Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Otmar,
zítra Mahulena.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Pokud tohle (ne)vidíte, zbystøete!
 
Dobrý zrak není samozøejmost. Kvalitu vidìní ovlivòuje pøedevším èlovìk sám: ¾ivotním stylem, spánkem a zpùsobem, jakým si oèi chrání a peèuje o nì. Nejlepší prevencí oèních vad jsou pravidelné prohlídky u oèního lékaøe. Slou¾í nejen k vyšetøení dioptrií, ale i k odhalení záva¾ných oèních chorob, kterých si èlovìk èasto ani nevšimne… U pøíle¾itosti Svìtového dne zraku (10. øíjna) uvádíme výèet tìch èastých, ale i ménì èastých oèních vad, které byste rozhodnì nemìli podceòovat.
 
1. Šedý zákal (katarakta) postihuje 40 % lidí støedního a 90 % vyššího vìku. Velmi èasto se objevuje u diabetikù, ale vzniká také po úrazu oka nebo v souvislosti s u¾íváním lékù, zejména kortikosteroidù. Katarakta je na prvním místì mezi oèními onemocnìními, která zpùsobují sní¾ení zraku a slepotu.

 
Co vidí èlovìk s šedým zákalem

Pøíèiny: metabolické zmìny uvnitø oèní èoèky, zkalení její periferní i centrální (optické) èásti, zvýšení její hmotnosti a pøedozadního rozmìru má za následek pokles schopnosti zaostøit.
 
Projevy: zaml¾ené a rozostøené vidìní do dálky, citlivost na silnìjší svìtlo a zkreslené barevné vnímání, dvojité nebo trojité vidìní pøi pohledu jedním okem.
 
Léèba: Šedý zákal se nedá ani zastavit ani zpomalit. Jedinou mo¾ností obnovy vidìní je operaèní zákrok, pøi kterém se z oka odstraní zkalená èoèka a nahradí se èoèkou umìlou. Nejnovìjší metody v oèní chirurgii vyu¾ívají femtosekundové lasery, fakoemulzifikaèní pøístroje s moderním softwarem a špièkové nitrooèní èoèky se ¾lutým filtrem chránícím sítnici. Umìlá èoèka je trvalou náhradou, zùstává v oku po zbytek ¾ivota. Nevy¾aduje ¾ádnou údr¾bu ani výmìnu. Odstranìní šedého zákalu je zároveò pøíle¾itostí pro vylepšení zraku na blízko i do dálky, a zbavení se brýlí.
 
Doporuèení odborníka: "Døíve se šedý zákal operoval a¾ v pokroèilé fázi, dnes je to jinak. Operaci doporuèujeme hned v okam¾iku, kdy šedý zákal zaène pacientùm zhoršovat vidìní. Jednak je zbyteèné trápit se se zhoršeným vidìním a také platí, ¾e èím je šedý zákal pokroèilejší, tím je oèní èoèka tvrdší a její odstranìní je pøi operaci nároènìjší," vysvìtluje docentka Šárka Skorkovská, primáøka brnìnské Oèní kliniky NeoVize.
 
2. ZELENÝ ZÁKAL - Zelený zákal neboli glaukom je oèní onemocnìní, pøi kterém dochází k postupnému odumírání vláken zrakového nervu. Tento nerv pøenáší ze sítnice do mozku zrakové informace, a jeho poškození má za následek èásteènou nebo dokonce úplnou ztrátu zraku.
 
Pøíèiny: Degeneraci zrakového nervu zpùsobuje zvýšený tlak nitrooèní tekutiny, který však pacient nemù¾e poznat. Teprve pozdìji zaèíná docházet k výpadkùm zorného pole a k poklesu ostrosti zraku. V takovém pøípadì však glaukomové onemocnìní bývá ji¾ ve znaènì pokroèilém stádiu.
 
Projevy: Glaukom se neprojevuje zakalením oèních tkání, jako je tomu u šedého zákalu, jeho nebezpeèí toti¾ spoèívá v tom, ¾e se rozvíjí zcela bez pøíznakù a vìtšina pacientù nemá šanci zelený zákal sama rozpoznat. Díky vèasnému zachycení onemocnìní v jeho poèátku lze však zhoršování zraku zabránit. Zelený zákal je rovnì¾ zákeøný v tom, ¾e i èlovìk s výraznì pokroèilým zú¾ením zorného pole mù¾e mít dobrou centrální zrakovou ostrost. Pøi dalším zhoršení nemoci mù¾e ale rychle pøijít i o tento zbytek zorného pole a hrozí mu úplná slepota.
 
