Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Mahulena,
zítra Romana.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

O lásce k umìní - 6
 
Na vojnu jsem narukoval s kolem a celé dva roky jsem válèil po èeských a evropských velodromech a silnicích. Jeliko¾ jsem však mìl podle mínìní papalášù vysoké vzdìlání - maturitu, udìlali ze mì plukovního písaøe. Vykonávat slu¾bu písaøe se mi velice zamlouvalo, proto¾e jsem pracoval ve vytopené kanceláøi a moje práce spoèívala v psaní denních rozkazù, pøíjmu a rozdáváni pošty. Nejenom, ¾e se rozradostnìní vojáci, kteøí dostávali z domova balíèky plné uzenek a pálenek, se mnou o obsah èasto podìlili, ale jako písaø jsem se nemusel zúèastòovat stupidního vojenského výcviku a zvláštì v zimì jsem si v teplouèku medil. Denní trénink na kole a závody však mìly za následek, ¾e jsem neustále trpìl hlady. Práce v kanceláøi v tomto pøípadì pøišla náramnì vhod, nebo» man¾elka obtloustlého pulitruka, se kterým jsem kanceláø sdílel, pro svého miláèka obyèejnì pøipravila chutnou a vydatnou stravu, kterou já jsem majorovi potají kradl a cpal jsem se, a¾ se mi dìlaly boule za ušima. A tak se èasto stávalo, ¾e kdy¾ major dostal chu» na housku se salámem, následovalo usilovné hledání ztracené pøesnídávky. “Písaøi,” ustaranì se poka¾dé na mì otoèil vyhládlý major, “písaøi, nevidìl jste náhodou moji housku? Byla tady vedle mého psacího stroje. Ji¾ zde není. Písaøi, kde je moje houstièka? Nevíte o tom nìco?”
“Nemám tušení, soudruhu majore,” nevinnì jsem odvìtil ještì s mastnou pusou. “Znáte to, furt si sem nìkdo chodí pro poštu, tak je mo¾ný, ¾e na ni nìjakej hladovej vojín dostal tøeba chu» a snìdl vám ji.”
“ ®e by? No, to ale není soudru¾ské jednání,” postì¾oval si major.
“Já vím, ¾e není, ale øíkejte to hladovýmu vojákovi po výcviku.”
“Kdyby soudruh po¾ádal, zajisté bych mu k snìdku nìco dal, ale takhle mnì se¾rat jitrnici, nad tím by se mìl ka¾dý vojín správnì zamyslet,” zamumlal major, zatímco já, stì¾í zadr¾uje smích, dìlal jako kdy¾ jsem hroznì zamìstnán psaním denního rozkazu.

Tìch potravin jsem mu skuteènì zkonzumoval hodnì. Nikdy na to nepøišel, jen se v¾dycky hroznì pøipitomìle divil, kam se mu to jeho jídlo poøád ztrácí. Jednoho dne, kdy¾ jsem mu zrovna nic nesnìdl a major mìl dobrou náladu, tak si mì vzal stranou a pøátelsky mi øekl: “Písaøi, vy jste jeden z nás, vzdìlanej èlovìk, umíte èíst a psát, dìláte písaøe. Proto vám navrhuji, abyste dìlal promítaèe v našem armádním kinì a byl takovým jako plukovním “kultùrou”. Je to ale funkce nároèná a znamenalo by to, ¾e byste nemohl o sobotách a nedìlích jezdit na tom vašem velocipédu, proto¾e byste musel vojákùm promítat filmy.”

Vidina útulného kamrlíku v kinì, jezdìní do krajského mìsta, obstarávání a promítání filmù byla velice lákavá. Láska k cyklistice pøece však zvítìzila a nabídku jsem odmítnul. Tlustý pulitruk ura¾enì poznamenal, ¾e jsem nevdìèník a ¾e má stejnì ji¾ delší dobu podezøení, ¾e jsem mu ty mámininy pokroutky tajnì jedl já. Tím také brzo skonèila moje dùle¾itá práce písaøe. A zbývaly tvrdé denní tréninky za jakéhokoliv poèasí. Úspìchy na kole se støídaly s neúspìchy a hlasivky dostávaly pìknì zabrat.

