Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Sáva,
zítra Leopold.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Mít lidský pøístup k lidem
 
Úøad zmocnìnce vlády a jeho týmu není nejlevnìjší zále¾itost, roènì stojí zhruba tøi miliony korun. Jsou takové výdaje vùbec efektivní? Profesor Zamarský je pøesvìdèen, ¾e ano.
„Pøes tento úøad jsme pro Moravskoslezský kraj získali dvacet miliard korun, pøedevším na sanace a rekultivace, prostì na vyèistìní území od zátì¾í po dùlní a hutní èinnosti. Témìø ètyøi miliardy z toho u¾ jsou postupnì èerpány. Navíc jsme jediným krajem v ÈR, který zavedl financování podpùrného programu pro získávání penìz z fondù Evropské unie. Jde o tzv. Dotaèní titul èíslo 4, jen¾ je zamìøen na zpracovávání projektové dokumentace. Ze 138 ¾ádostí jsme vybrali 66 a pìt z nich u¾ má pøiznány dotace v celkové výši 30 milionù korun.“
Na otázku, proè vlastnì ve funkci vládního zmocnìnce konèí, profesor Zamarský odpovìdìl:
 „Právì teï, kdy¾ spolu hovoøíme, je má ¾ena na operaèním sále, co¾ èlovìku samozøejmì nepøidá. Úøad vládního zmocnìnce pøedstavuje velmi široký zábìr a v¾dycky jsem zastával názor, ¾e èlovìk má svoji práci dìlat naplno. S velmi malým týmem máme za sebou desítky projektù s širokým tématickým spektrem pro rozvoj kraje a stovky hodin konzultaèních èinností s rùznými firmami i starosty obcí, pro jejich zapojení do rozvojových programù. Navenek to mo¾ná není tak vidìt, ale pøispìli jsme k úspìšnosti desítek firem. Jen¾e èasy se mìní. Na základì mé ¾ádosti o uvolnìní z funkce se uskuteènil konkurz na nového vládního zmocnìnce. Výsledek u¾ je znám, od dubna pøijde na mé místo Doc. ing. Petr Wolf, CSc. Osobnì pak mám v plánu, ¾e se odtud vrátím na hornicko-geologickou fakultu VŠB.“
Pøi zpìtném pohledu na  celé své funkèní období profesor Zamarský pøiznal, ¾e nìkteré vìci by se souèasnými zkušenostmi prosazoval razantnìji. „V ka¾dém pøípadì bych se vyhnul své poèáteèní naivitì. Nejsem v ¾ádné stranì, a proto jsem nechápal, ¾e stranická disciplína znamená mnohdy více, ne¾ snaha prosadit dobrou vìc.“ Ale v tom zásadním by se podle jeho slov zmìnit nechtìl: mít lidský pøístup k lidem a kdy¾ to jde, tak pomáhat.
 
Vítìzslav Zamarský: Ka¾dá vìc, která jen trochu pomù¾e regionu, je dobrá
Vládní zmocnìnec pøedal své ¾ezlo
 
