Pestøenec podobný – ryba šnekáè, co vrší píseèné duny
Zajímavosti ze Zoo Ostrava
Prázdné ulity vodních pl¾ù èasto slou¾í jako úkryt nejrùznìjším ¾ivoèichùm. Asi nejznámìjší je skupina rakù/krabù poustevníèkù. V zadní èásti pavilonu Tanganika v Zoologické zahradì a botanickém parku Ostrava plave drobná rybka jménem pestøenec podobný, která se v ulitì nejen ráda skrývá, ale také vytírá. V souèasné dobì jsou v akváriu k vidìní kromì dospìlcù i ulity plné mláïat. I proto si tento pestøenec vyslou¾il oznaèení ryba „šnekáè“.
Pestøenci podobní (Neolamprologus similis) ¾ijí v poèetných koloniích ve støední èásti východoafrického jezera Tanganika na místech, kde se v prohlubních shroma¾ïují prázdné ulity vodních pl¾ù. V tìchto tìsných spoleèenstvích harémového typu obhajují samci nìkdy pomìrnì agresivnì malá teritoria, uvnitø kterých svá menší území hájí jednotlivé samice. Obì pohlaví jsou si podobná, liší se jen velikostí. „Samec dorùstá délky asi 5 cm, samièka jen 3,5 cm, lépe se tak vtìsná do ulity, ve které odchovává mláïata. Samci v ulitách jen spí nebo se skrývají pøed nebezpeèím. Mláïat bývá a¾ 10 a od mateøské ulity se zpoèátku témìø nevzdalují, pøi jakémkoliv vyrušení se do ní rychle schovávají. Postupnì se více osmìlují, ale definitivnì vazbu s rodným místem pøetrhají a¾ ve vìku okolo pìti mìsícù, kdy¾ mìøí témìø dva centimetry. Musí si pak najít vlastní ulitu,“ popisuje Markéta Rejlková, akvaristka a inspektorka chovu ryb v Zoo Ostrava.
Ryby s podobným zpùsobem ¾ivota se nazývají šnekáèi a jsou to vesmìs zástupci cichlid, tedy èeledi, která je svou péèí o potomstvo proslulá. V jezeøe Tanganika jde o pomìrnì èastou adaptaci, ulity k rozmno¾ování i úkrytu vyu¾ívá více ne¾ 20 druhù ryb. „Dno jezera je kamenité a vìtšina ryb se vytírá na kamenech èi ve štìrbinách, menší druhy cichlid tedy nedostatek vhodných útoèiš» vyøešily po svém a obsadily prázdné ulity. Ty se na mnoha místech jezera koncentrují v prohlubních dna, proto tyto jinak teritoriální ryby musejí ¾ít pospolu. Nìkteré druhy šnekáèù však ¾ijí pouze v párech a známe i takové pøípady, kdy je samec nìkolikanásobnì vìtší ne¾ samice, napøíklad pestøenec krásnoploutvý (Lamprologus callipterus). Samec je velký proto, aby zvládl pøemístit ulity na zvolené místo, samice je drobná proto, aby se do ulity vešla. Zatímco èást šnekáèù vyu¾ívá ulity pøíle¾itostnì a poslou¾í jim dobøe i jiné úkryty, pestøenci podobní jsou na toto prostøedí vázaní a bez ulit se neobejdou. V Zoo Ostrava mají k dispozici ulity hlemý¾ïù zahradních,“ dodává Markéta Rejlková.
Pestøenec podobný zaujme pozorovatele na dlouhé hodiny, proto¾e má velký zájem o okolí a neustále ho pøetváøí k obrazu svému. Doká¾e okolo svých ulit uklízet nebo pøeskupovat píseèné duny tak, ¾e mìní vzhled akvária. Èasto pøitom dochází k interakci se sousedy. Písek rybky pøenášejí proto, ¾e chtìjí zakopat svou ulitu, a tím zvýšit její bezpeèí, nebo ze stejného dùvodu vrší duny na okrajích teritoria.