Dva roky na vojnì mì ale nezbavily lásky k divadlu. Zjistil jsem, ¾e aktivní kulturní èinností se mohu vyhnout mnoha nepøíjemným vojenským povinnostem. A tak jsem hou¾evnatì pøipravoval rùzné kulturní programy pro osvìtovou obrodu mu¾stva. S Hrubínovou “Romancí pro køídlovku” jsem napøíklad jezdil po posádkách a velice jsem si pochvaloval, jak mám lehkou vojnu. Samozøejmì, ¾e jsem se také zúèastòoval armádních soutì¾í umìlecké tvoøivosti, které mnì zrovna tak poskytly pøíle¾itost opustit studená lounská kasárna a jezdit po republice. Pøednes mého milovaného “Novoroèního dárku sirotkùm” od Arthura Rimbauda, kterým jsem oslòoval poroty na DAMU, dovedl roztøást bradu nejednomu ukrutnému papalášovi. S touto básní jsem dokonce vyhrál celonárodní soutì¾ armádní umìlecké tvoøivosti. K mému dojetí jsem za první místo dostal krásnou kní¾ku “Rudá záøe nad Kladnem” od našeho dìlnického prezidenta Antonína Zápotockého, a týdenní dovolenku...

František Hrubín mì však jednou pøivedl do pìkné “šlamastiky”. Na pøeborech Èeskoslovenska v dráhové cyklistice jsem mìl celkem lehký pád, po kterém jsem skonèil ve Vojenské nemocnici v Praze, kde jsem lékaøský personál obalamutil fingováním natr¾ené ledviny. V nemocnici se mi podaøilo zùstat plné dva týdny. Dlouhé veèery jsem trávil ve spoleènosti primáøe, rovnì¾ náru¾ivého cyklisty, se kterým jsem pil víno z moèových šampusek, vykládal mu historky ze závodù a opravoval mu kolo. Podplukovník nebyl zelený mozek. Vìdìl moc dobøe, ¾e jsem simulant, ale proto¾e jsem byl koleèkáø, tak mnì fandil. Sympatický urolog mnì dokonce pøedepsal Mariánské Láznì a byl tak hodný, ¾e mnì pøikázal denní jízdu na kole!

Kdy¾ jsem se ve vojenském léèebním ústavu v Mariánských Lázních objevil v civilu a s kolem, vìtšinì dùstojníkù, léèících se na dùsledky nehorázného po¾ívání alkoholických nápojù, se zatmìlo pøed oèima. Voják a v civilu! Nepøesvìdèilo je moje vysvìtlování, ¾e nemohu provozovat pøedepsanou léèbu jízdy na kole v maskáèích èi vycházkové uniformì. Zkrátka jsem se jim stal trnem v oku. Hlavnì ruský velitel lázní, s tì¾kým pøízvukem mluvící major Tomkov, si mì vzal na mušku a èekal na pøíle¾itost, aby mnì ukázal, zaè je toho loket. To, ¾e jsem lázeòským hostùm pøipravil výbìr z poezie francouzských prokletých básníkù, jenom utvrdilo Tomkovu touhu se mi pomstít. Za kolo, civilní odìv a recitaci nìjakých podezøelých imperialistických básníkù.

Pøíle¾itost se mu naskytla právì bìhem mého nacvièování dalšího poøadu poezie, “Romance pro køídlovku,” pro který jsem chtìl získat nìkolik mladých místních krasavic. Hledání vhodné postavy k “prsaté Tonce s bílými stehny” mnì zabralo nìkolik pøíjemných veèerù, kdy jsem jen tak tak stihl dostat se na pokoj pøed veèerkou. Avšak pøišel osudný veèer, kdy jsem s prsatou Evièkou zkoušel romanci tak dlouho, ¾e jsem v návalu velikého citu zcela zapomnìl na veèerku a vrátil se na ubikaci v ranních hodinách. Na toto malé škobrtnutí však èekal ruský major, který na mì øval jako pominutý a bez obalu mnì øekl, ¾e kdyby se to stalo na frontì, ¾e by mì bez milosti na místì zastøelil. Takhle jsem se musel okam¾itì spakovat a bez prodlení se s dopisem od Tomkova, ¾ádajícím tvrdé potrestání, vrátit ke svému útvaru do Loun.

