Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Tibor,
zítra Sáva.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Milí Èeši a Moraváci na jedné karanténní lodi,
 
víme, ¾e jste ve stresu a pod tlakem. Neexistuje sice ¾ádná zázraèná rada, jak na dálku zatoèit s úzkostí, psychickými potí¾emi èi virem samotným, ale jako kliniètí psychologové a psychoterapeuti jsme pro vás pøipravili struèný soubor doporuèení, který vám v tyto dny snad pøijde k duhu:

- Mù¾ete pro¾ívat úzkost, vztek, frustraci, bezradnost. Následnì mù¾ete pro¾ívat i stud a vinu za své projevy. Mù¾e vám to být jedno a být nad vìcí. Mù¾ete se nadmìrnì pozorovat a všímat si ka¾dého zakašlání. Všechny tyto projevy jsou normální.

- Ka¾dá krize nìkdy skonèí, ka¾dá epidemie pøejde. V historii pøešly horší nákazy. Koronavirus není mor, nezabije vše ¾ivé, na co sáhne. Pro vìtšinu populace tak neznamená pøímé ohro¾ení ¾ivota.

- Dodr¾ování souèasných opatøení je klíèovým aktem ohleduplnosti k tìm, jejich¾ ¾ivoty nákaza ohrozit mù¾e (pøedevším senioøi a ji¾ døíve nemocní). Kdy¾ se zahltí zdravotnický systém, nebude umìt pomoci tìm, kteøí to potøebují. Noste roušky.

 
Rodièe malých pacientù a pracovníci Sanatorií Klimkovice šijí roušky. Foto Ivana Graèková
 
- Epidemie a pøijatá opatøení omezí náš „plnotuèný“ ¾ivot a mohou pøivodit finanèní potí¾e, ale bude to mít øešení. Ka¾dý problém má toti¾ své øešení. To ale pøijde na øadu, a¾ se s nákazou vypoøádáme. Zatím nic neplánujte.

- Náš organismus doká¾e nést velkou míru zátì¾e a nepohodlí. Pro lidstvo to není nic neobvyklého, jen jsme na to trochu zapomnìli. Je normální nemít se v¾dycky jen dobøe.

- Zkuste aktivnì pracovat na svém klidu a dobré náladì. Tak jako vás doká¾ou strhnout negativní emoce a špatné zprávy, doká¾ou to i ty pozitivní a dobré. Pokud máte nìkoho nakazit, zkuste ho nakazit optimismem.

- Po odeznìní naštvání, brblání a strachu si lidi nakonec zaènou pomáhat. Buïte k sobì laskaví a nehledejte viníka (vláda, ly¾aøi atd.), i kdy¾ je to pøirozené. Vìtšina lidí skuteènì nechce nikoho vìdomì nakazit. Hledejte zpùsob, jak být platní druhým.

- Naordinujte si mediální dietu. Není tøeba neustále sledovat zprávy v TV, a ještì je aktivnì vyhledávat na internetu. Mù¾ete si být jisti, ¾e nic dùle¾itého vám neuteèe. Ignorujte konspiraèní teorie a vìnujte se i nìèemu jinému, ne¾ je koronavirus.

- Karanténa nejsou prázdniny. Najdìte si pevné body v ka¾dodennosti a stanovte si re¾im. Vyu¾ijte nucené volno na dodìlání domácích restù. Dovolte si izolovat se od èlenù rodiny v jiném pokoji. Nesna¾te se doøešit døívìjší rodinné spory právì teï.

- Karanténa není ani mejdan. Kocovina zhoršuje psychickou kondici a náladu, nepøehánìjte to.

- Mluvte o situaci se svými dìtmi (i ti nejmenší vnímají váš neklid) a uklidnìte je sdìlením, ¾e jim vá¾né nebezpeèí nehrozí, ale musíme chránit babièky a dìdy a nemocné lidi.

- Pohyb, spánek, strava, ohraná píseò stále dokola, samozøejmì v rámci mo¾ností.

