poslední z ledových mu¾ù. Jeho jméno je latinského pùvodu. Vykládá se jako "èlovìk dobrého osudu", popøípadì "š»astlivec" (latinské bonifatius je pøídavným jménem k homo; bonus je tedy "dobrý", fatum "je osud"). Mezi ledovými mu¾i co do èetnosti výskytu u nás pøevládá.
Sv. Bonifác se podle legendy narodil v Øímì ve 3. století. Odtud odešel na pøání jedné bohaté Øímanky do Tarsu v Malé Asii (dnešní Turecko), aby pro ni hledal ostatky muèedníkù, aèkoli byl nevìøící. Bonifác toho o køes»anství moc nevìdìl, bral cestu spíše jako povyra¾ení. Kdy¾ dorazil na místo urèení, uvidìl, jak jsou zde køes»ané krutì a bez soucitu v celých zástupech pro víru zabíjeni. Pod vlivem tìchto hrùzných zá¾itkù pøestoupil na køes»anství. Potí co se ke køes»anství pøiznal, byl uvìznìn a po krutém muèení jej biøicové vhodili do vaøící smùly. Legenda øíká, ¾e jeho zdìšení pøátelé pøinesli nakonec místo muèedníkù do Øíma jen ostatky Bonifáce. Ve „Vìèném mìstì“ je pohøbili na Latinské cestì. To vše se prý odehrálo kolem roku 306.
V církevním kalendáøi má dnes svùj svátek patron stavebních dìlníkù, øezníkù, cukráøù, kováøù a krejèích - apoštol Matìj.
Matìj a jeho varianta Matyáš jsou hebrejského pùvodu. Prastaré znìní jména Mattithjáh znamená "dar Bo¾í". Ze stejného základu vychází i Matouš. K tvarovému rozlišení obou jmen došlo u¾ v øeètinì (Matthíás a Matthaios), odkud se k nám jména dostala; jména Matìj a Matyáš vznikla z tvaru Matthíás. Matìj byl jedním z Kristových ¾ákù a nastoupil na místo Jidášovo. Mezi apoštoly se dostal losem. Po Kristovì vzkøíšení pùsobil Matìj jako misionáø v Judeji a pozdìji se odebral do sousedních zemí, a¾ se dostal i do Etiopie.
O apoštolovì smrti neexistují ¾ádné pøesné zprávy. Øíká se, ¾e kolem roku 63 jej prý pohané kamenovali a potom zabili sekyrou. Jeho ostatky pøinesl poèátkem 4. století biskup Agricius do chrámu v Trevíru. Mìsto je jediné v Nìmecku, které se mù¾e pochlubit, ¾e v jeho zdech jsou uschovány ostatky skuteèného apoštola. Chrám je díky tomu hojnì navštìvován a lidé zde prosí svého patrona, aby jim pomohl pøi neplodnosti, proti èernému kašli a neštovicím.