Názor odborníka: Jedinou zbraní proti zelenému zákalu jsou preventivní návštìvy oèního lékaøe. „Ka¾dý èlovìk starší ètyøiceti let by mìl absolvovat jednou za rok preventivní vyšetøení, zvláštì pokud se glaukom vyskytuje v rodinì,“ radí docentka MUDr. Šárka Skorkovská, CSc., primáøka Oèní kliniky NeoVize Brno, a dodává: „Dùle¾ité je absolvovat dùkladné oèní vyšetøení vèetnì provedení moderních zobrazovacích metod zrakového nervu.“ Jeho souèástí je vyšetøení stavu oka pøístrojem zvaných OCT (optická koherentní tomografie). Ten poskytuje lékaøùm podrobné informace o stavu sítnice a jejích jednotlivých vrstvách.
 

Co vidí èlovìk se zeleným zákalem
 
3. Krátkozrakost (myopie) je nejèastìjší oèní dioptrickou vadou, která postihuje a¾ 30 % populace. Významný nárùst pøípadù krátkozrakosti se podle nedávných výzkumù projevuje zejména u lidí, kteøí vyrùstají ve mìstech. Ke zrychlení vývoje krátkozrakosti dochází u dìtí v prùbìhu školní docházky, ale i kolem dvacátého roku ¾ivota, a to zejména u studentù.
 
Pøíèiny: Svìtelné paprsky se sbíhají pøed místem nejostøejšího vidìní a na sítnici dopadá rozostøený, zaml¾ený obraz. Stálé ostøení do blízka vyvolává v oku abnormální nitrooèní tlak, který pak stlaèuje zadní èást oèní koule do podlouhlého tvaru.
 
Projevy: špatné vidìní na dálku. Špatnì rozeznáváme vzdálené pøedmìty, citlivì vnímáme oslnìní, pøi práci s výpoèetní technikou èi øízení vozidel a strojù, kdy je zraková pohoda nezbytná je sebemenší nekorigovaná vada riziková!
 

Co vidí krátkozraký èlovìk
 
Mo¾nosti léèby: Myopie se koriguje „mínusovými“ èoèkami, které posunou obraz na sítnici a ten se tak stává ostrým (brýle nebo kontaktní èoèky). Nejvhodnìjší metodou refrakèní chirurgie ke korekci myopie je operaèní øešení femtoLASIK  a implantace nitrooèní kontaktní èoèky. K odstranìní støední a vyšší krátkozrakosti se vyu¾ívá progresivní metoda ReLEx Smile.
 
Názor odborníka: „Pøi refrakèních operacích oèí na naší klinice pou¾íváme femtosekundový laser, pomocí nìho¾ provádíme také zákrok zvaný NeoSMILE 3D. Laser velice delikátním a jemným zpùsobem naøízne rohovku zhruba v délce tøí milimetrù a následnì pomocí 3D technologie oddìlí tzv. lentikulu, neboli èást rohovky uvnitø oka, kterou je potøeba vyjmout, aby mìl pacient ostré vidìní. Tu pak chirurg tím jemným naøíznutím vyjme. Nepou¾íváme tudí¾ ¾ádné skalpely ani mikrochirurgické šití,“ popisuje MUDr. Lucie Valešová, primáøka oèní kliniky DuoVize.
 
4. Presbyopie (vetchozrakost) je neschopnost zaostøit nablízko, která postihuje 40 % lidí støedního a 90 % vyššího vìku.
 
Pøíèiny: èoèka vìkem ztrácí pru¾nost potøebnou k tomu, aby úèinkem zaostøovacích svalù mìnila svùj tvar.
 
Projevy: oddalování textu pøi ètení, a¾ jsou jednoho dne ruce pøíliš „krátké“.  Nevidíme dobøe na jemné ruèní práce, s obtí¾emi hledáme v mobilním telefonu. Pokud to neøešíme, trpíme bolestí hlavy, pálením oèí, nadmìrným slzením nebo naopak pocitem písku v oèích.
 
