Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Felix,
zítra Památka zesnulých.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Cestou zapovìzenou…


Po delší dobì se vracíme na Vesuv, ale do míst, kam se návštìvníci tohoto vulkánu nedostanou. Mají mo¾nost obejít jen menší èást kráteru, pøibli¾nì 400 m z jihozápadní a ji¾ní strany, zatímco celý obvod mìøí asi 1400 m.

 

Pohled na Vesuv od východu


Vzpomínám si, ¾e to bylo tak trochu zklamání (musím napsat, ¾e opravdu jediné), kdy¾ cesta s nádhernými pohledy do kráteru s bizarními kusy lávy, pøipomínajícími nìkdy i zkamenìlé postavy, s výhledy na zarostlý svah, mìsta, moøe, Sorrentský poloostrov a ostrovy, náhle konèila ohradou a prùvodce se s námi rozlouèil. Na dotaz, proè není mo¾né obejít celý kráter, odpovìdìl, ¾e se konají exkurze pro vìtší skupiny lidí, je¾ se musí pøedem objednat.
Naštìstí nás nehonil èas, tak¾e jsme s dcerou strávily u kráteru ještì nìkolik hodin a u¾ívaly si krásy tohoto pro mì témìø posvátného místa.

 

 

Pohled na stìnu kráteru


Detail okraje kráteru

 

Po návratu domù mi stále le¾ela v hlavì ta nepøístupná vìtší èást obvodu kráteru. Pro zajímavost - jeho severní a severovýchodní strana je o pár metrù vyšší ne¾ ji¾ní a jihozápadní. Nikde v literatuøe jsem se nic bli¾šího o této cestì nedozvìdìla. Pozdìji jsem zaèala pátrat na internetu. Jednou jsem objevila na youtube krátký videozáznam z exkurze. Po èase jsem se chtìla znovu virtuálnì projít po "zapovìzené cestì", ale ten film u¾ jsem bohu¾el nenašla, no nìco málo jsem si z té jedné procházky zapamatovala.


Ještì malou poznámku k pøístupné cestì podél kráteru. Od doby naší návštìvy Vesuvu v roce 2001, se trochu zmìnila. Byla rozšíøená, upravená, je lemována novým zábradlím z masivních fošen, opatøena lavièkami a pøibyly i prodejní stánky vèetnì obèerstvení. Je to pohodlná procházka.


A teï se vydáme na cestu zapovìzenou


Procházíme úzkou soutìskou mezi obrovskými lávovým balvany èervenavé a¾ nafialovìlé barvy a odtud zaèíná stoupání po úzké vyšlapané stezce pøímo po hranì kráteru. Není tu ¾ádné zábradlí, ani øetìz - vlevo strmý a dál a¾ kolmý sráz do kráteru, hlubokého asi 200 m, a vpravo pøíkrý vnìjší svah ku¾elu s pohledem do údolí Valle del inferno (Údolí pekla), kde se valila na jaøe roku 1944 ohnivá øeka èedièe, usmìrnìna skalními masívy Monte Sommy (trosky vnitøní stìny kráteru pùvodní sopky, z ní¾ se postupnì zrodil nynìjší Vesuv).


Podél stezky je mnohem ménì skalních útvarù ne¾ na druhé turistické stranì. Je oproti ní "hladká" - z toho je patrný silnìjší vliv eroze na severním, výše postaveném okraji kráteru. Díky této uhlazené hranì vyniknou na první pohled strmé srázy po obou stranách. Èlovìku, trpícímu závratìmi by se tu šlo moc špatnì. Teï je mi jasné proè není davùm turistù pøístupný celý obvod kráteru.


Zastavení na místì, kde jen pár metrù od stezky je ve stìnì kráteru malá fumarola, která klidnì pokuøuje. Prùvodce vysvìtluje cosi v nìmèinì skupince lidí, Ti zùstávají stát a on sám opatrnì slézá smìrem ke kouøícímu otvoru. Pak vytáhne cigaretu, zapálí si ji a opatrnì vlo¾í ke kouøícímu otvoru a rychle uhne. Cigareta s hlasitým blafnutím vzplane a pak u¾ je kouø opìt klidný. Neklamný dùkaz toho, ¾e je pøítomen velmi hoølavý sirovodík, oxid uhlièitý a vodní páry by cigaretu ihned uhasily.


