Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Al¾bìta,
zítra Nikola.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Støípky modrého a ¾lutého zrcadla (4)


Milí ètenáøi,
v nìkolika „støípcích“ vás zavádíme do vzpomínek Olgy Wister a její zkušeností s ¾ivotem daleko od domova.


Narodila se v roce 1946 v Praze, v rodinì hudebníka L. Pleštila. Vystudovala Obchodní školu a v roce 1968 odjela do Švédska. Dnes se na svùj odjezd dívá jako na osudový zlom ve svém ¾ivotì.
Celý ¾ivot inklinovala k obchodní èinnosti. Ve Švédsku dokonèila Obchodní institut a postupnì se vypracovala tak, ¾e v Ba»ovì koncernu vedla ve své re¾ii dvì jeho prodejny. Souèasnì se aktivnì vìnovala pomoci Èeské republice. To byla obsáhlá èinnost, která ¾ádala všechny síly a plné nasazení.
V roce 1989 zaèala její spolupráce s Olgou Havlovou a po zalo¾ení Nadace Výboru dobré vùle Olgy Havlové ve Švédsku, jí¾ se stala prezidentkou, se cílenì vìnuje charitativní èinnosti.


Redakce


* * *


Novoroèní


První roky v Grillby (co¾ je vesnice u mìsteèka Enköping), kam se naše ètyøèlenná dvounohá rodinka plus ètyønohý nìmecký ovèák pøestìhovala ze Stockholmu, nebo» jsme tam zakoupili stoletý “VÄRDSHUS”, který byl sice velmi krásný, ale vy¾adoval mnoho práce, aby bylo na ¾ivobytí. Lidé na vesnici jsou stejní asi na celém svìtì, jak v tom dobrém slova smyslu, tak i ve své nedùvìøe k mìstským lidem.


S man¾elem a s personálem, jsme dokázali vystrojit hostiny i pro 300 a také 500 svatebèanù, hostiny pro rùzná jubilea a rùzné pøíle¾itosti, ale i pohøební hostiny a pøipravit dobré pohoštìní i pro autobusové zájezdy. Na dobré jídlo k nám chodili rùzní lidé i z daleka, podávali jsme toti¾ jídlo stejnì s úctou jak obyèejnému sedlákovi, tak k panu Arcibiskupovi Sunndbymu, který u nás nejednou hostoval (a který také mimo jiné oddával v roce 1973 krále Carl-Gustava se Silvií).

 


Nejvíc ze všeho jsem však pøipravovala známé ”švédské stoly”, které nejen dodnes umím pøipravit, ale dokonce i ve tøi v noci vyjmenuji, jak vše na obrovském stole stojí a ¾e toho není málo: 56 studených a 11 teplých jídel plus deserty, ovoce a pod.
Vánoèní “JUL-BORD”, jak se øíká vánoènímu stolu, je ještì bohatší. Vše je velmi dobré a lidé si pokrmy labu¾nicky vychutnávají, avšak pracovnì je to – jak paní Vìra Chytilová øíká – “otøesné”.


Zá¾itku bylo mnoho za té slu¾by sedmileté, nìkolikrát jsem za¾ila i svatbu v krojích a s muzikanty, kteøí hráli nádherný – folklór. Jednou však nám švédští muzikanti vysekli neèekanì takovou poklonu, která se nedá popsat, ta se musí za¾ít. Hostina byla v plném proudu, svatebèané ji¾ mìli pøed sebou na stole obrovský nìkolikaposchoïový svatební dort, kdy¾ náhle muzikanti zavítali k nám ”do zákulisí” se slovy, ¾e nám pøišli také zahrát. Prý „jednu z nejhezèích melodií, která jim uèarovala“ a bez okolkù spustili naši èeskou hymnu. Chtìli nás pøekvapit a udìlat nám radost, to se jim skuteènì podaøilo a naše š»astné úsmìvy jim byly podìkováním, na slova díkù toti¾ ani neèekali a pochodovali zpìt do sálu, aby zahráli zase svatebèanùm nìkterou z lidových svatebních švédských písní…


Pro “Èeskou spoleènost” jsme poøádali nejednoho Silvestra. Psal se rok 1980, bylo nás asi 30 dospìlých a 13 dìtí.Mnoho volných chvil jsme si s man¾elem neu¾ili, stále jsme byli v permanenci, i kdy¾ vše bylo pøedem nachystáno. Zábava byla velmi dobrá – prostoru hojnost, právì tak pití a jídla, tak jak to pøi louèení se starým rokem bývá.

 


Nìkdy ji¾ po pøípitku však najednou slyším silné bušení na postranní dveøe pro zamìstnance, (tenkrát se èlovìk ve Švédsku vùbec nebál – nebylo èeho). Šla jsem s klidem otevøít a tam doslova vydìšený mladý Švéd, ještì kluk, mi skoro padl do náruèe a koktavì ze sebe vysoukal, ¾e ho nìkolik hochù pronásleduje a chce ho zabít.