Mo¾nosti léèby: V pøípadì oka, které vidí bez korekce ostøe do dálky, pøedstavuje presbyopie brýle do blízka. Presbyopii lze korigovat nelaserovým zákrokem typu PRELEX, pøi nìm¾ je do oka implantována speciální více ohnisková nitrooèní èoèka, která umo¾òuje dobré vidìní do dálky i na blízko bez pou¾ití brýlí.

Názor odborníka: „Brýle ani kontaktní èoèky nejsou jediné mo¾nosti øešení této oèní vady, v souèasné dobì je mo¾né odstranit presbyopii také pomocí nitrooèní operace PRELEX. Bìhem zákroku je pùvodní lidská oèní èoèka, odstranìna a místo ní je implantována umìlá multifokální nitrooèní èoèka, která umo¾ní vidìní do blízka i na dálku bez brýlí. Zákrok je bezbolestný, probíhá ambulantnì a trvá jen nìkolik minut,“ øíká doc. Skorkovská.
 

Co vidí èlovìk s presbyopií

5. Dalekozrakost (hypermetropie) postihuje zhruba 10 % populace.
 
Pøíèiny: oko je pøíliš krátké nebo je nedostateèná lomivost oka. Svìtelné paprsky se v dùsledku toho sbíhají a¾ za místem nejostøejšího vidìní a na sítnici dopadá rozostøený obraz.
 
Projevy: špatné vidìní na blízko. U slabšího stupnì dioptrií se oko automaticky doostøí. Pøi +0,5 dioptrie mù¾e permanentní akomodace oka zpùsobit ospalost èi nesoustøedìnost, bolesti hlavy a migrény.
 
Mo¾nosti léèby: Korekce se provádí „plusovými“ èoèkami, které posouvají obraz na sítnici. Dalekozrakost do pìti dioptrií lze korigovat laserovými zákroky. U vyšších vad je lepším øešením nelaserový zákrok.
 
Názor odborníka: „Krátkozrakost, dalekozrakost i astigmatismus to vše lze jednoduše vyøešit dioptrickými brýlemi, kontaktními èoèkami, ale nejlépe šetrným odstranìním dioptrií femtosekundovým laserem nebo nitrooèní operací,“ øíká MUDr. Lucie Valešová, primáøka kliniky DuoVize.
 
Co vidí dalekozraký èlovìk

6. Astigmatismus tzv. cylindrická oèní vada, ve vìtšinì pøípadù vrozená, velmi èasto se vyskytuje spoleènì s krátkozrakostí nebo dalekozrakostí.
 
Pøíèiny: nepravidelný tvar oèní rohovky zpùsobený pøedozadním nárùstem oka a jeho oploš»ováním.
 
Projevy: pøivírání víèek pøi pohledu do dálky a natáèení hlavy do urèitého smìru, proto¾e obraz je na všechny vzdálenosti rozostøený, zaml¾ený a deformovaný, problémy s vnímáním hloubky a prostoru. Sní¾ená zraková ostrost znemo¾òuje rozeznávání rùzných detailù. Pøi ètení dochází k zamìòování podobných znakù a písmen, velmi èasté je zkreslené vidìní pøi øízení auta za sní¾ených svìtelných podmínek. Nekorigovaný astigmatismus mnohdy doprovází únava a bolest hlavy, a také pálení a øezání v oèích.
 
Mo¾nosti léèby: Astigmatismus se koriguje torickými nebo cylindrickými brýlovými èoèkami, které vyrovnávají nepravidelné zakøivení rohovky. Dá se napravit laserovým zákrokem NeoLASIK HD a NeoSmile3D, u lidí starších 40 let je vhodnìjší nelaserový zákrok.
 
Názor odborníka: „Astigmatismus, stejnì jako jiné refrakèní vady, doká¾eme dnes úspìšnì øešit laserovými operacemi. V rámci individuální konzultace s lékaøem a na základì výsledkù podrobného vyšetøení v¾dy pacientovi doporuèíme ten nejvhodnìjší zákrok i s ohledem na jeho finanèní mo¾nosti. Laserová operace je ale v¾dy zárukou kvalitního, komfortního, šetrného a bezpeèného øešení. V pøípadì, ¾e však pacient souèasnì øeší šedý zákal nebo presbyopii (zhoršené vidìní na blízko po 40. roku vìku), pak bývá vhodnìjší nelaserová operace, pøi které je pùvodní oèní èoèka, její¾ dioptrická hodnota neodpovídá dioptrickému stavu oka, nahrazena èoèkou umìlou. A ta je dnes k dispozici i v provedení pro úpravu astigmatismu,“ øíká MUDr. Lucie Valešová, primáøka kliniky DuoVize.
 
