Zatímco se všichni vìnujeme covidu a válce na Ukrajinì, u¾ léta si pod sebou podkopáváme úplnì jinou vìtev, bez které ¾ivot stejnì pokraèovat nebude - nièením pøírody. Situace je mnohem horší, ne¾ se na první pohled zdá. Víte tøeba, ¾e podle souèasných odhadù bude v oceánech bìhem následujících desetiletí u¾ více plastového odpadu ne¾ ryb?
Oceány zajiš»ují potravu a ob¾ivu pro více ne¾ miliardu lidí. Oceány také produkují polovinu kyslíku na planetì. Na oplátku jsme z nich udìlali skládku toxických a radioaktivních odpadù.
Kdysi nekoneèné zásoby ryb a moøských plodù jsme vyplenili a nevynecháme jedinou pøíle¾itost zavrtat se do oceánského dna a tì¾it ropu. Tu ropu, kvùli jejímu¾ spalování vzniká pro oceány nejvìtší hrozba – oxid uhlièitý. Jsou to pøitom právì oceány, které hrají klíèovou roli v regulaci klimatu a zmíròování dopadù klimatických zmìn. Absorbují a¾ 30 % oxidu uhlièitého a 90 % nadbyteèného tepla z globálního oteplování.
Vìda hovoøí jasnì – musíme ochránit alespoò tøetinu svìtových oceánù, aby se mohly zotavit a zachoval se podmoøský ¾ivot. Poprvé v historii se nám to mù¾e podaøit. Letos na jaøe (mìl to být u¾ srpen 2021, ale konference byla bohu¾el posunuta) plánuje OSN vyjednat Globální úmluvu o oceánech, díky ní¾ by po celém svìtì mohla u¾ do roku 2030 vzniknout rozsáhlá sí» oceánských rezervací, pokrývající alespoò 30 % rozlohy volných moøí. V tìchto bezpeèných rezervacích by nesmìla probíhat ¾ádná nièivá lidská èinnost, a tak by se oceány mohly zregenerovat a znovu o¾ít. Bez oceánù plných ¾ivota nezastavíme zmìny klimatu.
Pomoz oceánùm, pomù¾eš nám všem! Co mù¾eš udìlat? Tøeba:
4) Zmírnít dopady plastové smrti mù¾eš ka¾dý den tím, ¾e:
- tøídíš plastový odpad
- neodhazuješ ¾ádný odpad nikde v pøírodì, ale odneseš si své odpadky s sebou
- pou¾íváš minimálnì plastové sáèky - upøednostòuješ obaly, je¾ pou¾iješ víckrát
- nepou¾íváš jednorázové plastové výrobky (pøíbory, kelímky, brèka, tašky)
- nekupuješ zbyteènì pití v pet lahvích, ale pou¾íváš svou lahev, kterou plníš (voda s citronem je stejnì mnohem zdravìjší)
- kupuješ radìji pití ve skle ne¾ v pet lahvi
- nekupuješ a nepereš syntetické tkaniny (uvolnìné mikroplasty cestují do moøe)
- jednou za èas vyrazíš do pøírody a vyèistíš ji od odpadkù
- alespoò nìjaké plasty, které pou¾íváš, sám znovu kreativnì vyu¾iješ
- nepou¾íváš jednorázové vlhèené ubrousky ani jednorázové plenky - jistì, je to pohodlné, ovšem pøíroda dostává dost zabrat
- pokud u¾ jednorázové ubrousky pou¾íváš, nikdy je nevyhazuješ do toalety
- dìláš spoustou dalších drobností, pøemýšlíš o tom, tím pádem máš radost za ka¾dý nepou¾itý èi alespoò vytøídìný plast