Autorka Lenka Šnajdrová vede ètenáøe procházkou tzv. nevìdomím. A to zpùsobem velice pøístupným a ètivým. Jako psychoterapeutka pùsobí v Mikulovì a napsala ji¾ nìkolik kní¾ek jako napø. Psychoterapie našich babièek.
Asi ka¾dý ví, co je to vìdomí, které uchovává v naší mysli to, co u¾ známe. Ale NEVÌDOMÍ? To je nìco, co také máme ve své mysli, ale jaksi o tom nevíme, pokud se o to nezaèneme více zajímat.
Zatímco vìdomí se opírá o rozum, nevìdomí spíše o city a pocity. Rozum ho nezajímá, má svùj vlastní, kterému vìdci ještì nepøišli „na kobylku“. Ale zapla»pánbu, alespoò uznali, ¾e existuje.
Osobnì s tím mám celkem bohaté zkušenosti. Kdy¾ byl mùj synek batole, rád obèas vylezl na okraj své døevìné postýlky a skákal po hlavì dolù. Jednou jsme s man¾elem odešli veèer na koncert. Malého synka hlídal jeho o 15 let starší bratr. Všechno se zdálo být v poøádku. Ale v pùlce koncertu jsem náhle pocítila silné nutkání jet domù, mìla jsem o malého strach. Kdy¾ jsem se svìøila man¾elovi, striktnì to odmítl. Ale já jsem trvala na svém a jela jsem. Doma mì sice neèekala ¾ádná tragédie, ale spíš upozornìní, ¾e by se stát mohla. Starší syn toti¾ tajnì kouøil. A otevøel si okno v pokoji, kde dovádìl v postýlce jeho mladší bratr. A ten mìl postýlku hned vedle toho velkého otevøeného okna. Tak¾e kdyby ho napadlo skoèit…
Tomu se také øíká intuice. A takových pøíkladù bych mohla zmínit ještì celu øadu. A mo¾ná je znáte také. Øíká se tomu také šestý smysl a spíš jsou mu naklonìny ¾eny ne¾ mu¾i.
Na konci knihy autorka øíká: „Vìdecký pøístup nám pøinesl hodnì dobrého. Svìt nevìdomí však zatím pøíliš neprozkoumal.
Nevìdomí je zdrojem velké síly. Kdy¾ chce, doká¾e zvítìzit nad vìdomím…
Pokud se jím zaènete zabývat, u¾ se vám nebude chtít s tím pøestat. Díky nìmu budete ¾ít opravdu naplno…“
Eva Støí¾ovská
* * *
RECENZE
Snad ka¾dému se obèas pøihodí, ¾e se cítí špatnì a neví proè. Nebo moc nerozumí tomu, co se rozhodl udìlat. A tøeba se i trápí, proto¾e navzdory svému úsilí nedoká¾e dosáhnout toho, oè se sna¾í. Za tím vším mù¾e stát nevìdomí – èást naší mysli, která vìtšinou zùstává skryta, a pøesto mocnì ovlivòuje naše ¾ivoty. Promlouvá k nám ve snech, prostøednictvím nemocí, pøedtuch – a øadou dalších zpùsobù. Jak jí porozumìt a jak se nauèit vyu¾ívat to, co nám obèas nabízí?
Kniha pøináší øadu mo¾ností, které vám mohou pomoci. Nejprve zkoumá ty, je¾ si vìtšina ètenáøù bì¾nì spojuje s psychologií, a potom i zpùsoby práce s myslí, které bývá zvykem dávat dohromady spíše s „nevìdeckým“ pøístupem (napø. vìštìní, pøedtuchy, strašidla), kniha je však umo¾òuje vyu¾ívat takovým zpùsobem, aby bylo mo¾né se naøèení z „nevìdeckosti“ vyhnout.
Nabízí tak nejrùznìjší zpùsoby, jak porozumìt svému nevìdomí – a jak toto porozumìní vyu¾ít ke zlepšení vlastního ¾ivota.
Mgr. Lenka Šnajdrová vystudovala jednooborovou psychologii na FF MU Brno. Poté pracovala jako klinická psycholo¾ka a v souèasnosti má soukromou psychoterapeutickou praxi v Mikulovì. Absolvovala psychoterapeutický výcvik v analytické psychologii. V nakladatelství Portál vyšly také její knihy Psychoterapie našich prababièek a Léèivý rodokmen – Jak prababièky ovlivòují náš ¾ivot.