Meditace pro zaèáteèníky Pøesto¾e si dnes mnoho lidí stì¾uje na problémy s usínáním, nervozitou, stresem èi únavou, mnozí se potýkají s fobiemi èi bolestmi hlavy, pøepadá je náladovost èi negativismus, málokdo se pro pomoc obrací k nejzákladnìjší a nejpøirozenìjší formì zklidnìní mysli, která pøináší úlevu od vìcech tìchto problémù: k meditaci.
Dùvodù k tomu je více: v prvopoèátku tak nejsme vychováváni, rodièe nás vedli spíš k u¾ívání lékù ne¾ k duševní oèistì, a tak nás to tøeba ani nenapadne. Ti, kteøí by to tøeba zkusit chtìli, zase èasto neví, jak by mìli zaèít, leckdy si meditaci pøedstavují v tom typickém buddhistickém provedení, tedy jako tiché spoèinutí v tureckém sedu, kdy je nejvyšším cílem nemyslet na nic - a nedoká¾í si pøedstavit, jak by to mìli provést. Pokud to zkusí, samozøejmì jim to nejde, myšlenky jim tìkají v hlavì jako miliony mravencù v mraveništi. A tak to vzdávají. Pøitom by staèilo vìdìt, ¾e právì tento zpùsob meditace je jeden z nejt쾚ích zpùsobù a pøirozenì nìjakou dobu trvá, ne¾ se èlovìk nauèí ho zvládnout.
Nejsnadnìjší meditací je meditace øízená. Dnes je mo¾né na internetu a také v knihkupectvích poøídit spoustu nahrávek, které vás meditací provedou slovnì. Tzn. ¾e vám nìjaký hlas bude na pozadí relaxaèní hudby èi pravidelného zvuku øíkat, co máte dìlat. Takové meditace se provádí se zavøenýma oèima vle¾e nebo v sedì a jde tu pouze o to poslouchat, nechat se hlasem unést do míst, které nám dotyèný doporuèuje. Pøedstavujete si sami sebe v urèité situaci nebo se soustøedíte na urèitou èást svého tìla. Nìkdy jsou na pomoc pøivoláváni andìlé (typické napø. pro Doreen Virtue) - pokud vám to je nepøíjemné nebo vám to pøipadá smìšné, nenu»te se do toho a vyzkoušejte nìco jiného.
Existuje také mnoho aktivních meditací, které jsou výborným doplòkovým prvkem s katarzním úèinkem, co¾ je dùle¾ité pro uvolnìní stresu. Aktivní meditace tvoøí energeticky opaèný náboj ke zklidòujícím meditacím:
Hatlanina je nádherný název pro vtipnou originální meditaci: po dobu 15 minut øíkejte nahlas, co se vám zachce, nesmyslná slova, výrazy, vìty bez konce, prskejte ze sebe ven, co vás napadne, jedno pøes druhé, sna¾te se to co nejménì øídit a pokud máte chu» nìco øíct, øeknìte to bez ohledu na to, jestli se vám to zdá vhodné nebo ne. Pak si na 15 minut lehnìte na bøicho a vnímejte spojení se zemí, uvolnìte se, vnímejte svùj dech.
Dynamická meditace podle Osha má pìt fází a je pomìrnì slo¾itá, ale pro seznámení s ní lze pou¾ít jen výòatek: 5 minut hluboké dýchání s dùrazem na pro¾itek, 10 minut køik, jekot nebo hlasitý zpìv, 10 minut uvolòující tanec beze smyslu a cíle èi jakýkoliv jiný aktivní a radostný pohyb, tøeba poskakování. (Ještì kratší verzí je prosté pìtiminutové intenzivní vykøièení se, psychologové to doporuèují dospìlým i dìtem, ale je to spíš u¾ uvolòující cvièení, ne meditace.)
Základní pøedpoklady pro ka¾dou meditaci:
- vhodná doba, tak¾e budete mít jistotu, ¾e vás ka¾dých pìt minut nebude nìkdo od èinnosti odtahovat,
- vhodné místo, kde nás nikdo nebude rušit a kde my pøípadným køikem nebudeme dìsit ostatní (dìti se ovšem rády podobných aktivit zúèastní s vámi),
- chu» to vyzkoušet.
Pokud jste ochotni se uèit meditaci v kolektivu, nejsnadnìjší zpùsob pro zaèáteèníky je najít ve svém okolí centrum, kde vás nauèí rùzným meditaèním technikám zkušení terapeuti, kteøí budou vašimi guru. Zde se urèitì dozvíte a nauèíte nejvíc, ale vlastní pøesvìdèení má váhu tisíce profesionálù, tak¾e první krok je zaèít u sebe, ve své hlavì.