7. DEGENERACE SÍTNICE - jedná se o genetické vrozené posti¾ení obou oèí, nezánìtlivé zmìny na sítnici, které provází poškození nervových bunìk. K degenerativním zmìnám mù¾e dojít také vlivem stárnutí, pak se hovoøí o vìkem podmínìné makulární degeneraci, která postihuje pøedevším lidi nad 50 let a je nejèastìjší pøíèinou slepoty u starších osob. Onemocnìní se projevuje nenápadnì – nejprve se zhorší zrak pøi soumraku a za tmy, vidìní je zaml¾ené a rozostøené, barvy èlovìk nevnímá tak jasnì jako døív.
 
Pøíèiny: Onemocnìní se projevuje zhoršením vidìní pøi ètení do blízka, mù¾e dojít a¾ k výpadku centra vidìní, zmìní se i vnímání barev. Druhé oko pak bývá posti¾eno v prùbìhu nìkolika let. Odborníci uvádìjí, ¾e tento typ makulární degenerace je zpùsoben nejen geneticky, ale i civilizaèními vlivy a ¾ivotním stylem – kouøení, obezita, vysoký krevní tlak, ultrafialové záøení, nevyvá¾ená strava s nedostatkem vitaminu E.

Mo¾nosti léèby: I pøes souèasné mo¾nosti medicíny na suchou formu makulární degenerace dosud neexistuje léèba, lékaøi doporuèují u¾ívat doplòky stravy s obsahem luteinu, vitaminu E a zinku. Naopak vlhkou formu nemoci lze dnes ovlivnit a úèinnì zastavit biologickou léèbou – antiVEGF injekcemi. Léèba je bezbolestná, látka se aplikuje injekènì po pøedchozím znecitlivìní pøímo do oka.
 
Co vidí èlovìk s makulární degenerací
 
V dùsledku degenerace sítnice, ale také vlivem úrazù, nádorù a zánìtù mù¾e dojít k tzv. odchlípení sítnice, kdy se sítnice nadzvedává a postupnì odluèuje od oèní stìny. Odchlipování postupuje od okrajù a¾ ke støedu sítnice, kde je místo nejostøejšího vidìní, proto také èasto dochází k výraznému poškození zraku. Pøíznakem postupujícího odchlípení sítnice mù¾e být clona, která se objeví pøi okraji zorného pole, v poèátku nejèastìji v dolní èásti oka jakoby u nosu. Jestli¾e je odchlípení sítnice prokázané, jedinou mo¾nou léèbou, která mù¾e zabránit ztrátì zraku, je operace.
 


Co vidí èlovìk s odchlíplou sítnicí

Z údajù SZÚ vyplývá, ¾e 15 % lidí nosí brýle, které nedostateènì kompenzují jejich zrakovou vadu, potí¾e s vidìním uvádí témìø tøi ètvrtiny zamìstnancù se zrakovì nároènou prací a 60 % nositelù kontaktních èoèek má minimálnì jednu komplikaci spojenou s jejich u¾íváním.
 
Internetový prùzkum oèních klinik DuoVize Praha a NeoVízia Bratislava ukázal, ¾e více jak 70 % lidí s oèní vadou by chtìlo podstoupit laserovou operaci. Upøednostòují renomované oèní kliniky, kde jim odborníci poskytnou kompletní vyšetøení zraku a doporuèí adekvátní korekci èi refrakèní operaci. Nejvìtší zájem mají pacienti o neinvazivní zákroky provádìné femtosekundovým laserem, vèetnì nejmodernìjší metody NeoSMILE3D  (odstraòování dioptrií).
 
Adéla Vosádková
 


Komentáøe
Poslední komentáø: 11.10.2018  12:52
 Datum
Jméno
Téma
 11.10.  12:52 ferbl
 11.10.  10:23 Jana Reichova
 10.10.  15:39 Marta