - 2
Pověst o Bruncvíkovi
U Zlaté studny
Jindřišská věž
Zámek v Bučovicích
Břevnovský klášter
České korunovační klenoty
Pražský hrad
Slavín
Vyšehrad
Loreta
Procházka Prahou - Josefov
Jan Karafiát 
Univerzita Karlova
Svátek zamilovaných
Karolinum
Ústav šlechtičen
Clam - Gallasův palác
Lobkowický palác na Pražském hradě
Lobkowický palác na Malé straně

 



Komentáře
Poslední komentář: 18.02.2010  06:17
 Datum
Jméno
Téma
 18.02.  06:17 Vendula
 17.02.  17:29 Leo
 15.02.  17:50 ImraL
 14.02.  18:40 Gabi-florka
 14.02.  17:23 wiki
 14.02.  17:23 wiki