Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Otmar,
zítra Mahulena.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Ivan Kolaøík: Krátká úvaha o depce


Jako vìtšina dùchodcù, tak i já mám moøe volného èasu. Aèkoliv se mi ¾ena Máòa sna¾í namluvit, ¾e jím mrhám koukáním do prázdna a sekýrováním, není tomu tak. Èasto toti¾ èas trávím bloumáním v létì pøíjemnì vychlazených, v zimì útulnì vyhøátých obchodních støediscích, pohrou¾en v myšlenkách. A výsledek je, ¾e se zaènu trápit. Pøichází na mì depka díky tomu, co okolo sebe vidím, jak vìci vnímám. Tak nám pro zmìnu zase potají zdra¾ili pivo. A k tomu navíc ještì elektøinu, plyn, vstup do kina, benzin a témìø všechno, co èlovìk potøebuje ke ka¾dodennímu ¾ivotu. Ještì štìstí, ¾e nekouøím. To bych si asi musel najít nìjakou vedlejší práci. Ano, na penzistu pøišly krušné chvíle. Avšak èert vem zdra¾ování! Tomu se èlovìk holt pøizpùsobí tím, ¾e místo deseti piv dennì jich vy¾unkne jenom pìt. A hned ušetøí peníz na zdra¾enou uzenku.


Co mì trápí daleko víc, jsou lidské vztahy. Ty tam jsou korektnì a inteligentnì vedené politické debaty v parlamentu. Ty ji¾ pøed nìkolika lety byly nahrazeny plytkostí, nevra¾ivostí a prùmìrností. Naši pøedstavitelé vyu¾ívají parlamentní pùdy k nekoneènému vzájemnému osobnímu osoèování a napadání. Lidé se nestaèí divit, do jakého bahna parlamentární debaty zabøedly. Zrovna tak èlovìk kroutí hlavou a øíká si, co si asi o naší parlamentární demokracii myslí ¾áèci, kteøí v rámci výuky jdou do parlamentu poslouchat naše pøedstavitele - a obì komory zejí prázdnotou! Trochu zde samozøejmì pøeháním, proto¾e se tøeba v Senátu najde popøípadì i pìt senátorù, kteøí se sna¾í jeden druhého pøekøièet. Politika ji¾ delší dobu nepøitahuje obèany, kteøí by mysleli na blaho národa. Jde o získání pomíjivé moci a nìkterým pomatencùm i o popularitu. V tomto pøípadì ovšem nepochodí, jak nám dokazují výsledky prùzkumu veøejného mínìní. Podle nich zaujímají politici spolu s vykutálenými prodavaèi aut poslední místa v ¾ebøíèku populárních zamìstnání. Hnáni pøedstavou pohodlného ¾ivota na tuèné penzi, kterou politici z nìjakého záhadného dùvodu po dvou obdobích v parlamentu dostanou, se tito lidé zuby nehty dr¾í svých pozic a vzájemnì si podrá¾ejí nohy. Šílené nápady, se kterými èasto pøicházejí, ¾enou zemi do bankrotu nebo narušují její samotnou demokratickou základnu. Pøitom se nám sna¾í namluvit, ¾e èiní spoleènosti prospìšná rozhodnutí! Našinec trpce nazve politiky parazity a svoloèí a bohu¾el má ve vìtšinì pøípadech svatou pravdu. Zdá se, ¾e se politici mezi sebou opravdu nenávidí. Kdysi šlo o jakousi gentlemanskou hru, kdy pøevládala chytrá polemika vedená v mezích slušnosti. Ano, opozice poka¾dé kritizovala vládu. V¾dy» to je také její zamìøení, hlavní úkol, upozoròovat na nedostatky èi pøeèiny vlády. Ale nikdy se nejednalo o do extrémù zabíhající politickou taktiku, která se pøedvádí pøed televizními obrazovkami nebo mikrofony rozhlasových reportérù. V parlamentní restauraci nebo v oblíbené hospùdce si pak politici rùzných stran popili svého oblíbeného moku a pøátelsky poklábosili o fotbale èi o nezdarech kriketového týmu. Ano, bohu¾el kamarádství, dobrosrdeènost, ten krásný a sympatický australský‚ mateship‘ jaksi zmizel. Tak tomu je u nás v Austrálii. O chování politikù v Èesku radìji nemluvím. Staèí øíct, ¾e nezávidím depku penzistùm èeským, která je opravdu na nahození mašle.

