Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Romana,
zítra Al¾bìta.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Støípky z mocnáøství


vám nabízíme neuèesanì a na pøeskáèku. Kyvadlo odporu k Rakousku se u¾ pøesunulo na opaènou stranu, a tak i ty støípky jsou spíše vlídné a úsmìvné…


* * *


Orlík habsburský


Ten titulek je pochopitelnì zámìrná ironie. Jediný syn císaøe Napoleona a Marie Luisy z rodu Habsburkù se skuteènì jmenoval Napoleon František Josef Karel Bonaparte (20. 3. 1811 - 22. 7. 1832). Ovšem po otcovì abdikaci a vyhnanství se ho ujali Habsburkové, pro které byl ovšem spíše pøítì¾í. Do¾il trochu v ústraní, jako vévoda Zákupský. Mo¾ná se k nìmu ještì spolu vrátíme, je to postava zajímavá a nepominutelná. V rámci okurkové sezony se ale chci trochu podívat na Orlíkovy zálety. (Mimochodem, Orlík se mu øíkalo hlavnì v Èechách, proto¾e to byl syn orla, Napoleona).


O pomìrnì degenerované vìtvi rodu Habsburkù jsem u¾ psal, zejména o trochu truchlivém, ale i dobrotivém císaøi, který do¾íval v Praze a Pra¾ané mu øíkali Ferdáèek. Také jeho mladší bratr urèitì nebyl pohledný genius a jeho man¾elka, arcivévodkynì ®ofie, bývala oznaèována za jediného chlapa na císaøském dvoøe. Známe ji jako matku císaøe Františka Josefa I., dùstojnou a panovaènou tyranku snachy, legendární Sisi. Ale o tom jsem u¾ psal, to jenom pro pøipomenutí.


Arcivévodkynì ®ofie byla toti¾ také vítaným objektem dvorských drbù a spolu s ní i habsburský Orlík, který byl jenom o pár let mladší, a pojilo je nejménì silné pøátelství. U¾ o prvorozeném synovi a budoucím císaøi se šeptalo, ¾e byl poèat v Orlíkovì mileneckém lo¾i. Tam ovšem ko¾enost budoucího císaøe vypovídá spíše o opaku, tohle byl Habsburk mentalitou i pùvodem. Slo¾itìjší u¾ je to u druhého syna, Frantiska Maxmiliána, který se prý i sám v ¾ertu oznaèoval za Napoleonova vnuka. Jak si vzpomenete, zemøel stateènì, na popravišti, jako pora¾ený mexický císaø.


Další dva synové arcivévodkynì ®ofie u¾ byli pøiznáváni nepøíliš geniálnímu otci. Tøetí býval nazýván výstavním vévodou, proto¾e se hodil jenom na zahajování výstav a ten ètvrtý se u¾ nepovedl vùbec, ale o tom jsem u¾ psal. Snad bych ještì mìl dodat, ¾e „výstavní arcivévoda“ dal svìtu následníka trùnu, který zemøel zastøelen sedmi kulkami v Sarajevu.


Napoleonská krev, která proudí v habsburském zkostnatìlém rodokmenu, je téma opravdu zajímavé. Mo¾ná se k nìmu ještì vrátím. Zatím zbì¾nou informaci zakonèím konstatováním, ¾e Orlík – vévoda Zákupský, se nedo¾il vysokého vìku. Zdá se, ¾e mìl úspìchy u ¾en, mo¾ná i díky tuberkulóze, která prý u mu¾ù pøekvapivì zvyšuje potenci. Ale jsou to všechno mo¾ná a kdyby, jenom otcovství Orlíkovo je jisté (jako asi všechna otcovství, pochopitelnì ). Sám Napoleon prý si velmi nepøál výchovu syna ve svìtì Habsburkù. Ovšem dìjiny píší vítìzové…


Josef Hejna

* * *

Zobrazit všechny èlánky autora



Komentáøe
Poslední komentáø: 28.07.2014  12:22
 Datum
Jméno
Téma
 28.07.  12:22 Vendula
 28.07.  10:29 ferbl
 28.07.  07:58 Zdenek
 28.07.  07:18 LenkaP