O mu¾ském pøechodu, neboli andropauze
Mu¾ský pøechod doprovází poruchy erekce, riziko infarktu i nové partnerky
O mu¾ském pøechodu, neboli andropauze, se pøíliš nemluví. Jedním ze stì¾ejních pøíznakù andropauzy je pøitom sní¾ený sexuální apetit, doprovázený poruchami erekce. V souvislosti s tím hrozí mu¾ùm také infarkt myokardu. Sexuolog a gynekolog MUDr. Pavel Turèan ve svých komentáøích objasòuje, proè k tìmto poruchám dochází, jak je mohou mu¾i øešit èi jak mù¾e ¾ena poznat, ¾e je její mu¾ v pøechodu.
Mu¾ský pøechod doprovází pokles sexuální výkonnosti i deprese
Projevy pøechodu u mu¾ù, stejnì tak jako u ¾en, jsou znaènì individuální. Na nìkom není skoro poznat, ¾e se v tomto kritickém období nachází, na nìkom je to naopak vidìt a¾ pøíliš. Obecnì k pøíznakùm mu¾ského pøechodu patøí pokles fyzické, psychické i sexuální výkonnosti, pocit ztráty energie èi chuti do ¾ivota, sklon k depresím, náladovost, nervozita, nespavost, podrá¾dìnost a podobnì. Jedná se o opravdu pestrou paletu pøíznakù. U mu¾ù však, na rozdíl od ¾en, nastupuje pøechod pozvolnìji. Sexuální ¾ivot v pøechodu a po nìm pak závisí na celé øadì faktorù. Nezále¾í pouze na tom, zda dotyèný v pøechodu právì je, ale i na celé øadì onemocnìní, kterými v tomto období znaèná èást lidí trpí.
Cévy v penisu mají prùmìr jen 1 mm, proto odchází jako první
V intimní oblasti se u mu¾ù v pøechodu objevuje pokles sexuálního apetitu a ještì èastìji se pak setkáváme s poruchami erekce. Nejèastìjší bývají pøípady, kdy se erekce dostaví, ale nevydr¾í dlouho. Setkáváme se však i s pøípady, kdy se erekce buï nedostavuje vùbec, nebo jen velmi slabá. Erekce je toti¾ závislá i na celé øadì dalších faktorù, z nich¾ má v tomto období asi nejvìtší význam pokles testosteronu a zhoršená funkce cév. S vìkem a v závislosti na ¾ivotním stylu, který mu¾ vede, dochází u nìj k usazování plátù cholesterolu a jiných látek, co¾ zhoršuje prokrvení. A pokud tomu tak je, cévy v penisu to vìtšinou odnesou jako první. Dùvod je prostý. Jedná se o cévy koncového charakteru, stejnì tak, jako i cévy na srdci. Penilní cévy mají ale jen kolem 1 mm v prùmìru, zatímco ty na srdci 3-5 mm. Problém s erekcí tak nemusí pøedstavovat pouze urèitou nepohodu, ale mù¾e být i varovným pøíznakem toho, ¾e mu¾i do 3-5 let hrozí infarkt myokardu. Proto je vhodné pokles erekèní schopnosti nebrat na lehkou váhu a nesmiøovat se s tím, ¾e to patøí k vìku. K dalším významným faktorùm, oslabujícím erekèní schopnost patøí samozøejmì narušená psychika, kdy mu¾ pod vlivem hormonálních zmìn poci»uje náladovost se smìrem k depresi.
K celkovì lepšímu pocitu, snazšímu se vyrovnání s pøibývajícím vìkem èi chybìjící energií a chutí do ¾ivota mu¾ùm dopomohou rùzné pøírodní preparáty typu Sarapis pro mu¾e èi ®enšen forte plus, které nemají vedlejší úèinky a je vhodné je u¾ívat dlouhodobì. Pokud to k úpravì stavu nestaèí, zlepšení funkce cévní výstelky je pak mo¾né dosáhnout i rùznými zpùsoby pod vedením lékaøe. Jedním ze zpùsobù je pou¾ívání tablet s inhibitory fosfodiesterázy typu 5, z nich¾ nejznámìjší je ona slavná modrá tableta. Velice dobrou zkušenost máme i s novým zpùsobem léèby poruch erekce pomocí speciální rázové vlny, kdy dochází k novotvorbì cév a zlepšení erekce a prokrvení penisu.
Mu¾i v pøechodu mají èasto nové partnerky
Pro mnoho mu¾ù je typické, ¾e v období pøechodu, neboli andropauzy, mají také novou partnerkou. Obvykle mladšího vìku. Dùvodù je opìt více. Jedním z nejznámìjších je fakt, ¾e si mu¾i mladší ¾enou dodávají sebevìdomím a ujiš»ují se tak, ¾e jsou stále atraktivní a ještì nepatøí do starého ¾eleza. Vedle mladší partnerky si pøipadají sami mladší a tím tak podvìdomì zahání a potlaèují strach ze stárnutí. Velmi èastým dùvodem je však pocit nespokojenosti v pùvodní rodinì. Obvykle se krize v partnerství projeví po odchodu dìtí z rodiny, zvláštì v pøípadech, kdy se s partnerkou soustøedili jen na výchovu dìtí a jinak ¾ili spíše jen vedle sebe, ale prakticky nemìli spoleèný ¾ivot. Najednou zùstanou se ¾enou doma sami, nemají si co øíct a neumí trávit èas spoleènì. ®ena navíc obvykle prochází pøechodem také, co¾ doprovází potí¾e s partnerským sexem jako takovým. Jako prevence je nutné si uvìdomit, ¾e je nutné peèovat i o svùj partnerský vztah.
V pøechodu pomù¾e upravení ¾ivotosprávy
Obecnì lze øíci, ¾e je pro mu¾e jejich pøechod stejnì nároèný, jako pro ¾eny, a doprovází jej øada nepøíjemností, a» po fyzické èi po psychické stránce. Aby byl mu¾ fit a cítil se dobøe, mìl by proto v první øadì upravit svou ¾ivotosprávu. Nejlepší doporuèení je aktivní pohyb, nekouøit, dodr¾ovat pitný re¾im a preferovat stravu bohatou na zeleninu a nenasycené tuky. Jednoduše dìlat vše proto, aby si udr¾eli pøimìøenou tìlesnou hmotnost, dostatek aktivní svalové hmoty a ni¾ší hladinu cholesterolu.
S autorem komentáøe, gynekologem a sexuologem MUDr. Pavlem Turèanem hovoøila
Jana Kaèmárová (Skøivánková)