Tenkrát mnì to naštìstí v Lounech prošlo pouhým udìlením dùtky. Asi proto, ¾e jako vítìz armádní soutì¾e umìlecké tvoøivosti jsem pluku udìlal dobré jméno, a tak nìkdo “nahoøe” pøihmouøil oko. V lochu jsem nestrávil ani jeden den.

Vojna naštìstí ubíhala rychle a, ne¾ jsem se nadál, pøišel èas na další, tentokráte tøetí zkoušky na DAMU. Vìdìl jsem, ¾e to je moje poslední pøíle¾itost. Více ne¾ tøi pokusy se nepovolují. Proto jsem se na zkoušky dùkladnì pøipravil. Zvláštì jsem se pøipravil na zkoušku pìveckou, kdy¾ jsem si s pomocí bývalé spolu¾aèky z gymnázia, hudebnì nadané Majdy Štìdré, nastudoval slavnou písnièku jejího bratra Karla “Mám malý stan.” Tu jsem mìl v zásobì, kdyby se porotì èirou náhodou nelíbila moje ú¾asnì podaná píseò “Ach synku, synku”.

Porotì jsem se tentokráte pøedstavil ve vojenské uniformì, domnívaje se, ¾e to na èleny udìlá patøièný dojem. Doufal jsem, ¾e se jim vojáèka z¾elí, co¾ nemù¾e být na škodu. Mistr Sklenèka, který jako v¾dy porotì pøedsedal, na mì spiklenecky mrknul a já se rozjel jako namydlený blesk. Jeliko¾ jsem byl u zkoušek jako doma, cítil jsem se silný v kramflecích, a kdy¾ pøišlo na zpívání, podíval jsem se na Ottu Sklenèku a šibalsky jsem se otázal, mohu-li zazpívat “Ach synku synku.”

“No to nám pøece, Ivane, neudìláte. Koukejte prosím zazpívat nìco jiného. Pøece se nám nebudete sna¾it namluvit, ¾e jste se za tøi roky jinou písnièku nenauèil,” øekl Otto Sklenèka.
“Nauèil,” odvìtil jsem pyšnì a k pøíjemnému pøekvapení poroty jsem celkem suverénnì zazpíval písnièku Karla Štìdrého. Èlenové pochvalnì pokyvovali hlavami a mnì se zdálo, ¾e mám tentokrát vyhráno. A pak to pøišlo!

“Pane Kolaøík,” dùle¾itì pronesla jedna èlenka poroty. “Vy jste právì teïka ve slu¾bì a zazvoní telefon, kde vám øeknou, ¾e naše socialistická republika byla napadena nepøítelem ze Západu. Tak nám laskavì zahrajte tuto etudu,” øekla èlenka a podívala se vítìznì kolem sebe, aby zaregistrovala, jaký dopad bude mít její chytrý nápad na kolegy.

Já vypadl z místnosti jako cukráø. Uvolnil jsem si kravatu, vtrhl jsem zpátky do zkušební místnosti a z plného hrdla jsem zaèal øvát na èleny poroty nevybíravou, èistì vojenskou hantýrkou, aby ihned opustili místnost, proto¾e právì vypukla válka.

“Ale soudruhu, copak nám to tady prosím vás vykládáte. V¾dy» vy pøece jako obyèejný voják nemù¾ete dávat rozkazy, co mají lidé dìlat,” sna¾ila se mì zmást èlenka poroty. “Od toho jsou tady pøece jiné státní orgány,” dodala. Já však etudu pro¾íval a zmást jsem se povadlou hereèkou nenechal.

“Hele nekecej mnì do toho, co mù¾u nebo nemù¾u dìlat, seber si svejch pìt švestek a padej!” “A neser!” zajeèel jsem na vrcholu hlasu. Porota propukla ve smích a zaèala tleskat. Èlenka se nejdøíve tváøila nasupenì, ale nakonec se k potlesku také pøidala. Já vìdel, ¾e mám vyhráno...

Ve Viole mnì vrchní Èervenka sice s radostí naservíroval vermoutek, ale prohlásil, ¾e tentokráte to nebude na nìj, proto¾e u¾ mi platil nìkolikrát pøedtím a v¾dycky jsem ho nakonec zklamal.