Mnoho dohadù, a¾ mýtù, panuje mezi lidmi v názorech na funkci vládního zmocnìnce. Jaké má poslání, jaké pravomoci a to nejdùle¾itìjší – jaké jsou konkrétní výstupy jeho èinnosti?
Aèkoli otázky jsou naprosto jasné, s odpovìïmi to zas tak jasné není. Jsou toti¾ ukryty v d¾ungli úøednických postupù, lejster i nekoneèných diskusí, vèetnì neochoty táhnout za jeden provaz a snahy pøehazovat si zodpovìdnost jako horký brambor.
Od roku 2000 byl zmocnìncem vlády pro øešení problémù s revitalizací Moravskoslezského kraje Prof. ing. Vítìzslav Zamarský, CSc. Pùvodnì vláda zva¾ovala na tuto funkci rovnì¾ tehdejšího prorektora VŠB Tomáše Èermáka, ten byl ale s takovou nabídkou ihned hotov.
„Pro funkci zmocnìnce by mi chybìla politická podpora.a mé názory se navíc rozcházejí se stanovisky nìkterých ministerských úøedníkù," uvedl tenkrát. Tato slova lze oznaèit témìø za prorocká, proto¾e pøesnì vystihly nejzáva¾nìjší problém, se kterým se profesor Zamarský po celou dobu potýkal. Funkci vzal s pøesvìdèením, ¾e ka¾dá vìc, která jen trochu pomù¾e regionu, je dobrá a je dùle¾ité, aby zmocnìnec mohl pøedkládat konkrétní projekty vládì.
„Pøiznávám urèitou naivitu, ze které jsem se léèil témìø celý první rok,“ øíká dnes profesor Zamarský. „Bylo pro mì velmi obtí¾né pøizpùsobit se faktu, ¾e je normální, kdy¾ jasné dohody neplatí.“
Nový úøad si na sociálnìdemokratickém kabinetu vymínili pøedevším zástupci odborových svazù, tak¾e vládní zmocnìnec vede mimo jiné regionální tripartitu (sdru¾ení odboráøù, zamìstnavatelù a zástupcù veøejné správy). Vedle toho mìl samozøejmì tento úøad pomoci sní¾it vysokou nezamìstnanost. A tady je èertovo kopýtko, nebo» jen slovními prùjmy úøedníkù, ani popsanými lejstry, nezamìstnanost sní¾it nelze.
"V kraji bychom proti nezamìstnanosti mìli táhnout všichni za jeden provaz, to se ale moc nedìje," nechala se slyšet øeditelka ostravského úøadu práce Yvona Jungová. "A to nemám na mysli, ¾e bychom mìli rùzné noty, ale chybí tu dirigent. Nìkdo, kdo doká¾e prosadit priority." Právì ke stanovení priorit v boji s nezamìstnaností vyzývá delší dobu i Vítìzslav Zamarský, podle nìho¾ by mìl dùle¾itou roli sehrát krajský úøad. Odezva však byla, jako kdy¾ se píchne do vosího hnízda. "Boj s nezamìstnaností je hlavnì vìc vlády, ta ji musí øešit na centrální úrovni. Jde pøece o nastavení daòové zátì¾e, systém odvodù do státního rozpoètu i celkové podnikatelské prostøedí," øíká námìstek hejtmana Pavel Drobil (ODS). „Vládní zmocnìnec a» se obrací na vládu.“
Je ponìkud zvláštní, ¾e tak odmítavá stanoviska od úøedníkù nikdy neuslyšíte v pøípadì, ¾e se rozdìlují peníze – v¾dy jen v pøípadech, kdy se jedná o konkrétní zodpovìdnost za øešení o¾ehavého problému... Pøesto se opravdu nabízí otázka: k èemu je dobrá dvojkolejnost krajského úøadu a úøadu zmocnìnce vlády?
V rozhovoru pro rozhlasovou stanici BBC uvedl hejtman Ev¾en Tošenovský na adresu  vládního zmocnìnce, ¾e nemá pozici, která by mìla sílu vládní. „Tato funkce je kopií francouzského ministra pro problematické regiony, který však má velkou kompetenci, skoro rozhodovací. Zmocnìnec nemá tuto mocenskou silovou pozici a nemá ji ani politickou,“ prohlásil. A jak tuto problematiku vnímá profesor Zamarský? Uvedl, ¾e funkce vládního zmocnìnce vznikla v dobì, kdy krajské úøady ještì neexistovaly. „Kromì toho, nestandardnì posti¾ený region vy¾aduje podporu centra. A v souhrnu lze øíci, ¾e aèkoli souèasná situace není právì ideální, v klíèových zámìrech se s krajským úøadem shodujeme,“ prohlásil vládní zmocnìnec Vítìzslav Zamarský tìsnì pøed tím, ne¾ pøedal své ¾ezlo.
 
