Není to moje rodné město, pouze hrou osudu jsem se sem před asi před 25ti lety dostala. Město Darmstadt je opravdu staré. Podle nálezů již v roce 2000 let před Kristem zde pohřbívali své mrtvé tzv. Glockenbecherleute. Později to bylo sídlo germánského kmene Sueben. Okolo roku 600 jsou zde první osady Franků a Suebenů, a tak bych mohla pokračovat dále…
První písemná zmínka o Darmstadtu, tehdy Darmundestat, je z konce 11. století. 23. července roku 1330 dostal rod baronů z Katzenelnbogen od císaře Ludwiga z Bavor městská práva pro Darmstadt. V roce 1479 připadl Darmstadt dědictvím na zemského hraběte Heinricha III. Hessenského, který sídlil v Marburgu. V 16.století se město stává luteránské. Po smrti Philipa v roce 1567 zvolil Georg I. Darmstadt jako svoje sídelní město. Tím se zde začíná více stavět a rozvíjet městský život. Koncem 16.století má město již kolem 1500 obyvatel. Během času je město sužováno morem, obsazováním cizích vojsk a rabováním, jako se ostatně dělo docela normálně ve středověku. V tuto dobu zde žijí i Židé (od roku 1622), první zmínka o jejich hřbitově je z roku 1680 a v roce 1735 má židovská darmstadtská obec i svou první synagogu. Na začátku 19. století je zemský hrabě Ludwig X. povýšen na velkovévodu. 17. prosince 1820 je Hessensko uznáno jako samostatná německá země. V tuto dobu má město již kolem 15 000 obyvatel.
První vlak projel městem 27.června 1846 a město již má 22436 obyvatel. Město dostalo i plynové osvětlení, buduje se kanalizace, vzniká první technická vysoká škola. Buduje se také tramvajové spojení do okolí, do Eberstadtu a Griesheimu, později i do Arheiligenu. Tyto linky byly taženy lokomotivami na uhlí. Teprve v roce 1897 je zde první elektrická tramvaj. V roce 1897 se začal stavět ruský kostel, na přání posledního ruského cara Nikolaje II. Ten do Darmstadtu jezdil za svou snoubenkou, princeznou Alexandrou Hessenskou. Město díky jemu dostalo i další nádraží, Ostbahnhof. V roce 1899 se zakládá umělecká kolonie na popud velkovévody Ernsta Ludwiga a tím se město dostává do středu secesního života. A konec velkovévodství je v roce 1918, kdy se rod vzdává práva na velkovévodství.
Jak jsem již napsala, hessenská princezna Alexandra byla vlastně poslední ruská carevna. Její bratr, Ernst Ludwig, velkovévoda hessenský byl politik, umělec a dobrodinec. Narodil se 25. listopadu 1868. Jeho babička byla (ze strany matky) britská královna Victorie. Velkovévoda se angažoval ve všech možných směrech. Podporuje universitu v Giessenu, zakládá vinařskou školu Oppenheim, podporuje rozvoj fabrik Opel. On sám se označoval za umělce, psal básně a dramata, komponoval klavírní skladby. Teoreticky se zabýval i architekturou. Na jeho popud byly zváni do Darmstadtu mladí umělci, malíři, básníci. Na důkaz toho je vybudování umělecké kolonie v roce 1899, kde tito umělci mohli v klidu tvořit a také i vystavovat svá díla. V roce 1894 se oženil a v témže roce se jeho sestra Alix, jak ji jmenovali, vdává za ruského cara Nikolaje II. Jeho manželství ale dlouho nevydrželo a v roce 1901 se velkovévoda rozvádí. Z manželství měl jednu dceru, která v roce 1903 zemřela. V roce 1905 se opět oženil a z tohoto manželství jsou dva synové. Ještě v roce 1916 se pokouší zprostředkovat mír v Rusku. Ale jeho vláda má blíž ke konci než si myslel. V listopadové revoluci byl donucen vzdát se titulu a úřadu velkovévody. Protože však byl spřízněn s britským královským rodem, tak se následnictví trůnu nevzdal. Zemřel 9. října 1937 v Darmstadtu.
Podle posledního sčítání lidí žije v Darmstadtu (stav konec června 2007) 140 347 obyvatel, z toho je asi 16,5 % cizinců. Jako perličku nakonec – po městě je nazván jeden chemický prvek „Darmstadtium“ s pořadovým číslem 110, váha 281. Byl objeven v darmstadtském GSI, v roce 1994. Zkratka je DS - pro toho, kdo si to chce přeložit je to Gessellschaft für Schwerionenforschung.
Mimo jiného má město třeba Centrum pro grafické zpracování dat nebo Německý institut pro plasty. Další je třeba ESOC. Je to evropské kontrolní centrum pro výzkum letů do vesmíru.
Ve firmě Merck je také mnoho zajímavého. Třeba Merck začal jako první zpracovávat LCD – tekuté krystaly. Tekuté krystaly byly poprvé ve vysoké čistotě vyrobeny v roce 1904, ale začátek byl položen již v roce 1888. Merck byl jako jeden z prvních přímo u začátků LCD. Poprvé byly použity tekuté krystaly v letech 1966 - 1967 pro první číselné ukazovatele v plochých displeyích. Ale tyto krystaly mohly pracovaly jen ve vysokých teplotách (nad 80 stupňů). V roce 1976 byly tekuté krystaly, které měly lepší optickou a dynamickou stabilitu přihlášeny na uznání patentu. Tím jejich praktické využití začalo ve velkém, první přenosný počítač byl vyroben Toschibou v roce 1985. V roce 1997 začala nová generace tekutých krystalů pro LCD monitory a LCD televizory. O tom by se dalo psát mnohem více a bylo by to na samostatný článek.
Město má ještě mnoho zajímavostí, o každé by se dalo napsat mnohem, mnohem více. Tak snad někdy příště.