Rodina, kromì záøící tety Fé, nevìdìla jak reagovat, proto¾e s mými pøedešlými “úspìchy” mìli smutné zkušenosti. Tatínek tentokráte ani nezvedl hlavu od milovaného “Rudého práva” a jen nìco zahuhlal o pošetilosti. Tetièka ale nezklamala. Vroucnì mì obejmula a nefalšovanou rumunštinou zazpívala nìjakou hroznou árii z ještì hroznìjší rumunské opery, za co¾ jsem jí v duchu byl vdìèný, proto¾e rodièùm vyrazila dech a vzala jim vítr z plachet. Ti se nezmohli na nic jiného ne¾ na obdivný potlesk, tak¾e nedošlo k obvyklé debatì o mojí budoucnosti.

Za nìkolik dnù jsem byl pozván na pohovor s mistrem Sklenèkou. Pøedseda poroty mi potøásl vøele rukou, nabídl kafíèko, smutnì se na mì podíval a vypálil otázku: ”Ivane, jezdíte stále ještì na kole?”
“Nejezdím, mistøe,” zalhal jsem.
“Ivane, co mi to tady vykládáte, v¾dy» já vás vèera málem pøejel autem, kdy¾ jste projí¾dìl køi¾ovatku na èervenou,” k mému zdìšení konstatoval pan Sklenèka.
“No jo, víte...znáte to..,” soukal jsem ze sebe pomalouèku vymýšleje si sto a jednu výmluvu.

Otto Sklenèka mi pak rozvá¾nì polo¾il ruku na rameno a otcovsky mnì promluvil do duše. To, co øekl, dávalo hluboký smysl. Vysvìtlil, ¾e by mì velice rád pøivítal v prvním roèníku herectví, proto¾e jsem zkoušky tentokráte udìlal. Nicménì zdùraznil, ¾e jak jistì dobøe vím, mám chronickou nedomykavost hlasivek - pro herce nejdùle¾itìjšího orgánu. Cyklistika, se kterou jsem navzdory dobøe mínìným radám nepøestal, hlasivkám nepomohla. Spíše naopak.

“Pøedstavte si, Ivane, kdybyste kvùli hlasové indispozici nemohl ve studiích na fakultì herectví pokraèovat. Pøedstavte si, jak veliké by bylo vaše zklamání,” øekl mistr Sklenèka a dodal, ¾e to si na svìdomí vzít nemù¾e. A já najednou se vším souhlasil. Já toti¾ v¾dycky vìdìl o své hlasové slabosti, o tom, ¾e se mi hlas pomìrnì brzo unaví. Pøi svém mládí a touze stát se hercem jsem na budoucnost nemyslel, ani myslet nechtìl. A tak jsem vøele mistru Sklenèkovi potøásl rukou, za všechno podìkoval a rozešli jsme se témìø jako staøí pøátelé. Dodnes jsem mu za jeho rozhodnutí, nepøijmout mì na fakultu, vdìèný.
V té dobì mnì bylo kolem jednadvaceti let...

Dodatek: láska k divadlu mì však nikdy neopustila. V emigraci jsem spoleènì s dalšími milovníky poezie pøipravil nìkolik úspìšných programù pro naší komunitu. Hlas mi pøi tìch recitacích nìkdy “hapruje” a já vzpomínám na to, jak bych býval nikdy hlasovì na prknech, která znamenají svìt, neobstál. Moje cesta k divadlu byla kus mého mládí a jako na takovou na ni rád vzpomínám.

Moje další láska-cyklistika, mì rovnì¾ dr¾í. Zruinovala mnì sice hlas, ale mo¾ná, ¾e se zaslou¾ila o to, ¾e jako dùchodce snad ještì nevypadám tak zcela zchátrale…
Ivan Kolaøík, OAM
Pozn. redakce: Autor je dopisovatelem www.pozitivni-noviny.cz
 
Další èlánky autora:
O lásce k umìní - 4
O lásce k umìní - 5


Komentáøe
Poslední komentáø: 03.11.2007  23:09
 Datum
Jméno
Téma
 03.11.  23:09 Rù¾ena Pro MirkaL
 03.11.  21:16 MirekL
 03.11.  19:48 Ludmila T
 03.11.  18:37 Rù¾ena "Vojna není kojná?"
 03.11.  15:51 Gabi-florka
 03.11.  09:50 Ivana
 03.11.  08:58 Kamila
 03.11.  08:53 Ivo
 03.11.  07:53 wiki dík