Pokud jsme dosud potencionální ètenáøe neodradili, pak na dalších stránkách budeme uvádìt a komentovat více èi ménì neobvyklá slova a slovní obraty, které, dle našeho mo¾ná pøíliš odvá¾ného a sobeckého názoru, by mohly alespoò na chvíli trochu pobavit èi dokonce podrá¾dit bránice našich ètenáøù èi posluchaèù. Prosíme, a¾ ¾ádáme o shovívavost, nebo» jsme skálopevnì pøesvìdèeni, ¾e je to jedna z dùle¾itých a dobrých lidských vlastností, a humoru – pota¾mo srandy - není v naší slo¾ité dobì nikdy dost!
S neskonalou hrùzou teï právì zjiš»ujeme, ¾e odradit bych mohl mo¾ná i tím, ¾e a¾ dosud jsme pou¾ívali vìty pomìrnì dlouze rozvité, v nich¾ mohlo být nìkdy nìkomu zatì¾ko se orientovat. A s tím je tøeba pøestat! A to hned teï! Rozkaz!
Pozorný ètenáø u¾ nyní jistì zjistil další neobvyklost tohoto textu. ®e je literárnì i jinak doslova nezaøaditelný, to u¾ bylo øeèeno hned na zaèátku. Nenajdete v nìm ale ani po formální stránce ¾ádný øád! Úvody má tøi, nemá sta» ani závìr, ani ¾ádné normální kapitoly! Text má pouze písmena a mezery, které rozdìlují jednotlivá slova. Samozøejmì v nìm ještì najdete rùznì dlouhé èi krátké vìty a na jejich koncích èetné vykøièníky! Dále u¾ jen odstavce a více nic! Komu se to nelíbí, doporuèujeme hned teï ve ètení pøestat! No a komu to nevadí, a» klidnì laskavì ète dál!
Vra»me se ještì na chvíli ke hláskám a slabikám. Hlásky èeština dìlí na souhlásky a samohlásky, které dokonce hezky popoøadì nalezneme ve slovì „mateøídoušky“.
Souhlásek pak máme tolik, ¾e je musíme dokonce rozdìlovat na mìkké (z nich¾ ty s háèkem málokterý cizinec vysloví), tvrdé a obojetné, které mnohé z nás tak trápily pøi školních diktátech. Jistì si vzpomenete na známé befelemepeseveze a také na chytáky a lahùdky typu – zavilí šakali vyli u vily na psy, kteøí štìkali na výry. Nebo jeden „skororým“ - víly si odskoèily z víru tance, aby uvily z kvítí vìnce! A do tøetice – na našem bidle si sýkorka postavila své bydlo, a kdy¾ zafoukal vítr, obì bidla (nebo bydla?) spadla! I se slabikou si mù¾eme hezky pohrát. Sice je vìtšinou slo¾ena ze dvou èi tøí hlásek, ale máme i slabiky s hláskami ètyømi, èi naopak s hláskou jedinou. O tom ale a¾ pøíštì!
A nakonec opìt nìkolik rádoby humorných absolutních veršíkù:
Kdy¾ se zblázní milibar, navštivte náš milý bar!
Pivaø zase jednou nalít, kdy¾ si nechal vína nalít.
Neš»astník byl shledán vinným, aè byl opit moštem vinným.
Kdy¾ máme dnu, jdeme ke dnu, pøesto dáme ještì jednu!
U¾ ses hochu dosti nasál, hleï se rychle vrátit na sál!
Vracíme se právì z piva, tak se nám to krásnì zpívá.
Po jedné paprièce èili, budete hošánci èilí.
Kdy¾ svou ranní kávu pila, ozvala se první pila.
Tam na louce v jedné kupce našli opilého kupce.
Text: Vladimír Vondráèek Ilustrace: František (FrK) Kratochvíl