Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Otmar,
zítra Mahulena.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Konec výmluv, nordic walking zvládne ka¾dý

Jak na to?

Sport, který zvládne ka¾dý, nehledì na vìk èi hmotnost. To je nordic walking. Ve srovnání s klasickou chùzí umo¾òuje pøibli¾nì o 20 % vyšší energetický výdej a zapojení a¾ 90 % svalù celého tìla. Zároveò šetøí bederní páteø a kolenní klouby. Díky vìtší kalorické spotøebì je dobrou volbou pøi redukci váhy, a to i pro lidi s urèitými zdravotními limity.
 

Chùze se speciálními holemi pochází z Finska, kde ji zprvu vyu¾ívali bì¾ci na ly¾ích jako letní sportovní pøípravu. V souèasnosti se u¾ nordic walking neboli severská chùze tìší velké popularitì u široké veøejnosti, bez ohledu na pohlaví, vìk èi kondici. Je tomu tak právì proto, ¾e ani jeden z popsaných faktorù není pro èlovìka limitujícím. „Nordic walking je ve své podstatì obyèejná chùze, která je èlovìku pøirozená a prospívá celému pohybovému aparátu i funkcím vnitøních orgánù. Nemusejí se ho bát ani lidé s urèitým zdravotním omezením, spíš naopak, nabízí pro nì jednoduchou variantu, jak své svaly, kosti a klouby udr¾ovat aktivní. Jako ka¾dá aerobní aktivita i nordic walking zlepšuje srdeèní èinnost, pomáhá regulovat krevní tlak a vy¾aduje intenzivnìjší dýchání. Je proto ideální sportovní aktivitou napøíklad pro kardiaky a pùsobí kladnì proti nemocem dýchací soustavy jako astma bronchiale nebo chronická bronchitida,“ uvádí hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky Iva Bílková.

Oproti bì¾né chùzi nordic walking víc trénuje svaly na rukou, ramenní svaly a záda. Stabilizuje opìrnou soustavu a díky rozlo¾ení zátì¾e na celou kosterní soustavu ulevuje od bolestí nosných kloubù. „Základem správné techniky je schopnost udr¾ení vzpøímeného postavení, tzv. postury, ze které pohyb vychází. Pro vìtší zapojení horních konèetin je nutné mít dostateènì napøímenou hrudní páteø, která umo¾ní rotaci horního trupu a tím i lepší souhyb pa¾í. Dosáhnout napøímené a ohebné páteøe je jedním z hlavních cílù terapie napøíklad u osteoporózy,“ potvrzuje fyzioterapeutka.

K provozování nordic walking pøitom není tøeba ¾ádné obsáhlé vybavení – staèí jeden pár holí, kvalitní sportovní obutí a pohodlné obleèení. Na svi¾nou procházku s holemi lze vyrazit témìø kamkoli. „Našim nohám je prospìšnìjší mìkký povrch, ovšem terénní nerovnosti zvyšují riziko pádu a úrazu. Proto bych doporuèila pøedevším starším roèníkùm, které u¾ mívají horší stabilitu, bezpeènìjší, i kdy¾ tvrdý asfalt. Pøi pìší turistice hole oceníte hlavnì v nároèném terénu, kdy slou¾í jako opora k udr¾ení rovnováhy, a také pøi ka¾dém sestupu, kdy trpí zejména kolenní klouby a díky holím je èást zátì¾e pøenesena na horní konèetiny,“ popisuje Iva Bílková.

Pøi nákupu holí na nordic walking je zásadní jejich délka a materiál. Pro zaèáteèníky nebo nahodilé turisty je dostaèující levnìjší varianta z hliníku, bývá ale oproti kvalitnìjším holím t쾚í, køehèí a rázy z dopadu hole na zem pøenáší do ruky. „Trvalejším materiálem, nicménì s podobnými vlastnostmi, je sklolaminát. Nejlepší hole, vhodné i pro bìhání, jsou z karbonového materiálu, který tlumí nárazy nejlépe ze zmiòovaných, je nejpevnìjší a nejlehèí. Správnou délku hole si lze orientaènì spoèítat jako výška tìla minus cca 55 cm. Tedy èlovìk s výškou 170 cm by mìl mít hùl o délce 115 cm. Pøesnìjší výpoèet je výška tìla krát koeficient 0,68. Tedy èlovìk s výškou 190 cm x 0,68 = 129,6 cm by mìl mít hole dlouhé 130 cm,“ radí Iva Bílková.

Èasto také dochází k zámìnì holí na nordic walking za ty na hiking nebo treking. Speciální hole pro nordic walking mají madla opatøená popruhem podobným rukavici a na konci hole je mìkké zakonèení, takzvaná botièka, nebo kovový hrot. Takováto fixace i pøi pohybu hole pøi chùzi umo¾òuje neustálý blízký kontakt dlanì a hole. Hiking a treking naopak pou¾ívají hole velmi podobné ly¾aøským èi bì¾kaøským a ukotvení dlanì s holí není tak pevné. „Správná technika nordic walking vypadá tak, ¾e hole pøi chùzi umís»ujeme mírnì za tìlo pro ideální odraz. A následnì hole pouštíme. Zvyšujeme tak výkon i dynamiku pohybu. V tom je další rozdíl oproti trekovým holím, které se naopak umís»ují spíše pøed tìlo pro zvýšení stability, prùzkum terénu a zmírnìní nárazù,“ doplòuje fyzioterapeutka.

Eliška Crkovská


Komentáøe
Poslední komentáø: 11.05.2024  14:19
 Datum
Jméno
Téma
 11.05.  14:19 Pøemek
 11.05.  10:05 Jitka
 11.05.  07:15 Du¹an
 10.05.  17:45 Von