Svatý Martin, ještì jako dùstojník císaøského jezdectva, uvidìl v chladné noci témìø nahého ¾ebráka. Neváhal a svým meèem roz»al napùl svùj dùstojnický pláš» a polovinou odìl promrzlého ¾ebráka. Následující noci se mu zjevil Je¾íš, odìný darovaným kusem pláštì a pøipomnìl slova Písma, ¾e "cokoli uèiníš jednomu z mých nejmenších, jako bys uèinil mnì samému."
Martin odešel od vojska, dal se pokøtít a deset let ¾il jako poustevník; vytvoøil vlastní spoleèenství mnichù-poustevníkù a nakonec, roku 372, pøijal biskupský stolec ve francouzském Tours. Dál ¾il prostì. V Marmoutier vytvoøil velké støedisko øeholního ¾ivota a stal se tak prvním prùkopníkem mnišského ¾ivota na Západì. Zemøel jako osmdesátiletý v místì, které se dnes jmenuje Sandes-Saint-Martin. Ke kultu svatého Martina nále¾í, ¾e se v pøedveèer jeho svátku scházejí rodiny a pøátelé u martinské husy pøed šestitýdenním postem. V selské tradici se zaèínal Martinem hospodáøský rok, vyplácela se èeleï, platily se danì a uzavíraly se smlouvy.
Patron
Svatý Martin je patronem Mohuèe a Stuttgartu. Je patronem vojákù, dragounù, jezdcù, koní, podkováøù, zbrojíøù. Také tkalcù, ko¾eluhù, krejèích, rukavièkáøù, klobouèníkù, kartáèníkù, bednaøù, vinaøù a pastýøù. Martin je té¾ patronem hoteliérù a hostinských, ale i abstinentù. Je patronem cestujících, chudákù, ¾ebrákù a zajatcù. Té¾ domácích zvíøat, zvláštì husí. Svatý Martin je pøímluvcem za úrodu na polích. Pomáhá proti hadímu uštknutí, proti vyrá¾ce a rù¾i.
Pranostiky
Po svatém Martinì zima ne¾ertuje, pøichází sníh i mráz kvaltem. Den svatého Martina zimní èasy zaèíná. Na Martina s mocí vtrhne zima v noci. Od svatého Martina zahøeje jen peøina. Na svatého Martina kouøívá se z komína.Nepøijde-li sníh na vše svaté v noci (1.XI.), pøijde o svatém Martinì se vší mocí.
Pøijede.-li svatý Martin na bílém koni,metelice za metelicí se honí. Pøišel k nám bílý kùò, zaleh nám celý dvùr. Okolo svatého Martina èasto snì¾it zaèíná. Radost svatého Martina – bílý dvùr. Martinùv led a snìhová peøina dlouhého trvání nemívá. Do svatého Martina má být ryba slovena. Svatý Martin na ledì, vánoce na blátì.
Na svatého Martina mají se péci martinské buchty, aby kamna v roce nevypovìdìla slu¾bu. Na svatého Martina bývá husa peèená. Pùjde-li husa pøes led o Martinì, bude se po nìm ještì dlouho procházet. Ale také, chodí-li husa na Martina po ledì, bude se zanedlouho zase koupat.
Martine, Martine, zimy se bojíme!
SVATÁ KATEØINA * ve 3. století + 311-313; svátek 25. listopadu
Patøí mezi 14 svatých pomocníkù v nouzi. Podle legend šlo o vzdìlanou dívku z alexandrijského královského rodu. Kateøina protestovala veøejnì proti uctívání model a úspìšnì verbálnì èelila padesáti filozofùm pøi obhajobì Krista, jemu¾ se zaslíbila. Odolala i nabídce k sòatku od samotného císaøe Maxentia. Proto byla Kateøina muèena na kole opatøeném høeby èi no¾i, je¾ se pøi muèení rozpadlo. Byla nakonec s»ata a tu mìlo jí vytékat ze ¾il místo krve mléko.
