V úvodu se chci omluvit za název. Pokud vám nic neøíká, tak jste na tom stejnì jako já, pokud ano, máte mùj obdiv. Omfalos je z øeètiny a znamená pupek a pou¾ívá se pro oznaèení støedu svìta, nejdùle¾itìjšího místa, nejvyspìlejšího místa, nìkdy té¾ místa, kde je zemì spojena s nebesy.
Já jsem k tomuto názvu došel obrácenì, od toho pupku svìta, kdy¾ jsem volil název pro úvahu, jak se vyvíjela a cestovala civilizace, vývoj, pokrok.
Zaèátek té cesty jsem zasadil do Øecka, kde se soustøedili lidé, kteøí se rozhodli podstatnì obohatit svoji èinnost, do té doby omezenou na lov zvìøe a sbìr plodù. Chápu, proè si vybrali toto místo, je tam teplo, spousta zelenì, roste tam víno a melouny, je tam moøe a v nìm ryby.
Vymysleli abecedu, olympijské hry a další pozoruhodnosti. Jak jinak, kdy¾ mezi nimi byl Aristoteles, Diogenes, Hippokrates a další koumáci. Také postavili lodì, na kterých se pak nìkteøí pøeplavili do Øíma a tam zalo¾ili Øíši Øímskou.
Øímané, proto¾e mìli málo místa a byli èistotní, vymysleli kanalizaci, také zavedli kalendáø a aby byl poøádek zavedli vládu. Tím vznikla i funkce císaøe. Nejznámìjší byl César, který kdy¾ se dozvìdìl, ¾e kdesi v Egyptì je krásná Kleopatra tak ji pøivezl a ukázal ji Øím. Také vymysleli láznì a po tìch koupelích v nich se cítili plní sil a kdy¾ jim zbyly i po gladiátorských soubojích, rozhodli se podívat, jak to vypadá za hradbami.
Pøi tìch výpravách na jihu rozmlátili konkurenèní sídlištì Kartágo a na severu našli Germány, Frantíky a Anglány.
Tato trojka doplnìná dalšími sousedy vytvoøila Evropu a pøebrala roli pupku svìta. Vymysleli stroje vèetnì parního, který pohánìl další stroje a tím i lidi kolem tìch strojù. Mezi stroji vymysleli i ty, které nahradili vesla u lodí jako jediný pohon a v dùsledku toho postupnì dopluli do vzdálených míst na Zemi.
Bohu¾el vymysleli i zbranì a vyzkoušeli je jak ve válkách nìkdy velmi dlouhých (jako ta 30letá), tak i tìch nejhroznìjších – 1. a 2. svìtová.
Mezi tím a zejména po nich se ten pupek svìta z Evropy pøestìhoval do Ameriky, tedy USA Nejdøíve na to pobøe¾í blí¾e Evropì, poté na to druhé, západní.
A proto¾e za tím západem USA u¾ je jen oceán a za ním je u¾ zase východ, vychází tam slunce, a dokonce jedné zemi se tam øíká zemì vycházejícího slunce, tak se tam ten pupek svìta v té cestì dokola svìtem zachytil. Zachytil se v té zmínìné zemi východu slunce, Japonsku, ale jen svou èástí, konkrétnì úrovní prùmyslové výroby, zejména v elektronice a strojírenství a pro gurmány pak objevem sushi.
Zalíbilo se mu tam a další vývoj ukazuje, ¾e tady tedy v Asii se hodlá usídlit.
Hlásilo to rádio Jerevan, které sice neuvedlo název té zemì, ale tvrdí, ¾e má nejvìtší objem prùmyslové výroby, nejvìtší rùst hospodáøských ukazatelù, dostatek financí, dokonce se schopností být vìøitelem toho dosavadního pupku svìta, má pozoruhodné výsledky ve výzkumu, vèetnì nejvìtšího poètu patentù a má nejrychlejší vlaky, nejdelší dálnice i silnou armádu.