Nìmecký autor Peter Wohlleben, ochránce pøírody a zkušený lesník, napsal pro nás - mìstem zka¾ené pøedstavitele civilizace - návod na pou¾ití lesa.
Tato na první pohled obyèejná nauèná kní¾ka mì vylo¾enì uchvátila svou jednoduchostí a zároveò hloubkou. Peter Wohlleben píše o svých poznatcích lesa v ich-formì a tento blogerský pøístup udílených rad je plný emocí a osobních postøehù, který tvoøí ze ètení o lese pøíbìh. Tak¾e nijak zvláš» nevadí, ¾e kniha neobsahuje ¾ádné obrázky a zdá se tedy na první pohled jako návod naprosto nepou¾itelná.
V samotném úvodu autor píše, jak byl pøi studiu lesnictví zklamán - dozvìdìl se vše o tì¾bì lesa, ošetøování stromù a chemickém postøiku proti škùdcùm, ale tolik málo o tom, jak chránit les jako celek, jak zajistit zachování biodiverzity. Pøipomnìlo mi to, jak jsem jako dítì byla zklamaná, kdy¾ jsem pochopila, ¾e myslivci se o zvìø starají vlastnì kvùli vlastnímu zájmu, aby ji mohli ulovit a sníst, zatímco já v nich vidìla milovníky pøírody. Tuto lásku, k lesu a k pøírodì, nás prostì na ¾ádné škole nenauèí, tu si vytvoøíme sami, kdy¾ do lesa chodíme, objevujeme ho a obdivujeme.
Petr Wohlleben vytvoøil návod k pou¾ití lesa nejen proto, abychom mu lépe rozumìli, více chápali jeho potøeby, ale hlavnì abychom objevili ú¾asný svìt stromù, který neuvìøitelnì pøipomíná svìt lidí. S autorovými slovy nám dojde, jaké máme štìstí, kdy¾ se mù¾eme volnì projít po lese za mìstem, proto¾e ne všech zemích je to mo¾né. S autorovými slovy si uvìdomíme, jak je les ú¾asná a jedineèná pøírodní symbióza rùzných forem ¾ivota.
Autor nám ukazuje les zevnitø i zvenku. Problematiku lesa teï vidíme docela jinak, u¾ se nejedná o pouhou skupinu stromù, pod kterými sbíráme houby a kam vyrá¾íme na procházku. Díky Wohllebenovi jsme schopni les vnímat více globálnì, chápeme, jak se jeho struktura a význam mìní, jak ho lidstvo ovlivòuje svou èinností. Jak je ¾ivot stromù a zvíøat tolik podobný našemu (trpí nemocemi, které sem pøišly z ciziny, mají se s nìkterými sousedy rádi a s jinými ne, ¾ijí v systému, který nemohou pøíliš ovlivnit, ale sna¾í se v rámci svých mo¾ností vyu¾ít z nìho maximum).
Pøitom se v ka¾dé kapitole objeví nìjaká zajímavá informace, detail, který jsme si nikdy neuvìdomili. Dostaneme mnoho u¾iteèných rad (jak se v lese pohybovat, abychom se nezranili èi neubli¾ovali lesu, jak se nejlépe vyhnout komárùm, jak je bezpeèné ochutnávat syrové lesní plody). Autor nám popíše, jak hledat stopy (co¾ byla jediná èást knihy, kde mi chybìla obrazová èást) nebo nám vylíèí osudy jednotlivých druhù stromù, to všechno netradiènì, zajímavì, pøirozenì.
Dozvíme se tøeba, èemu se øíká lesní internet, proè rostou houby na podzim, proè se nemáme bát vlkù nebo jaký nejodolnìjší ¾ivoèich v lese ¾ije. A samozøejmì mnoho dalších na první pohled nedùle¾itých drobností, které nám dohromady dávají ucelený lesní pøíbìh. Jsme schopni teï vnímat les jinak, jako velmi ohro¾ený a citlivý ekosystém, jeho¾ pøe¾ití závisí pøedevším a hlavnì na pøístupu lidstva k nìmu.
Celkovì na mì kniha velmi zapùsobila. Je to v podstatì pøepis originální pøednášky s mnoha osobními postøehy a podnìtnými zamyšleními.
Wohlleben Peter: Les, návod k pou¾ití
Nakladatelství Kazda, 2017
Foto obálky (objednávky): knihykazda.cz
Další podobné knihy autora:
Tajný ¾ivot stromù
Citový ¾ivot zvíøat
pro dìti Slyšíš, jak mluví stromy?
pøipravuje se Tajná sí» pøírody