Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Otmar,
zítra Mahulena.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Tip pro vás


Pozvánka na výstavu letošního sedmdesátníka Rudolfa Plaèka (*29. 3. 1941 Rychnov nad Knì¾nou). K vidìní je 48 jeho obrazù (celkovì jich vytvoøil kolem 130, roènì v prùmìru tøi, hodnì jich je ve svìtì, 80 z nich má zdokumentováno ve vlastním katalogu, ale 50 mu jich nenávratnì zmizelo). Nìkolik vìt po torontovsku a po vamberecku o výstavì obrazù Rudolf Plaèka, zahájené v dubnu 2011 v Muzeu a galerii Orlických hor na zámku v Rychnovì nad Knì¾nou.

 

Kdo je Rudolf Plaèek?
Narodil se 29. 3. 1941 v Rychnovì nad Knì¾nou, tam také maturoval 1958 na tehdejší jedenáctileté støední škole, bydlel do svých 17 let v Merklovicích, místní èásti Vamberka, a by» mìl výtvarný talent, na pøání rodièù vystudoval v roce 1963 leteckou fakultu na tehdejší VAAZ (Vojenské akademii Antonína Zápotockého, dnes Univerzitì obrany), pak pracoval na výpoètech aerodynamiky v Letòanech a Vodochodech. V roce 1969 emigroval pøes Holandsko do Kanady, kde byl zamìstnán v energetickém prùmyslu, a v této zemi strávil 33 let. Po sametové revoluci zají¾dìl domù, a¾ pøed devíti lety se usadil doma ve Vamberku. Malovat zaèal v roce 1963 po skonèení fakulty, první výstavy mìl spolu s mladými umìlci u¾ v letech 1967 a 1968 v Galerii pod Plachtou v Praze (tam vystavoval obrazy z 21. srpna 1968 po nejnovìjší), pak samostatné výstavy 1968 v Amsterodamu, v Heidelbergu a tøi mìl v Torontu (1980, 1990 a 2002).

 


By» nemá ¾ádné formální vzdìlání v oboru malby, tøi z jeho obrazù byly pou¾ity na pøebalech knih vydaných ve Škvoreckého exilovém nakladatelství Sixty-Eight Publisher v Torontu, a to 1981 Egon Bondy: Invalidní sourozenci, 1984 Jan Køesadlo: Mrchopìvci a 1991 Petr Kouba: Kráska, zvíøe a já. Dáno do širších souvislostí, poèínaje 16. titulem Sixty-Eight Publisher, se zaèaly na obálkách vydávaných knih pravidelnì objevovat reprodukce obrazù autorù èeskoslovenského vnìjšího i vnitøního exilu. Výjimku z patnácti knih pøedešlých tvoøí Tankový prapor od Josefa Škvoreckého s poøadovým èíslem 001. Z 224 vydaných knih se jedná tedy celkem o 138 reprodukcí pùvodních dìl 72 exilových èi zakázaných autorù (s výjimkou obrazu na obálce è. 203, jeho¾ autorem je francouzský malíø Christian Bouillé).

 