No, moc jsem mu tu historku samozøejmì nevìøila, ale také jsem mu nic nevyvracela, posadila ho naopak klidnì do malé kuchyòky pro personál, podala mu kávu na uklidnìní, abych se pak od nìho pomalu dovìdìla, co se vlastnì pøihodilo a kde. Stalo se toto: parta mladých klukù, je¾ se sešla k oslavì konce roku u jednoho v bytì, se po pùlnoci a po konzumaci alkoholu vydala tou ne zcela správnou cestou, jak to u opilých èasto bývá. Pánové chtìli vyøešit interní politiku a ještì horší – chtìli vyøešit svìtové problémy. Hoši, s kterými tento mladík byl, zastávali stanovisko, ¾e pøistìhovalci do Švédska – ANO. Mladík, který mi vpadl do náruèe, zastával pøesný opak. ”Cizinci jsou na obtí¾ a a» si táhnou do svých zemí, nemají zkrátka ve Švédsku co dìlat.” V tom svém rozèilení a ještì nevystøízlivìní nejen ze šoku, ale také z alkoholu, mi toto vše vyprávìl velice poctivì a vùbec mu nedocházelo, KOMU to vypráví. Líèil mi ještì, jak se na nìho kamarádi oboøili a jak mu jeden dokonce vyhro¾oval, ¾e za takovýto rasizmus zaslou¾í nejen zbít: proto prý utekl z domu pryè…


Kdy¾ dokonèil svou dramatickou zpovìï a dopil kávu, teprve se zahledìl na okolí a postupnì pøišlé další posluchaèe. Po chvilce pøeci jen pochopil, ¾e všichni mluví mezi sebou jinou øeèí ne¾ on a velmi se lekl. Okam¾itì velmi vystøízlivìl a zaèal mu docházet paradox celé situace, v¾dy» azyl pøišel hledat k lidem, které zavrhuje, a to nebyla právì š»astná volba. Chvilku se zamyslel a pak se mne sklíèenì zeptal – “Co se mnou teï udìláte?” Odpovìdìla jsem mu však s naprostým klidem: “Jdi hezky domù, kluci ti urèitì u¾ nic neudìlají, spíš budou mít o tebe strach. Ty sám si pak promysli, jak je to u tebe s tím rasistickým smýšlením. Nejprve však si zjisti o svìtì a o lidech o trochu víc, proto¾e já vidím u tebe více strach z nìèeho neznámého, a proto si myslím, ¾e pouze z neznalosti a strachu jsi do hloubi duše pøesvìdèen o svém názoru na lidi z jiných zemí. Jenom ty sám však se musíš rozhodnout, musíš znát, co skuteènì cítíš.”


Ten chlapec pøišel opìt sám asi za dva týdny po této události. Bylo jasnì na jeho tváøi vidìt, ¾e to pro nìho nebylo jednoduché, byl v rozpacích, ale pøišel mi øíci, ¾e: “Já vlastnì nejsem ¾ádný rasista!” – a pøedal mi krásnou kytici èervených, bílých a modrých karafiátù. ”Takové jsou barvy èeské vlajky.” pravil, ještì jednou podìkoval a odešel…


Intermezzo:


Mám výèitky, ¾e Ti ubírám noci,
øíkám si – ké¾ by bylo v mojí moci,
napravit tu ztrátu odpoèinku duše, tìla,
je i moøe jiných vìcí, co bych chtìla.
Dát lidem vzdáleným mi na míle a z oèí,
ne svou drzost, je¾ do ¾ivota jim vkroèí.
Nechtíc mám toti¾ pøezdívku.”Olèa – ta rozbuška?”
v rodinì i u pøátel pak. ..jo, jo, to je naše Oluška!
Neumím se vyjádøit, povrchnì ani suše,
není mi dobøe, kdy¾ strádá nìèí duše.
Nemusí se èlovìk v¾dy bát a èasto se ptát,
jen vše pochopit a svobodnou volbu dát.


Štìstí, ¾e více pøátel je, k nim¾ úctu mám,
lidi nedobré moc dlouho v mysli nechovám.
Zachovám ráda pøízeò lidem, je¾ humor mají,
pro vlnu dobré nálady a smíchu, je¾ mi dají.


Text:Olga Wister

Fotokolá¾ © Olga Janíèková

 

* * *
Zobrazit všechny èlánky autorky



Komentáøe
Poslední komentáø: 04.01.2014  17:06
 Datum
Jméno
Téma
 04.01.  17:06 Olga Wister
 01.01.  14:01 janina