 

 

Podobnou zmìnu v chování lidí pozoruji i v ka¾dodenním osobním ¾ivotì. Kam se podìly ty doby, kdy jsme mìli moøe kamarádù, spoleènì jsme se stýkali, poøádali dýchánky, vzájemnì jsme si pomáhali a mìli legraci? Kamarádský duch, který kdysi pøevládal, byl jaksi nahrazen nedostatkem èasu zpùsobeným pravdìpodobnì honbou za materiálními statky, starostí o vnouèata nebo prostì vytøíbením vlastních hodnot. A stárnutím. Jen pošetilec má v sedmdesáti letech touhu se opít do nìmoty nebo jít na kutì po pùlnoci. Náhle zjiš»ujeme, ¾e nám opravdu nesedne èlovìk, jeho¾ myšlení a skutky se diametrálnì liší od našeho zpùsobu myšlení.


S pøibývajícím vìkem mi stále víc vadí jak politická, tak nábo¾enská netolerantnost, povýšenost, nadutost, chytráctví, neèestnost, tupost a vùbec vìci, které obecnì pøedstavují morální a mravní úpadek souèasné spoleènosti. Je neuvìøitelné, kolik lidí v myšlení ustrnulo, kolik lidí vidí vìci a komplexní spoleèensko-politické situace v èerno-bílém, proto¾e se jim prostì zastavil èas.


Austrálie je zemí pøistìhovalcù. Pøesto je mnoho z nás náhle neschopno uva¾ovat lidsky, jako bychom ze dne na den zapomnìli na své osudy a poèáteèní krùèky v nové zemi, která nás jako politické uprchlíky pøivítala s otevøenou náruèí a nabídla nám pomocnou ruku, kdy¾ nám bylo nejhùø. Nepamatuji se, ¾e by Australané kritizovali vládu, která se nám všemo¾nì sna¾ila pomoci, abychom úspìšnì zapustili koøeny v nové zemi a v co mo¾ná nejkratší dobì pøeklenuli poèáteèní obtí¾e. Tìmi musí projít ka¾dý nový pøistìhovalec, my tehdy stejnì jako ti noví dnes. Netøeba pøipomínat, ¾e to stálo daòové poplatníky pìkné peníze. Ti nás neodsuzovali, ¾e jsme zpoèátku zápolili s øeèí, vyhledávali pøátele výhradnì z naší menšiny, nebo mìli pøednostní právo dostat stipendium a studovat.


Proto mnì stále více vadí ti lidé, kteøí zaujímají pøíkré a èasto neinformované a kritické stanovisko vùèi politickým uprchlíkùm a pøistìhovalcùm dnešní doby. Lidé, se kterými nelze argumentovat, proto¾e jsou zaslepeni svým neomylným postojem. Náhle zjiš»uji, ¾e je pro mne stále t쾚í komunikovat s lidmi, kteøí mì zasypávají rasisticky zamìøenými emaily, lidé, kteøí druhého arogantnì odsoudí a zesmìšní, pokud má náhodou odlišný politický názor. Èasto jsou to tití¾ lidé, našinci, kteøí si v temných dobách bolševické normalizace upravovali s tehdejším re¾imem vztahy, aby mohli rodnou zemi navštìvovat, a nìkteøí ne pouze proto, aby vidìli nemocnou maminku.


Mnoho z nás, kteøí ¾ijeme v zahranièí, nechápe, ¾e pová¾livì mnoha obèanùm v Èesku nevadí jejich celkem nedávná komunistická minulost, ¾e komunisté mají opìt slovo. Zdá se, ¾e lidé a¾ pøíliš rychle zapomnìli na to, jakou mìrou se døívìjší re¾im podepsal na osudech nevinných lidí, na zdevastované hospodáøství a morálku zemì. Mrazí mì, ¾e stále více lidí zklamaných tím, jak se situace po Sametové revoluci v zemi vyvinula, minulý re¾im nostalgicky opìvuje a komunisty opìt volí.


Pøátelé mnì vysvìtlují, ¾e moje smýšlení je dané tím, ¾e stárnu a nabádají, abych byl více tolerantní, abych u¾ koneènì zapomnìl na to, co bylo. Shledávám to však zatracenì tì¾ké, a kdy¾ si uvìdomím, kam „tohle zapomnìní“, tahle tlustá èára vedla v naší vlasti, nevím, zda je to vùbec správné.


A depka se jenom prohlubuje…

 

***


Kolá¾e pro SeniorTip © Marie Zieglerová

 

Zobrazit všechny èlánky autora



Komentáøe
Poslední komentáø: 19.06.2013  16:40
 Datum
Jméno
Téma
 19.06.  16:40 Blanka
 19.06.  16:01 Von
 19.06.  11:29 janina
 19.06.  07:06 venca