Pro srovnání: Loni mìl ve výstavní síni pra¾ské knihovny samizdatové a exilové literatury LIBRI PROHIBITI (ta se stará nejen o exilové knihy, èasopisy a noviny z dob totality, ale i o to, co v zahranièí vychází v souèasnosti) výstavu tøicítky surrealistických artefaktù z období od roku 1976 (Nukleární rodina) po nejnovìjší (Jamsession). Pro její výstavní katalog v Libri prohibiti napsal úvod Josef Škvorecký a dal mu název Nìkolik vìt: Od studentských let jsem miloval surrealismus, který pøe¾il moderní umìní i tady za moøem, kde nìjaký èas ¾il i Rudolf Plaèek. Maloval obrazy pro svou krásnou ¾enu, která mu brzo umøela, a tak málokdo vìdìl, ¾e v Torontì ¾ije ten nádherný malíø. Kdy¾ po pádu starého re¾imu vìnoval èasopis Revolver Revue jedno èíslo pøehlídce soudobé èeské malby, byl mezi nimi i obraz dvou nepodaøených lidí na obrácené muchomùrce a u nìho jenom „Autor neznámý“. Jen¾e my jsme o Plaèkovi vìdìli a ten obraz jsme dali na obálku Bondyho Invalidních sourozencù. Miloval jsem v¾dycky surrealismus, taky proto, ¾e umìli malovat. Toyen, Magritte, Hieronymus Bosch, Tanguy, Salvador Dalí ¾jíí v mé amatérské pamìti. A taky Rudolf Plaèek. Ti všichni pøe¾ijí všecko. Mimochodem, kdy¾ jsme v Rychnovì nad Knì¾nou, rodném mìstì Karla Poláèka, ono Škvoreckého nakladatelství vydalo jako svou 123. publikaci Poslední dopisy Doøe, které uspoøádal Poláèkùv vnuk Martin Jelinowicz (na zaèátku 60. let student rychnovské prùmyslovky).


Pokud by nìkdo hledal jméno Rudolfa Plaèka v odborné literatuøe, narazí na seminární práci Veroniky Krištofové z roku 2009 s názvem „Obálková galerie Sixty-Eight Publisher“. V ní je však jeden záva¾ný zádrhel. U našeho malíøe je v seznamu autorù uvedeno:„Rudolf Plaèek, narozen 31. 3. 1881 v Malých Beèvárech, ¾il v Paøí¾i. Základní údaje k nìmu v publikaci:Alena Malá (ed.) Slovník èeských a slovenských výtvarných umìlcù, Ostrava 2003.“

 

To ale opravdu není pravda, teï by muselo být 130 let. Potvrzuji, ¾e jsme spolu sedìli a je mu 70. Øíkal, ¾e se zná se Škvoreckým i s jeho ¾enou a ¾e jednou k nim pøišel domù, Škvorecký si vybral tøi jeho obrazy a pou¾il na ony tøi knihy, jako by to bylo dìláno na zakázku. K Vamberku pak dodal, ¾e se mu tam líbí proto, ¾e není ve velkém mìstì. V Torontu byl tøiatøicet let a taky se mu tam hroznì líbilo, ale chtìlo se mu jít do pøírody. Ve Vamberku je pøíroda nedaleko, bydlí kousek od lesa i od øeky a je tam klidnìjší ¾ivot.


My jen pøipojíme, ¾e Josef Škvorecký, rodák z nedalekého Náchoda, byl roku 1967 v Rychnovì u pøíle¾itosti 75. nedo¾itých narozenin Karla Poláèka na slavnostním odhalení jeho busty. A kdopak ještì ví, ¾e Zbabìlce Škvoreckému ilustroval Jiøí Šlitr (ti se pak u nás v dobì normalizace dostali na index a byli sta¾eni z knihoven). A kdo si pøipomene, ¾e výrazná osobnost Pra¾ského jara a signatáø Charty 77 absolvent rychnovského gymnázia v roce 1941 Jiøí Lederer (1922 Kvasiny–1983 Birnbach, Nìmecko) byl jako redaktor v roce 1958 okam¾itì propuštìn z Veèerní Prahy, kdy¾ si dovolil otevøenì vyjádøit svùj názor na román Josefa Škvoreckého Zbabìlci?


Dík, pane malíøi. Nezapomínají na Vás ani „overseas“ (v zámoøí), o Vaší pra¾ské výstavì vyšel v Torontu loni 3. èervna rozsáhlý èlánek v èeskoslovenském ètrnáctideníku Satellite1-416.


Rychnovská výstava potrvá do nedìle 19. èervna 2011, otevøeno dennì mimo pondìlí 9 - 13  a 14 - 17 hodin.


Josef Krám



Komentáøe
Poslední komentáø: 31.05.2011  16:31
 Datum
Jméno
Téma
 31.05.  16:31 ferbl
 30.05.  06:54 KarlaA