Podle povìsti odnesli andìlé po smrti její ostatky na horu Sinaj, kde byl pozdìji postaven klášter sv.Kateøiny. Kult této svìtice byl bìhem støedovìku znaèný a dodnes existuje, vèetnì jejího údajného hrobu. Malbou ji zvìènili mnozí slavní tvùrci, vèetnì èeského Mistra Theodorika. Kateøina patøí spolu s Markétou a Barborou mezi "tøi svaté panny". Døíve o Kateøinì konèívala pastva, zaèínalo se se støi¾í ovcí a dìveèky a èeledínové dostávali mzdu a mohli zmìnit dvùr.
Patronka
Svatá Kateøina je patronkou mladých dívek, panen i man¾elek. Je patronkou té¾ uèitelù, studentù a ¾ákù, filozofù a teologù a také univerzit a knihoven. Kateøina je patronkou øeèníkù, advokátù a notáøù, a také nemocnic, ošetøovatelek i umírajících.
Je patronkou všech povolání , která mají co do èinìní s kolem nebo moøem; koláøù, hrnèíøù, mlynáøù, soukeníkù, knihtiskaøù, obuvníkù, švadlen. Svatá Kateøina je pomocnicí pøi migrénì a bolestech jazyka. Té¾ pøi hledání utonulých a vùbec v nouzi.
Pranostiky
Svatá Kateøina má pìkné jméno, ale studené vìno. Svatá Kateøina chodívá bíle pøiodìna, bývá èasto zamouèená. Kateøina šla do mlýna a namlela múky plné klobúky. Na svatou Kateøinu klepe sníh na okno. Svatá Kateøina chodí naškrobená. Na svatou Kateøinu pøed zimou pod peøinu. Pøišla svatá Kateøina, nevzdaluj se od komína! Jaké poèasí na sv.Kateøinu, takový je v pøíštím roce leden.
SVATÝ ONDØEJ * v 1.století +60-62; svátek 30. listopadu
Ondøej byl bratrem svatého Petra, s ním¾ pùvodnì rybaøil na bøezích Genezaretského jezera. Soudí se, ¾e Ondøej byl nejdøíve uèedníkem Jana Køtitele a byl to zøejmì on, kdo k Je¾íši pøivedl svého bratra Petra.
Památkou svatého Ondøeje 30.listopadu zaèíná nový církevní rok a ve starých breviáøích zahajoval Ondøej také rok svìtcù, sanktorál.
Apoštolsky pùsobil na jihu dnešního Ruska, putoval podle Èerného moøe a snad i s Petrem pùsobil v Malé Asii. K smrti ukøi¾ováním ho odsoudil øímský místodr¾itel v øeckém Patrasu za to, ¾e pøivedl ke køes»anství jeho man¾elku. Byl ukøi¾ován na atypickém køí¾i ve tvaru X v letech 60 a¾ 62. Tento køí¾ je souèástí britské vlajky a klasický køí¾ svatého Jiøí ho doplòuje.
Patron
Ondøej je patronem sedlákù, rybáøù a obchodníkù s rybami, také je patronem øezníkù. Je patronem horníkù, provazníkù a nosièù vody.
Svatý Ondøej je patronem Skotska, Ruska, Španìlska a Øecka.
Je pomocníkem proti dnì, bolestem krku, køeèím a proti rù¾i.
Je pøímluvcem za dobrou svatbu.
Pranostiky
Kdy¾ na Ondøeje snì¾í, sníh dlouho pole¾í. Na svatého Ondøeje ještì se zem ohøeje. Pøijdou-li vìtry s Ondøejem, dobré zimy se nadìjem. Sníh svatého Ondøeje ozimùm a vzešlému ¾itu nepøeje. Pøišel svatý Ondøej, naposled se ohøej. Na svatého Ondøeje se èlovìk ještì ohøeje. Ondøejùv sníh zùstane le¾et sto dní. Kdy¾ na Ondøeje snì¾í, sníh dlouho pole¾í. Doèká-li Ondøejùv sníh bøeznového, ten rok nebude chleba re¾ného. Na svatého Ondøeje se nepøede a ani se pøíze nemotá, aby se vlci nemotali kolem chalupy. Bouøka svatého Ondøeje zdravou zimu nám zvìstuje.