Pohled z okna
Postupnì se zaèínáme poznávat, zvykat si na sebe a stávat se pøáteli, potkávat se, a tak snad bude namístì (kdo chce - není podmínkou) pøiblí¾it ostatním své okolí, své milé, zájmy atd. Zaèali jsme pohledem z okna. Dalším pohledùm se však meze nekladou, samozøejmì v etických hranicích, daných provozem tìchto stránek.
Chcete se také zapojit? Je to jednoduché, pošlete text (pøípadnì i foto) na info@seniortip.cz a my z toho udìláme dokument, který se objeví na hlavní stránce v tématickém okruhu - Pohled z okna. Zatím to tak funguje a zde je jeden z dalších pohledù - avšak pozor (!) název „Pohled z okna“ je jen pøenesený...
Bydlení v roce 1970
Slavná šedesátá léta minulého století se chýlila ke konci, kdy¾ jsem se koneènì dostal do poøadníku na dru¾stevní byt. Dovìdìl jsem se, ¾e v Krèi staví nový typ panelákového bytu, tzv. mezonet, a zajistil jsem si, abych dostal právì takový. Podíl byl témìø dvojnásobný, pøes 40 000 Kè, ale tchán k jeho zaplacení pøispìl mìrou vrchovatou.
Na to, jak dùm roste, jsme se chodili dívat a mohli jsme si prohlédnout první obydlí v ni¾ších podla¾ích. Náš typ sestával z obytného pokoje, dvou lo¾nic, koupelny a záchodu v etá¾i mimo vstupní chodbu, zatímco v úrovni vstupu byla kromì malé pøedsínì malá místnost o ploše pouhých osm metrù, vhodná jako pracovna èi další lo¾nice. Odtud vedly schody nahoru èi dolù, jako v našem pøípadì.
Jak vyplývá z popisu, byt se rozkládal ve dvou podla¾ích, èím¾ se jeho plocha zvýšila o neexistující chodbu se vstupy do bytù, které byly jen v ka¾dém tøetím podla¾í, doplnìny garsoniérou na opaèné stranì chodby. Dá se tedy øíci, místnosti byly rozvr¾eny jako v rodinném domku s okny na obì svìtové strany.
V té dobì jsem se pøátelil s ing. architektem Pavlem Naumanem, jeho¾ Corbusierovské øešení budovy zaujalo. Nabídl mi odbornou pomoc pøi zaøizování. Samozøejmì jsem ji s radostí pøijal a zaèali jsme spøádat plány, jak vyu¾ít mo¾nost ovlivnit dispozici bytu u¾ v prùbìhu výstavby. Podaøilo se nám získat pro naše zámìry stavbyvedoucího a také vedení dru¾stva, které se spokojilo s reversem, ¾e v pøípadì výmìny bytu uvedeme vše do pùvodního stavu na vlastní náklady.
Plánek bytu
Naše úpravy mù¾ete posoudit na zjednodušeném pùdorysu bytu a jeho atypickém vzhledu. Z celkového vybavení vypadly troje dveøe, z toho jedny dvoukøídlé a pøes 13 metrù ètvereèních pøíèek ze siporexu. Z pùvodní haly jsme pøesunuli do jedné z lo¾nic vestavìnou skøíò, a ze tøí místností, haly, obývacího pokoje a kuchynì, vznikla jedna velká obývací místnost o ploše 38,5 m ètv. , opticky rozdìlená blokem hygienického zaøízení a policovou knihovnou, vystupující do prostoru. Ušetøili jsme tak dokonce stavební náklady a lépe vyu¾ili plochu po celé délce podla¾í. Ušetøené desky siporexu jsme vyu¾ili k výstavbì polic, prostor pro kvìtiny èi lavic s úlo¾ištìm pro náøadí èi hraèky. To vše udìlali ji¾ stavbaøi v prùbìhu výstavby.
Zpoèátku byly starosti, zda nevzniknou potí¾e napø. z toho, ¾e vaøení zamoøí zápachem celý obytný prostor, nebo ¾e bude mo¾né odposlouchávat konverzaci za vstupními dveømi, ale pozdìji se ukázaly tyto obavy jako liché.
Nejvíc práce dalo vybavování bytu. Na všechno, co pøítel architekt navrhl, bylo tøeba sehnat výrobce. V plánovaném hospodáøství bylo zapotøební hledat v malých provozovnách rùzných podnikù slu¾eb èi dru¾stev a vìtšinu zaøizovacích pøedmìtù vyrobili jako melouch mimo plán. Stálo hodnì èasu a námahy sehnat vhodnou kù¾i a èalounictví, kde by na míru zhotovili sedáky køesel, truhláøe, kteøí by na míru vyrobili police knihovny, kováøe, kteøí svaøí z jeklových profilù konstrukce køesel, knihovny a stolu, sehnat velkou leštìnou desku ze sliveneckého mramoru na stùl, obstarat novinku, anglické jekorové koberce, a mnoho dalších, napø. klempíøe, který by vyrobil vany na míru do siporexových beden na hydroponicky pìstované kvìtiny. Najezdil jsem s pøítelem architektem stovky kilometrù po Praze, která naštìstí nebyla tak plná aut jako dnes, dalo se dokonce pohodlnì zaparkovat i na Václavském námìstí. Nakonec jsme v¾dy nìjaké šikovné ruce pro potøebné výrobky sehnali, i kdy¾ to leckde stálo nìjakou tu láhev kvalitního alkoholu z Tuzexu, nemluvì o penìzích za práci. Nìco takového si dnešní mladí tì¾ko doká¾í pøedstavit, dnešní nabídka slu¾eb a výrobkù je nesrovnatelná. I cenovì.
Spokojenost v novém zaøízeném bytì netrvala dlouho. Dopadla na nás normalizace. Mnì byl za aktivity v roce 1968 zakázán výkon novináøského povolání a stal jsem se pomocným stavebním dìlníkem. Man¾elku vyškrtli z KSÈ a bylo ohro¾eno i její setrvání v zamìstnání. Navíc u ní hlodala stále více neznámá nemoc, kterou lékaøi neumìli diagnostikovat. V man¾elství to zaèalo skøípat. Kdy¾ se v roce 1974 ¾ena vrátila z lázní, sdìlila mi, ¾e tam poznala jiného, podala návrh na rozvod a vybídla mì, kdybych se odstìhoval. Tak se stalo, ¾e jsem odešel s kufrem a autem a s vìdomím, ¾e jsem zajistil ¾ivot v slušném prostøedí alespoò pro své dvì dcery.
Dnes v bytì bydlí jedna z nich s man¾elem a ètyøi dìtmi, pøièem¾ nejstarší, pátá, s dvìma pravnuèkami, ji¾ bydlí jinde. Dispozice bytu sice zùstala, ale ¾ivot sedmi lidí si vy¾ádal jiné vybavení a uspoøádání. Pøiznám se, ¾e tam chodím nerad, proto¾e se mi svírá srdce nad necitlivými zásahy do doplnìní interiéru a nad vìèným nepoøádkem.
®ivot jde dál….
Ivo Krieshofer