Úzká cestièka "opisující" kráter je trochu zvlnìná, chvílemi klesá, pak zase stoupá, a to se nìkolikrát opakuje. Podíváme se na protìjší stranu oble¾enou turisty. Zaujme nás pohled do vnitøní èlenitìjší stìny, v ní¾ se místy uchytila zeleò. Na místì oslunìném pøi západu slunce rostou dokonce i bøízy. Samozøejmì tu nechybí prùkopník ¾ivota lišejník Stereocaulon vesuvianum, karmínová Valeriana rossa, š»ovík Rumex scutatus a tu a tam i ¾lutì kvetoucí kruèinka.

 

Kruèinky na Vesuvu


Zatímco na ji¾ním a jihozápadním vnìjším svahu Vesuvu vegetace rychle šplhá k vrcholu a sestupuje do kráteru, na severním a severovýchodním úboèí rostliny k vrcholu moc nepospíchají. Hranice vegetaèního pásma je nìkolik metrù pod vrcholem, výše u¾ je jen království popelu a lávy. Málokterá kytièka si troufne do nìj vstoupit, zato pod hranicí je vegetace bohatá a dokonce u¾ si nachází domov i na nejmladší lávì v údolí.


Stále pokraèujeme po høebenu hory a pøecházíme nejvyšší bod Vesuvu 1281 m nad moøem. Vnímáme zvláštní, trochu ponurou atmosféru, po chvíli umocnìnou pohledem na torza nìkolika borovic, které kdysi našly odvahu a uchytily se nad hranicí lesa. Teï u¾ jsou jen nìmými, vìtrem ošlehanými svìdky posledního ohnivého dramatu vulkánu.


Cesta po obvodu pokraèuje dál smìrem k západu. Pod sebou vlevo máme stìnu padající kolmo ke dnu kráteru. Pohled na celou stìnu je fascinující z pøístupné ji¾ní strany. Je to pestrá kamenná mozaika, tvoøená rùznými druhy lávy tufem, v ní¾ jsou zapsány dìjiny této slavné hory.

 

Fumaroly


Zvolna klesáme a pomalu, ale jistì se blí¾íme k závìru cesty V západní stìnì kráteru pozorujeme nìkolik fumarol, je¾ známe z pøístupné strany. Ještì ne¾ se náš okruh uzavøe, èeká nás pøekvapení - zajímavý skalní útvar s okénkem, pøipomínající zøíceninu nìkterého støedovìkého hradu (vzpomnìla jsem si na Koš»álov a Dìkovku v Èeském støedohoøí).

 

Skála s okénkem

 

Skála je tvoøena vrstvami tufu, který snadnìji podléhá erozi ne¾ láva. Ještì poslední pohled na skálu a naše cesta konèí.


Jana Haasová

* * *


Náhled do malíøské tvorby Jany Haasové
Èeské støedohoøí – obrazy Jana Haasová
Z vernisá¾e výstavy obrazù
Básnì - Jana Haasová
Být Èechem… Jana Haasová, souèasná èeská malíøka a spisovatelka
Další èlánky autorky



Komentáøe
Poslední komentáø: 26.08.2015  12:00
 Datum
Jméno
Téma
 26.08.  12:00 Vesuvjana Kvìtì
 26.08.  10:25 Kvìta podìkování
 13.08.  19:54 Vesuvjana Von
 13.08.  16:00 Von
 13.08.  09:21 Vesuvjana Ivanì a Ludmile
 13.08.  07:04 Ivana
 12.08.  20:56 Vesuvjana Vendule, Ivanì Lenì a Karle I.
 12.08.  18:53 Karla I.
 12.08.  15:40 I8vana Lena
 12.08.  14:15 Vendula
 12.08.  09:48 Vesuvjana Bobo
 12.08.  06:19 Bobo :-)))
 12.08.  00:22 Vesuvjana Ludmile