Pojïme spoleènì hledat elixíry ¾ivota. Znáte-li nìjaký nápoj, který je mo¾né oznaèit jako elixír ¾ivota, urèitì nám o nìm napište (info@seniortip.cz). Rádi ho do tohoto seriálu zaøadíme.
Pøesto, ¾e je tento èaj - neèaj oblíben nejvíce v Japonsku, pìstuje se výhradnì v Cedar mountains asi 200 km severnì od Kapského mìsta. Pro moderní svìt objevil rooibos Benjamin Ginsberg, kdy¾ pozoroval køováky pøi jeho pøípravì. Po¾ádal o šálek, a èaj ho tak zaujal svým výrazným arómem tak, ¾e se ho rozhodl prodávat. Se stoupající poptávkou byly okolo roku 1930 zalo¾eny první plantá¾e v blízkosti mìsta Clanwillliam. Za druhé svìtové války se z dùvodù nedostupnosti èajù z Cejlonu jeho spotøeba stále zvyšovala. Po válce však nastal pokles ceny a tím i krach mnoha pìstitelù. Proto byla roku 1954 zalo¾ena organizace Redbos tea control bord, podporující pìstování rooibosu. Ta byla v roce 1993 zprivatizována na Rooibos International, která je nyní výhradním vývozcem èaje.
Rooibos - neboli èervený keø patøí do èeledi bobovitých. Roste na kyselých písèitých pùdách chudých na ¾iviny a vy¾aduje sucho. Rostlina je 1 a¾ 1,5 metru vysoký keø se zelenými jehlicemi, chránícími ji pøed sluncem. Rooibos se pìstuje jen na malé èásti pozemkù. Nejprve se kultivuje v záhonech 4 a¾ 5 mìsícù (10 -15 cm), a pak je pøesazován na plantá¾. První sklizeò je pùl roku po vysazení a probíhá v lednu a¾ bøeznu (poèátkem afrického podzimu). Sklizeò probíhá výhradnì ruènì. Keøe se sekají 30 cm nad zemí, poté naøe¾ou na 2 a¾ 3mm a vyteèe z nich š»áva. Pak dochází k fermentaci pod širým nebem pøi teplotách mezi 45 a¾ 50°C po dobu 8 a¾ 24 hodin. V prùbìhu fermentace se jehlice kropí, aby nedošlo k jejich vyschnutí. Po fermentaci se rooibos prosívá a poté se spaøením odstraní cizorodé organizmy. Pak se èaj ji¾ jen tøídí, balí, distribuje a prodává.
Èaj se luhuje po dobu 3 a¾ 5 minut (nebo i déle). Šálek je pøi luhování dobré zakrýt, aby neuniklo výrazné a právì tolik cenìné aróma èaje. Pøi pøípravì èaje není vhodné pou¾ívat èajové vajíèko, ponìvad¾ jehlièky propadají otvory do nálevu. Z jedné dávky èaje je mo¾né pøipravit a¾ 3 nálevy, pøièem¾ druhý a tøetí nálev staèí luhovat po dobu 1 minuty. Rooibos je výborný jak studený, tak teplý a díky jeho sladkému aroma si ho nemusí sladit ani zapøísáhlí odpùrci neslazeného èaje.
Rooibos však není oblíben pouze pro svoji chu» a aróma, ale také pro své výrazné blahodárné úèinky na naše zdraví podobné èaji zelenému. To potvrzuje nejen tradice, ale výzkumy provádìné v Japonsku, USA a Jihoafrické Republice. Rooibos obsahuje vysoké mno¾ství vitamínu C. Ten posiluje imunitu a napomáhá syntéze kolagenu. Ten je dùle¾itý pro zdravý vývin poko¾ky, chrupavek, kostí, šlach, vazù a dásní. Vitamin C také povzbuzuje produkci hormonù a tím zlepšuje naši duševní pohodu. Rooibos té¾ obsahuje antioxydanty (patøí sem i zmiòovaný vitamin C), které pohlcují volné radikály, je¾ jsou hlavní pøíèinou rakoviny a kardiovaskulárních onemocnìní jako je arteroskleróza, infarkt myokardu a mozková mrtvice. Pomáhá i pøi alzheimerovì nemoci, šedému zákalu a artritidì. Díky pøíznivému vlivu na centrální nervovou soustavu pomáhá udr¾et mentální svì¾est i ve stáøí. Rooibos obsahuje i mnoho minerálù jako ¾elezo, zinek, mangan, mìï, draslík, vápník, hoøèík a fluor, který posiluje zubní sklovinu. Èaj rooibos je vhodný i pøi prevenci alergií a støevních onemocnìní. Tlumí koliky, pùsobí proti bolestem bøicha, ¾aludeèním potí¾ím, pálení ¾áhy, zvracení, proti støevním infekcím, tlumí senou rýmu, astma a alergie na potraviny (na to má velký vliv aspalatin, který se nalézá jen rooibosu). V rooibosu se vyskytuje málo tøíslovin a tak je vhodný i pro lidi s citlivým ¾aludkem. Pøi zevním pou¾ití pomáhá pøi potí¾ích s oèima, dásnìmi, kù¾í, omlazuje ple» a pùsobí proti exémùm, akné, opruzeninám a aftám.
Pøíštì si povíme nìco o èaji „honeybush“, který patøí do stejné skupiny jako „rooibos“.