Šedý zákal je ve stáøí bì¾ný, ale zbavit se ho dá
Potí¾e s oèima za¾ije ve svém ¾ivotì ka¾dý. Nìkoho potkají døíve, jiného pozdìji. Nìkteré vady jsou vrozené a projevují se buï v dìtství, èi bìhem dospívání, další jsou výsledkem procesu stárnutí. Oèi v pozdìjším vìku pøestávají slou¾it a èlovìk pak špatnì vidí na blízko, na dálku (mo¾ná je i kombinace obou pøípadù), nebo zaèíná vidìt rozmazanì a zaml¾enì. Všech tìchto potí¾í se ovšem dá operativnì zbavit.
Jak poznat šedý zákal?
Šedý zákal, odbornì katarakta, patøí k nejèastìjším onemocnìním oka v pozdìjším vìku. Obvykle se objevuje od 65 let výše, jsou ale š»astlivci, které potká tøeba a¾ kolem osmdesátky. Proè? To dosud není známé. Ví se, ¾e jej ovlivòují jiné nemoci (cukrovka, úrazy oka èi vyšší dioptrické vady), genetické vlivy, pohlaví (u ¾en je èastìjší), dlouhodobé u¾ívání oèních kapek a rùzných lékù (typicky tøeba kortikoidy).
Šedý zákal dostal svùj název právì proto, ¾e se nemocní lidé dívají na svìt zdánlivì pøes šedou clonu. Ne¾ se onemocnìní dostane do stádia, kdy si ho pacient všimne, to obvykle nìjakou chvíli trvá. Rychlost postupu je rùzná – u nìkoho jde o mìsíce, u jiného o roky. Onemocnìní nebolí, navenek se vùbec neprojevuje, dokud nedojde k rozsáhlému zakalení oèní èoèky. K tomu dochází v pokroèilém stádiu, kdy pacient vidí opravdu hodnì neostøe a zaml¾enì, svìt je najednou šedý, barvy vyblednou a výsledkem mù¾e být a¾ úplná slepota. Ale k té pøi vèasné léèbì nedochází.
Jedinou mo¾ností je operace
Léky ani brýle na šedý zákal nepomáhají, jedinou šancí jak se ho zbavit je laserová operace oèí. Pøi ní dojde k odstranìní zakalené èoèky a jejímu nahrazení èoèkou umìlou. Ta stará je rozrdcena kmitajícím hrotem fakoemulzifikátoru a drobné èásteèky jsou odsávány. Výsledek pochopitelnì zále¾í jak na kvalitì oèní kliniky a lékaøe, tak na pou¾ité èoèce. A ta závisí na konkrétní klinice, které se svìøíte do rukou.
Kliniky Neovize a Duovize v Brnì a Praze napøíklad vyu¾ívají americké èoèky Alcon AcrySof s filtrem chránícím sítnici. 99 % jejich zákazníkù odchází spokojených, co¾ o nìèem vypovídá. K implantaci této èoèky staèí vytvoøit mikroøez o velikosti 2,2 mm, tak¾e se oko velmi rychle hojí. Celý zákrok je díky tomu mo¾né provádìt ambulantnì. Pacient ráno pøijde a ještì tého¾ dne je propuštìn.
Umìlá èoèka nevy¾aduje ¾ádnou údr¾bu, v oku mù¾e zùstat a¾ do konce ¾ivota. Však obì zmiòované kliniky nabízí na laserovou operaci oèí do¾ivotní záruku. Èoèka odpovídá dioptrické mohutnosti té pùvodní, pøípadnì je mo¾né zvolit takovou, která odstraní dalekozrakost/krátkozrakost. Jednou operací lze vyøešit více oèních vad.
Jaká omezení je potøeba dodr¾ovat po operaci?
Spousta lidí se operace zbyteènì obává, mají strach z nezdaøeného zákroku, pøípadnì ¾e je pøíliš omezí v bì¾ném ¾ivotì. Tak to ale není. Po operaci staèí pou¾ívat oèní kapky, jak urèí lékaø, oko si pøíliš nemnout a dodr¾ovat hygienu. Tmavé brýle rozhodnì nejsou nutné, pokud pacientovi nevadí sluneèní svìtlo. Oèi se po laserových operacích nezavazují šátkem, není k tomu ¾ádný dùvod. Ani sledování poèítaèe a televize operovaným oèím neublí¾í. Mýtem jsou také názory, ¾e by se po operaci èlovìk nemìl pøedklánìt a pít kávu. To všechno jsou hlouposti, jediným omezením je koupání. Bazénùm, moøi a sladkovodním pøírodním vodám by se mìl èlovìk vyhýbat pìt týdnù po zákroku.
Na co si urèitì dát pozor
Samotná operace šedého zákalu není nijak nebezpeèná ani omezující. Nejdùle¾itìjší je vybrat si kvalitní oèní kliniku, kde mají opravdové odborníky a pou¾ívají vhodné èoèky. Pamatujte, ¾e umìlou èoèku budete mít v tìle do konce ¾ivota, šetøit by se na ní nemìlo. Laserová operace oka je toti¾ do¾ivotní zále¾itostí. Šedý zákal se nevrátí. Pokud by se potí¾e opakovaly, stoprocentnì bude na vinì jiný problém.