 
Nadšení novému vládnímu zmocnìnci v souèasné dobì nechybí
Peníze z Evropské unie patøí mezi priority
 
Je úøad vládního zmocnìnce pro Moravskoslezský kraj sám o sobì pøínosem?
Námìstek hejtmana Pavel Drobil si myslí, ¾e do systému krajské samosprávy dobøe nezapadá. „Je reliktem období, kdy se sociální demokraté nemohli smíøit se situací, ¾e sice krajské zøízení v parlamentu prosadili, nicménì v krajských volbách opakovanì drtivì prohráli a prostøednictvím tohoto úøadu chtìli ingerovat (vmìšovat se – pozn. red.) do rozhodování krajù,“ tvrdí Pavel Drobil. Pøesto pøipouští, ¾e kdy¾ se na Ministerstvu pro místní rozvoj projednávaly dotace na projekty v obcích, hájil vládní zmocnìnec spolu s ním a s námìstkem Pavolem Lukšou návrhy vzešlé z rady kraje. Nepochybuje také o tom, ¾e profesor Zamarský podpoøil nìkteré projekty Sdru¾ení pro rozvoj Moravskoslezského kraje. „Ale proè probìhl konkurz na nového vládního zmocnìnce, to nevím a nechává mì to chladným,“ dodává námìstek hejtmana.
Vítìzem konkurzu na úøad vládního zmocnìnce se stal Doc. ing. Petr Wolf CSc., který øíká: „Zatím ¾ádná zemì plnì nevyèerpala peníze z fondù Evropské unie a právì v tomto smìru musíme udìlat maximum.“
Tento chvályhodný cíl má ale mnoho úskalí. Jedním z nich je napøíklad fakt, ¾e nedostatek pravomocí, na který si stì¾ují všichni vládní zmocnìnci, lze zèásti nahradit silou vlastní osobnosti. Nebude to po profesoru Zamarském pro nového vládního zmocnìnce a¾ nezvládnutelný oøíšek? „V nedostatku pravomocí skuteènì nevidím problém, vládní zmocnìnec nemá rozhodovat, ale upozoròovat a pøedkládat návrhy na øešení. A co se týèe toho „oøíšku“, kdybych se ho obával, nešel bych do toho. Ostatnì, víte, kolik mi jen za poslední tøi dny pøibylo kamarádù?“ usmívá se Petr Wolf.
Ké¾ by mu úsmìv zùstal i po volbách. Vládní zmocnìnec má toti¾ regionu prospívat bez ohledu na to, která strana je u vlády. Nevnímá tedy Petr Wolf své èlenství v ÆSSD jako pøeká¾ku tomuto principu a zároveò riziko, ¾e po volbách mù¾e být jen kvùli tomu odvolán?
„Stranictví v takové funkci chápu ne jako bariéru, nýbr¾ jako pøednost. Dokonce si myslím, ¾e i profesor Zamarský by jako straník dokázal pro Ostravu více, nehledì k tomu, ¾e témìø ka¾dý èlovìk má nìjaké sympatie, nebo antipatie vùèi rùzným stranám. A ¾e po volbách mohu skonèit? To je pravda, kterou beru. A» si to vítìz postaví podle svého.“
V tomto ohledu má tedy nový vládní zmocnìnec jasno. A jaké hodlá udìlat první kroky?
„Chci co nejrychleji pøevzít administrativu a vyhodnotit priority. Je nezbytné, aby se v tomto regionu reálnì èerpaly všechny finance na projektech revitalizace. Od pøíštího roku zároveò pøijdou peníze z Evropské unie, ale na nì dosáhneme jedinì tehdy, budeme-li mít kvalitní projekty. To je opravdový problém, ovšem jeho øešení musíme zvládnout. A pak je taky dùle¾ité omezit únik mozkù z kraje, jinými slovy, ještì do voleb zajistit další finanèní zdroje pro zamìstnávání bystrých a mladých lidí. To vše je nemyslitelné bez dobré komunikace mezi krajem, mìstem, hospodáøskou komorou, agenturami a vùbec všemi, komu jde o dobro tohoto regionu.“
Jak je vidìt, nadšení novému vládnímu zmocnìnci nechybí. Uvidíme za dva mìsíce.
Jiøí Muladi



 


Komentáøe
 
 Datum
Jméno
Téma