Bylinky proti jarní únavì
Dokud je èlovìk zdráv a necítí ¾ádné potí¾e, zpravidla se k nìjaké širší prevenci a ochranì svého zdraví nepøinutí. Teprve kdy¾ se objeví potí¾e, je ochoten nìco udìlat, nìco obìtovat. Bývá tomu hlavnì na jaøe, kdy bývá jeho organismus po dlouhém zimním období oslabený a navíc je vystavený útokùm rùzných druhù chøipek. Teprve v tomto okam¾iku, kdy je doslova jako mátoha, èlovìku dojde, ¾e jeho organismu se nedostávají vitaminy. Co obvykle udìlá? Zajde do první lékárny a za nekøes»anské peníze si nakoupí vitaminové tablety, pøièem¾ ho vìtšinou nenapadne, ¾e moudrá matka pøíroda má pro nás nachystané bylinky, které nám pomohou „postavit se na nohy“. Staèí se prostì kolem sebe jen porozhlédnout a sbírat. A nestojí nás to ani korunu.
Èesnek medvìdí
K bylinkám jara patøí planì rostoucí èesnek medvìdí, lidovì zvaný lenek. Roste na humusovitých, vlhkých loukách, stínìných a vlhkých nivách, pod keøi v listnatých lesích.
Svì¾e zelené, kopinaté lesklé listy se podobají listùm konvalinky. Vyrùstají z podlouhlé cibulky, která je obalena bílými, prùsvitnými šupinami. Hladká svìtlezelená stopka, vysoká a¾ 30 cm, je v kvìtnu a èervnu ukonèena koulí bílých kvìtù. Jeho silnou èesnekovou vùni èasto cítíme døíve, ne¾ jej spatøíme. Tak nemusíte mít obavu, ¾e byste si jej spletli s konvalinkou nebo ocúnem.
Èesnek obsahuje kromì jiného silice a sirnou slouèeninu allin, vitamíny, hormony, minerální látky inzulínových vlastností. Allin se alliinázou štìpí v antibakteriálnì úèinný alicin. Rostlina v sobì hromadí znaèné mno¾ství jódu.
Èesnek medvìdí má prakticky stejné úèinky zahradnicky pìstovaný, ale je úèinnìjší.
Mladé listy sbíráme v dubnu a kvìtnu (cibulky a¾ koncem léta a na podzim). Zvláštì je vhodný k jarním proèis»ovacím kúrám, kdy pou¾íváme èerstvé listy. Drobnì nakrájené je pøidáváme na chléb s máslem, sýrem, slou¾í také jako koøení do hotových polévek, omáèek, na brambory a další jídla. Listy mù¾eme pøipravit i jako špenát èi salát.
Èesnek medvìdí má velmi dobré úèinky na ¾aludek i støeva. Pomáhá pøi prùjmech, ale je vhodný i pøi zácpì. Odstraòuje bušení srdce, nervozitu, nespavost, vysoký krevní tlak, pocit tlaku v hlavì, úzkost. Èerstvé rozsekané listy proèiš»ují ledviny, moèové cesty podporují odchod moèe. Potøeme-li špatnì hojící se rány èesnekovou š»ávou, rychleji se vyèistí a zavøou.
Š»áva z listù se nìkdy pou¾ívá jako hmyzí repelent. V minulosti se š»ávy z èesneku vyu¾ívalo pøi desinfekci v domácnosti.
Èasto je také pìstován v zahrádkách i v parcích jako okrasná rostlina. Ale pozor!
I kdy¾ èesnek medvìdí nepatøí mezi ohro¾ené a chránìné rostliny, jeho sbìr ve zvláštì chránìných územích není dovolen. Èesnek medvìdí sbíráme k vyu¾ití jako léèivky v¾dy pouze mimo zvláštì chránìná území a sbìr je potøeba provádìt šetrnì.
Pøíštì se podíváme na další bylinky napø. smetánku lékaøskou neboli pampelišku, jitrocel, ale i další...
Text:Miluše Daòková
Ilustrace:Václava Arnoštová
Další èlánky autorky: