Milí pøátelé v zemi pod Øípem, pøípadnì pod sv. Hosténkem,
jak se dozvídáme z èeských zdrojù, pøedseda Parlamentu Èeské republiky, pan Milan Vystrèil si dovolil tu drzost zaletìt si na Taiwan, èím¾ velice pohnìval nejen soudruha Wi Jinpinga, ale souèasnì urazil všech ètrnáct tisíc milionù obyvatel Èíny.
Buïte však bez obav, nejste v té „rej¾i“ sami, my jsme na tom podstatnì hùø. Naše ministrynì zahranièních vìcí neuvá¾enì navrhla, aby vznik coronaviru vyšetøovala mezinárodní komise a i kdy¾ se k jejímu hlasu pøidalo mnoho dalších hlasù, ona byla první a musí být za to potrestána a to nejen sama, ale celá Austrálie. A u¾ zaèaly létat pohlavky ve formì omezení dovozu australského zbo¾í do Èíny. Peking pochopitelnì tvrdí, ¾e to nemá nic spoleèného s politikou, ale dová¾ené maso bylo prý závadné a australská vína finanènì podporovaná australskou vládou. To by nebylo tak zlé, kdyby Èína nebyla naším nejvìtším obchodním partnerem, témìø tøetina australského exportu smìøuje do Èíny. Mají nás bohu¾el do znaèné míry v hrsti. I kdy¾, jak známo, tak statistka je pøesným souètem nepøesných èísel, pár èísel pro názornost.
China: US$74 billion (29.2% of total Australian exports)
Japan: $26.2 billion (10.3%)
South Korea: $13.6 billion (5.4%)
India: $10.1 billion (4%)
United States: $9.2 billion (3.6%)
Hong Kong: $7.9 billion (3.1%)
New Zealand: $7.1 billion (2.8%)
Taiwan: $6.7 billion (2.6%)
Zhruba pøed rokem se mi dostala do ruky kniha s názvem The Hundred-Year Marathon (Stoletý maraton), kterou napsal uznávaný expert na zále¾itosti Èíny, Michael Pillsbury. K mému velkému potìšení jsem zjistil, ¾e kniha je ji¾ pøelo¾ena do èeštiny a vøele doporuèuji, si ji koupit.
O jaký maraton jde?
Kdy¾ v roce 1949 pøevzala vládu do rukou komunistická strana Èíny, vytkla si tehdy za cíl, ¾e ke stoletému výroèí této události pøedstihnou Spojené Státy jak ekonomicky, tak i co se vojenské síly týèe. Jak se zdá, dostanou se do cíle ještì mnohem døíve, ne¾ za tìch plánovaných sto let.
Po pøeètení Pillsburyho knihy jsem pøeèetl ještì nìkolik knih na toto téma a všechny v postatì jen potvrzovaly jeho údaje. Zdá se, ¾e se èínské komunistické stranì podaøilo skloubit prvotní kapitalismus s tuhým, diktátorským re¾imem a vzhledem k tomu ¾e témìø ka¾dý pátý obyvatel této planety ¾ije v Èínì, ekonomický úspìch je témìø zaruèen.
Jak mylná je naše západní pøedstava o kapitalismu v Èínì. Tak zvaní “kapitalisté” v Èínì jsou vysoce postavení èlenové vládnoucí strany, kterým systém dovolí “bohatnout” na úkor dìlníkù, kteøí pod jejich vedením pracují. Nìkde jsem našel údaj, ¾e prùmìrná mzda dìlníka v Èínì se rovná US$ 1.75, co¾ by bylo asi 2.7% mzdy dìlníka v USA. Toto èíslo se mi nepodaøilo øádnì ovìøit, èínským statistkám, pokud nìjaké publikují, bych nevìøil. Není tudí¾ ¾ádným pøekvapením, ¾e svìt je zaplavován èínskými výrobky a prùmysl ve vyvinutých zemích umírá na úbytì.
Tak ještì pár èísílek pro ilustraci. Hádejte kdo kolik tìch osobních autíèek za rok vyrobí.
World's Top 20 Largest Passenger Car-Producing Countries In 2017 (Million Units)
China: 24.81 million units.
Japan: 8.35 million units.
Germany: 5.65 million units.
India: 3.95 million units.
South Korea: 3.74 million units.
United States: 3.03 million units.
Spain: 2.29 million units.
Brazil: 2.27 million units.
Jak jsem se ji¾ zmínil, Èína je naším nejvìtším obchodním partnerem, ale druhým nejvìtším cizím vlastníkem zemìdìlské pùdy v Austrálii. Jejich podíl se bìhem nìkolika posledních let zhruba desetkrát zvìtšil na 14 milionù hektarù zemìdìlské pùdy, co¾ jsou dvì a pùl procenta australské zemìdìlské pùdy.
Ovšem okolní ostrovy v Pacifiku u¾ mají v kapse. U¾ívají podstatnì stejnou, jednoduchou metodu. Nabídnou ostrùvku lákavou pùjèku (no neber to) a kdy¾ potom ostrùvek nemá ani na zaplacení úroku, laskavì jim peníze odpustí, ovšem pøístav, o který Èíòanùm jde pøedevším, u¾ mají v kapse. Nedávno se na nás obrátil jeden z blízkých ostrovních sousedù, bohatì finanènì podporovaný Austrálií, ¾e by potøebovali menší èástku (tuším, ¾e šlo o pár milionù dolárkù) a kdy¾ nám je australští skrblící nedáte, tak nám pùjèí strýèek Wi Jinping.
A tak se obávám, ¾e k tomu jejich slavnému výroèí nejen lehce pøedstihnou USA, které pova¾ují za svého nejvìtšího soka, ale podaøí se jim zkolonizovat pøevá¾nou èást té naší kulaté zemièky.