- Pokud to umíte a troufnete si, skuteènì se zastavte. Ka¾dá krize je pøíle¾itost a mù¾eme si z ní nìco odnést. Tøeba zjištìní, ¾e lze pøe¾ít i bez víkendu stráveného v nákupáku. ®e spoustu našich potøeb pøichází s nabídkou zvenèí, ale ve skuteènosti toho zase tolik nepotøebujeme. Atd. atp., ka¾dý podle svého filozofického rozpolo¾ení.
 
- Nechovejte se jako nemocní, pokud skuteènì nemocní nejste.

- Pokud nemáte ¾ádné pøíznaky, nebo jen lehké, nechoïte se testovat na koronavirus a zùstaòte doma. Jestli máte z viru strach, nedává ¾ádný smysl chodit tam, kde je ho nejvíc.
 
- Nel¾ete lékaøùm o svých symptomech a pobytu v zahranièí.
- Chovejte se ke zdravotníkùm slušnì, i kdy¾ jste sami ve stresu. Oni jsou ve vìtším.
- Vyjádøete podporu zdravotníkùm, prodavaèùm, policii a dalším skupinám, které jsou nejohro¾enìjší a fungují na hranì svých sil, potøebují to.

 
šití roušek ve firmì Lanex; foto Ivana Graèková
 
- Pokud vás pøepadne silnìjší úzkost, zkuste tzv. trojúhelníkové dýchání: Zaènìte volným výdechem. Poté pomalý nádech nosem (pøi kterém v duchu poèítáte od 1 do 4), zadr¾ení dechu (stejné poèítání), pomalý výdech ústy (stejné poèítání). Nìkolikrát opakujte.

- Hlavním zdrojem úzkosti jsou naše myšlenky. Ty je tøeba zastavit. Pou¾ijte k tomu svých pìt smyslù, zastavte se a jednoduše si zkuste øíct nahlas nebo v duchu, co právì teï vidíte, slyšíte, hmatáte kolem sebe, cítíte a jakou chu» vnímáte v ústech. (Jde o konkrétní jednoduché vìci, napø. vidím stùl, slyším tikat hodiny atd.). Dostanete se tak do pøítomnosti, dál od myšlenek a úzkosti. Zkuste pou¾ít kdykoli, kdy¾ se vaše myšlenky na buducnost zaènou vymykat kontrole.

- Jiný zpùsob pou¾ívá US armáda: zastavte se, tøikrát se pomalu nadechnìte a vydechnìte (aktivujete tzv. parasympatikus) a uvìdomte si, co právì teï pro¾íváte a kde jste. V duchu pojmenujte tøi vìci, které vidíte kolem sebe. Opìt je to zpùsob, jak se zakotvit v pøítomnosti a jak pøedcházet neuvìdomovanému stresu. Klidnì støídejte všechny postupy.

- Jestli¾e jsou vaše obavy a psychické potí¾e vìtší, ne¾ sami zvládáte, kontaktujte telefonicky nebo elektronicky psychology, které najdete na internetu. Mnozí kolegové jsou pøipraveni na poskytování krizové intervence na dálku.
 
Opatrujte se a dr¾te se. Tohle zvládneme!

PhDr. Adam Suchý, klinický psycholog a psychoterapeut, Olomouc
Doc. PhDr. Miroslav Svìtlák, PhD., pøednosta Ústavu psychologie a psychosomatiky, Brno


Komentáøe
Poslední komentáø: 21.03.2020  09:20
 Datum
Jméno
Téma
 21.03.  09:20 Dorka Dìkujeme
 20.03.  10:53 Milada
 19.03.  22:53 Kvìta dìkuji
 19.03.  17:57 F. Blabla Podìkováni
 19.03.  17:16 Kamila
 19.03.  15:16 Rudolf
 19.03.  15:07 Von
 19.03.  13:24 Jitka
 19.03.  12:50 miluna