Magická svatojánská noc
Noc z 21. na 22. èervna se nazývá Svatojánská - podle církevních svátkù je však svázána a¾ se svátkem Jana Køtitele, tj. s nocí z 23. na 24. èervna. Svatojánská noc je lidový svátek, který navazuje na letní slunovrat.
Charakteristické pro tuto noc jsou svatojánské ohnì, pálené na kopcích. Mají pøedstavovat symboliku slunce, které právì je v dobì letního slunovratu nejsilnìjší. Tyto ohnì si všichni pamatujeme z dìtství, kdy jsme je rádi pøeskakovali. Nìkde se také zapalovala koš»ata.
Svatojánská noc je magický èas, který údajnì odkrývá poklady a také spojuje milence. Právì v tento èas fungují i rùzná kouzla - známé je napøíklad to, ¾e ten, kdo tou¾í po neviditelnosti, si o této noci má nasbírat semínka kapradí. Musí to však udìlat tak, ani¾ se by se jich dotkl. Semínko zlatého kapradí prý však také pøivolává lásku. Øíká se, ¾e ten kdo doká¾e otevøít své srdce a nesetrvává v zajetých kolejích svého myšlení, mù¾e za¾ít neuvìøitelné vìci.
Zkrátka, svatojánská noc se týká kouzlení, zvláštì pak je dùle¾itá milostná magie. Vìøí se v „devatero bylin“, kdy dívka z kvìtù natrhaných v noci tajnì na louce uvine vìneèek a pak s jeho pomocí uèaruje svému milému, o kterém sní, ¾e si ji vezme.
O svatojánské noci se to také podle povìstí hem¾í bludièkami a lesními pannami. Ty je prý mo¾né spatøit tuto noc pøi tanci v lesích, na loukách a také v blízkosti ba¾in. Èlovìk, který má ale dobré srdce, se jich prý bát nemusí. Naopak èlovìku zlému a závistivému v tento okam¾ik hrozí smrt.
A aby toho nebylo málo, také se øíká, ¾e o svatojánské noci se otevírají skály, rozestupuje se zem, a proto je mo¾né najít poklad – to ale doká¾e jen ten, který je „vyvolený“. Tím se stane ka¾dý, kdo s úderem pùlnoci najde kvetoucí kapradí, které vyzaøuje zlaté svìtlo tzv. „zlaté kapradí“. Pak pod kapradí je nutné polo¾it bílý šat a kvìt do nìj musí spadnout. Pokud potom bude kvìt nosit neustále pøi sobì, stane se nejen neviditelným, ale také porozumí øeèi zvíøat, ptákù a stromù. Ale pozor (!) pokud poklad skuteènì najde a zabrání všem nástrahám èarodìjnic i bludièek, mù¾e si z nìj však vzít jen tolik, kolik sám unese.
Bylinky o svatojánské noci získávají zvláštní moc. Bylinky díky jejímu kouzlu získávají nejvìtší léèebnou sílu. A proto je døíve bylináøky sbíraly právì v tuto dobu. Obzvláš» silná moc byla pøisuzována pelyòku a øíkalo se, ¾e pokud èlovìk v tuto magickou noc spálí ratolest pelyòku, zajistí mu to ochranu pøed zlem na celý další rok. Za nejúèinnìjší se však pova¾ovalo mít rostlinu chvíli na tìle a pak ji vhodit do ohnì, který se o svatojánské noci zapaloval.
Magický èas „kouzel“ však nahrává nejen pozitivním silám, ale je tøeba dát si pozor i na ty negativní, které také nabírají na síle. A nejvìtší sílu nad námi mohou získat zvláštì tehdy, kdy¾ budeme nadmìrnì holdovat alkoholu.