Krajiny sopeèného pùvodu mají své kouzlo - jsou nejen krásné a zajímavé po stránce pøírodovìdné, ale i vdìèným námìtem k malování. Inspirativní jsou majestátné ku¾ely jednotlivých sopek, celkové pohledy na dramatickou vulkanickou krajinu, ale i její detaily, jako jsou útvary utuhlé lávy a tufu, a to jak mladé, tak i staré, které po ukonèení sopeèné èinnosti byly miliony let modelovány erozí. Právì tyto kameny, balvany, skalní bloky, stìny kráterù a lávová pole vypovídají o historii vulkanické krajiny. Zatímco geolog a vulkanolog v nich ète jako v knize, malíø sleduje barvy a tvary - nachází "podobnosti èistì náhodné", které ve skuteènosti vùbec náhodné nejsou. Maluje, srovnává a uèí se poznávat krajinu víc do hloubky, pronikat do zákonitostí pøírody, sna¾í se do obrazu vnést geologické dìje a nìkdy i trochu botaniky, proto¾e popel a zvìtralá láva jsou základnami pro bohatý ¾ivot. Zaujaly mì i rostliny, je¾ se uchytávají na mladé lávì.
Pro mì jsou vulkanické krajiny a rostliny, které osídlují mladé lávy, velkou inspirací k malování, a tak vám zde pøedstavím nìkteré obrázky ze své poslední tvorby, které vás zavedou do rùzných koutù svìta vèetnì našeho Èeského støedohoøí. Pøeji hezký zá¾itek.
Boøeò u Bíliny v Èeském støedohoøí. Je to nejvìtší znìlcový masív v Evropì, který nás zaujme svým bizarním tvarem, tak odlišným od ostatních støedohorských kopcù. Na jeho vzniku se podílela nejen sopeèná èinnost, ale i eroze, zejména mrazová, kdy se vytvoøily skalní sloupy, vì¾e a jehly.
Vesuv a pinie. Nejkrásnìjší pinie s širokými a plochými korunami rostou v oblasti kolem Vesuvu. Pro mì bylo novinkou, ¾e pinie pùvodnì Apeninském poloostrovì nerostly, byly dovezeny Øímany z Hispánie.
Detail èedièového lávového proudu Etny. Láva na povrchu pomìrnì rychle chladne a vytváøí krustu.
Bøíza Betula aetnensis na svahu Etny. Tento druh bøízy je endemit - neroste nikde jinde ne¾ na Etnì.
Zaujme nás bìlostným kmenem a vìtvemi, které jsou témìø bez kresby.
Èedièová láva se ¾lutì kvetoucím pryšcem Euphorbia dendroides na ostrovì Pantelleria u Sicílie
Skalnaté pobøe¾í Mar Menor v oblasti Murcia na jihovýchodì Španìlska, tvoøené lávou a sopeèným tufem.
Inspirováno fotografií Kvìty Roznìtínské, jí¾ vdìèím za poznání tohoto zajímavého koutu Španìlska – viz fotogalerie
Vrchol vulkánu Oldoinyo Lengai v Tanzánii. Tato sopka vyvrhuje lávu unikátního chemického slo¾ení, tvoøenou uhlièitanem sodným a draselným. Tato láva má pøi výlevu pomìrnì nízkou teplotu kolem 500 stupòù, zatímco lávy ostatních sopek dosahují teploty 800 - 1200 stupòù. Popel zúrodòuje pastviny, které u¾iví statisícová hejna bùvolù, pakoní a dalších býlo¾ravcù. Poblí¾ vulkánu se nachází proslulé slané jezero Natron, kde ¾ijí obrovská hejna plameòákù.
Erupce na ostrovì Nišinošima u Japonska v èervnu 2017. Ostrov je vzdálený asi 900 km od Tokia. Vznikl podmoøskou erupcí v listopadu 2013. Dalšími erupcemi se rychle rozrùstal a spojil se sousedním ostrovem.
Ohia Lehua (Metrosideros polymorpha) - ¾eleznec mnohotvarý na lávì vulkánu Kilauea, ostrov Havaj.
®eleznec (je jich více druhù) roste jako keø nebo strom a má tvrdší døevo ne¾ dub.
Posvátná hora Japonska Fud¾i (Fud¾isan), je nejvyšší horou Japonska s nadmoøskou výškou 3776 m a pro svùj pravidelný tvar ku¾ele pova¾ována za nejkrásnìjší sopku na svìtì. Je velkou inspirací pro fotografy a malíøe.
Dodnes existuje v Japonsku sekta, která uctívá Fud¾i.