Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Tibor,
zítra Sáva.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Nìkolik literárních „nej“
 
Nejvìtší rukopisná kniha svìta se zrodila v Èechách. Je to Ïáblova Bible – Codex Gigas. Vznikla v klášteøe v Podla¾icích, mìøí 920 x 505 mm a vá¾í úctyhodných sedmdesát osm kilogramù. Svùj název získala podle iluminace ïábla ilustrující kapitolu o vyvolávání zlých duchù. Jen¾e ve skuteènosti ten ïábel vypadá spíš jako rozpustilý èertík navleèený do pemprsek. Knihu ukradli za tøicetileté války ze sbírek císaøe Rudolfa Švédové, aby si ji mohla do svých umìleckých sbírek zaøadit švédská královna Kristýna.
 
Nejvìtší tištìná kniha svìta nese název „Beirut´s Memory“ („Pamì» Bejrútu“). Jedná se o knihu fotografií Aymana Trawiho (zmenšená podoba se stala celosvìtovým bestsellerem), jen¾ na nich zachytil mìnící se tváø Bejrútu mezi roky 1991 a¾ 2002. Má 300 stránek a její rozmìry jsou 3,85 x 2,77 metru a vá¾í víc jak jednu tunu! Indové ale tvrdí, ¾e nejvìtší knihu mají oni v D¾ajpuru. Tam se toti¾ pyšní nìkolika nej: nejvìtší observatoøí Jantar Mantar z roku 1728, nejvìtšími sluneèními hodinami – 27 metrù vysokými, nejvìtšími støíbrnými nádobami, které pojmou 750 litrù vody, a nyní i údajnì nejvìtší knihou. Lze-li ovšem onen objekt, umístìný vertikálnì na vysokém sloupu, knihou nazvat.
 

Jain Muni Shri Taruna Sagara 
 
Jde o nábo¾enské dílo Jaina Muni Shri Taruna Sagara „Kadve Pravachan“, je¾ pøedstavuje myšlenky d¾inismu, tedy indického nábo¾enství, které hlásá absolutní nenásilí, a jeho ortodoxní vyznavaèi jsou známí napøíklad tím, ¾e si pøed sebou umetají cestu, aby neusmrtili ¾ádného ¾ivého tvora. Tento „výtisk“, na jeho¾ zhotovení pracoval desetièlenný tým ètyøi dny, mìøí 9×7 metrù, vá¾í dvì tuny a bylo na nìj spotøebováno okolo sta litrù tiskaøské barvy. Kolik má kniha stránek ani jakou technologií byla vyrobena, zprávy agentur nesdìlily. „Knihu“ odhalila Jyoti Amge, narozená v roce 1993, která mìøí na výšku pouhých 63 cm kvùli dìdièné poruše zvané achondroplazie.
 
Nejmenší knihu na svìtì vytvoøil nìmecký typograf Josua Reichert. Její rozmìry jsou pouze 2,9 x 2,4 milimetru! Na ka¾dé z šestadvaceti stránek najdeme jedno písmeno abecedy. Nápad vytvoøit nejmenší knihu na svìtì se zrodil v Lipsku, kde byla rovnì¾ vyrobena. Aby mohla být vytištìna, muselo být nejprve vyrobeno speciální zaøízení k tisku a vazbì v miniaturním provedení.
Cena knihy se pohybuje okolo stovky dolarù, co¾ je v pøepoètu asi 2 000 korun. 
 
Za první tištìnou knihu na svìtì se pova¾uje ilustrovaná buddhistická sútra, vydaná roku 868 v Èínì. To je podivuhodné, nebo» se všeobecnì tvrdí, ¾e knihtisk vynalezl v roce 1445 Johannes Gutenberg. On se tedy jmenoval Gansfleisch, ale pro slavného tiskaøe asi bylo nepøijatelné, aby se pøedstavoval nìjak jako „husí maso“, tak zvolil pseudonym.
 
Nejstarší èesky tištìnou knihou je Kronika trojánská, vydaná v roce 1468.
 

Sixtinská kaple | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Èeský rozhlas
 
Nejdra¾ší knihou, která se kdy prodávala v èeských knihkupeckých obchodech, je trojdílná obrazová publikace Sixtinská kaple. O její vydání se pøièinila Vatikánská muzea. Vyšla v celosvìtovém nákladu 1 999 kusù, pro èeský trh bylo urèeno pouze 100 èíslovaných kusù (701-800). Autorem textù je Antonio Paolucci. Nakladatelství Euromedia ji v pøedprodeji prodávalo za 229 000 Kè, ve volném prodeji pak byla o 100 000 Kè dra¾ší. Publikace nabízí kompletní fotodokumentaci nástìnných maleb Sixtinské kaple. Reprodukce dìl jsou zaøazeny do svazkù: Poslední soud, Strop a Fresky z 15. století. Ka¾dý svazek obsahuje 254 plnobarevných stran (dvoustran, trojstran, ètyøstran), rozmìr ka¾dého svazku je 43,5x61 cm. Jsou vlo¾eny do ochranné kazety. Váha všech tøí svazkù je cca 30 kg. Souèástí souboru je i list vlastnictví a speciální ochranné rukavice. Zároveò s knihou obdr¾el její nový majitel pozvánku pro dvì osoby k individuální prohlídce Sixtinské kaple s vlastním prùvodcem.
Èást prostøedkù z prodeje knihy hodlá Vatikán pou¾ít k rekonstrukci Sixtinské kaple.
 
Nejvydávanìjší knihou je Bible.
Nejmenší èesky psaná Bible má rozmìr 5x7 cm, je psaná švabachem a pochází z roku 1857. Byla nalezena ve Støíbøe na pùdì domu, kde za druhé svìtové války sídlilo gestapo.
Nejprodávanìjším autorem na svìtì je William Shakespeare a hned po nìm autorka detektivek Agatha Christie. Od roku 1920 bylo prodáno kolem bilionu jejích knih a anglicky mluvících zemích a další bilion ve více jak pìtaètyøiceti jazycích.
Nejmenší èeskou tištìnou knihou je sedmijazyèný Otèenáš o rozmìrech 6x6 mm (v Památníku národního písemnictví).
Nejstarším rukopisem na našem území je zlomek evangelia svatého Marka ze 6. století. Jsou to dva pergamenové listy o rozmìrech 305x255 mm. Je opatøen vlastnoruèním pøípisem císaøe Karla IV., který jej získal v øíjnu 1354.
 
Jan Øehounek
* * *
Zobrazit všechny èlánky autora
 
 

Komentáøe
Poslední komentáø: 06.05.2023  13:41
 Datum
Jméno
Téma
 06.05.  13:41 Ivan
 03.05.  15:41 Vesuviana
 03.05.  14:07 Von
 03.05.  08:48 Vladimír Køí¾