Kdy¾ jsem poprvé objevila knihy o pøírodì vydané nakladatelstvím Kazda, byla jsem nadšená. A dnes, kdy u¾ je ètu celkem pravidelnì, jsem nadšená poøád stejnì. ®ádný titul mì zatím nezklamal, naopak. V¾dy se dozvím nìco nového, v¾dy jsem fascinovaná ú¾asnou pøírodní moudrostí. Jeden z novìjších titulù se jmenuje Tajná sí» pøírody a její autor, Petr Wohlleben, nám v nìm popisuje propojenost ka¾dého ekosystému. Velmi rychle pochopíme, ¾e tajná sí» pøírody je pøedevším neuvìøitelnì flexibilní a ú¾asnì geniální. Sna¾í se za ka¾dou cenu zajistit rovnováhu, kterou bohu¾el neustále narušujeme my, lidé.
Dozvíme se na pøíklad, jak spolu souvisí a vzájemnì ¾í¾aly a prasata, jak se z lososù stanou stromy a proè vlci pomáhají stromùm. Pochopíme u¾iteènost i hrozbu mravencù, zaostøíme na organismy v šálku vody a posvítíme si na noèní ¾ivot v lese. Wohlleben se zamýšlí i nad námi, lidmi, jako ¾ivoèišným druhem, který se neustále vyvíjí a reaguje na ¾ivotní prostøedí, ve kterém ¾ije. Pozastavuje se nad vyhynutím neandrtálcù a poskytne nám trochu jiný úhel pohledu na evoluci.
Poznáváme pøírodu jako fascinující svìt, ve kterém malá zmìna na jednom konci zpùsobí masivní zmìnu na jiném. Všechno souvisí se vším. A tohle uvìdomìní má to jeden negativnì-pozitivní efekt: o to hùø pak vnímáme sami sebe - lidstvo, které to všechno na své moderní vìdeckotechnické cestì ignoruje, a zpùsobuje tak nenávratné pøírodní zmìny.
Ano, tu a tam se skupina nadšených ochráncù pokouší zachránit nìjaký ohro¾ený druh, ovšem i tady je tøeba se dívat na to, jak prosazovaná zmìna zapùsobí na všechny ostatní ¾ivoèichy. Autor se zamýšlí nad blahem jednotlivých druhù i nad blahem pøírody jako celku. Co všechno jsme zpùsobili vykácením evropských listnatých pralesù? A jak šikovnì èi nešikovnì se sna¾íme leckdy tyto škody napravit? Chceme-li se pustit do opravy pomyslných hodin ¾ivotního prostøedí, má to poøádný háèek: jak vùbec pøesnì poznáme, ¾e jsou rozbité? zamýšlí se Wohlleben. Pøíroda se lecky ji¾ pøizpùsobila zmìnám, které jsme zapøíèinili, našla si novou cestu. A naše snaha o návrat k pùvodnímu by mohl pøinést zase škody. Je to balancování na ostøí no¾e a je tøeba mít neustále na mysli pøírodu jako celek provázaný neviditelnou sítí.
Jestli¾e shrneme, co nám Wohllebenova "Tajná sí» pøírody" popisuje, tak vše souvisí se vším a i drobná zmìna mù¾e zpùsobit masivní odezvu. Chápeme jasné - i kdy¾ v knize nevyøèené - poselství: lidstvo pøírodu nièí, ale jestli¾e drobná zmìna mù¾e zpùsobit lavinový efekt, staèí pøece opravdu zaèít sám u sebe... A ka¾dý máme v¾dycky mo¾nost nìco pro pøírodu ve svém okolí udìlat, ka¾dý z nás mù¾e jednou malou zmìnou ve svém chování zpùsobit vìtší zmìnu v pøírodì kolem nás. A tak doufám, ¾e nás kniha nejen¾e nále¾itì okouzlí,
ale tøeba i ty nejzatrvelejší odpùrce pøinutí k tomu tøídit odpad, šetøit vodou, krmit ptáèky, vypìstovat rozkvetlou louku nebo uklidit hromadící se skládku za plotem...