Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Al¾bìta,
zítra Nikola.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Známé osobnosti coby neznámí meteorologové


Je to a¾ k nevíøe, jak ta potvùrka zemská atmosféra a dìje, které se v ní odehrávají, pøitahují osobnosti, do kterých by to nikdo nikdy neøekl! Jako dùkaz mohu poskytnout alespoò pár jmen skuteènì nesmírnì zajímavých.

Kdo by èekal, ¾e profesionálním meteorologickým pozorovatelem se stane na èas francouzský nositel Nobelovy ceny za literaturu – Albert Camus? Anebo dokonce jeden z nejkrutìjších diktátorù moderní doby - J.V. Stalin? A pøece je to pravda! Ten první profesionálnì pozoroval nìjaký èas poèasí ve tøicátých letech minulého století v Al¾írsku a ten druhý, ještì pod rodným jménem D¾ugašvilli na Kavkazu nìkdy na pøelomu 19. a 20. století. Tam se na jedné horské meteorologické stanici dodnes chlubí záznamy v meteorologických denících, psanými jeho vlastní, tehdy prý ještì nepøíliš krvavou rukou! Pøesto u¾ v té dobì mìl pøezdívku Koba - podle nejvìtšího kavkazského zbojníka.


Tolik literatura faktu a nyní troška fantazie. Kdy¾ jsem pátral do úmoru ve všech mo¾ných i nemo¾ných archívech, èasto jsem se dostával do velmi nebezpeèných situací, nìkdy i ¾ivotu nebezpeèných. Obèas jsem toti¾ narazil na tak ohromující informace, které mi doslova vyrá¾ely dech! Nezøídka tak bylo nutné pou¾ívat resuscitaèní roušku a bylo dokonce nutné pøivolat rychlou záchrannou slu¾bu!

 


Tato má snaha naštìstí nebyla marná, a tak jsem se doèkal zaslou¾eného úspìchu. V tajných archívech Èeského hydrometeorologického ústavu jsem objevil velmi zajímavý elaborát ze sedmdesátých let 20. století, ve kterém se objevuje další velmi známé jméno, které urèitì leckoho pøekvapí.


A zde si tedy dovolím pøedlo¾it, co v tom elaborátu stojí:


První snùšku poznatkù o objevech Járy Cimrmana (dále jen JC) na poli meteorologie vynesl na svìtlo bo¾í známý letecký meteorolog RNDr. Zdenìk Novák. Ten na pøíklad zjistil, ¾e JC ke konci 1. svìtové války se neuvìøitelnou shodou rùzných náhod dostal jako legionáø do Norska, kde se velmi spøátelil se slavným zakladatelem tak zvané norské meteorologické školy - V. Bjerknesem. Dr. Novák uvádí, ¾e samotný pojem synoptika, co¾ je dùle¾itý obor meteorologie, zavedl právì tento slavný Nor, a to na poèest svého otce, který byl optik, a trochu neskromnì vlastnì i na poèest sebe sama.


JC se svému novému kolegovi pak svìøil s tím, ¾e i on sám se také kdysi významnì zaobíral meteorologií. JC koncem 19. století doslova prošmejdil støední Evropu køí¾em krá¾em a pøi získávání informací o projevech poèasí pøi jednotlivých povìtrnostních situacích, se sám èasto dostával do situací po høíchu nebezpeèných. Pøi osobním vyzvídání u pamìtníkù a zejména pamìtnic si toti¾ nìkteré staøenky myslely, ¾e jeho dotazy na poèasí v kraji mají nìjaký postranní úmysl, ¾e jde o novou casanovskou fintu pøi navazování známostí a èasto na mistra poštvaly své staøíky a nìkdy i psy! Právì proto si fešák JC vyvinul vlastní sérum proti vzteklinì, které bylo desetkrát úèinnìjší, ne¾ sérum Pasteurovo. Dokonce se dalo pou¾íti i preventivnì a vùbec to nebolelo, nebo» se u¾ívalo buï jako sladko-hoøko-kyselá medicína, nebo – pro gurmány - jako èípek. Výsledkem jeho ka¾dodenního více ne¾ roèního systematického a nebezpeèného výzkumu bylo rozdìlení naší oblasti ve støední Evropì - podle rozlo¾ení teploty, vlhkosti, srá¾ek i vìtru a podle poètu bouøek a mlh - na jednotlivé oblasti se specifickými makro-mikroklimatickými podmínkami. Norský profesor byl údajnì z jeho výsledkù doslova na vìtvi, nebo» JC mu je popisoval v krásném Oselském parku, kdy¾ oba odpoèívali na letitém dubu. A není se co divit, Cimrmanem stanovené hranice klimatických oblastí se toti¾ témìø na metry shodují s hranicemi, které uznává i souèasná klimatologie!


Tolik tedy citace z nalezeného elaborátu, ale to zdaleka není vše. V jednom z posledních dosud zcela nerozšifrovaných Cimrmanových deníkù byl prý objeven podivný vzorec, který pøímo vybízí k rozšifrování. Bude to ale asi velký oøíšek, nebo» vzorec je uveden v dosud málo známé „trojkové inverzní soustavì“. Zdá se však, ¾e náš velký polyhistor velmi brzy po 1. svìtové válce navázal na dílo švédského nositele Nobelovy ceny, fyzikálního chemika Arrhenia, který objevil a pomìrnì pøesnì popsal skleníkový efekt u¾ koncem 19. století. Jára ovšem pøedpovìdìl nejen tzv. qausiglobální oteplení, ale zøejmì i objevil cestu, jak tomuto peklu, které pøipravuje matka pøíroda nevdìènému lidstvu – zabránit! Pro naše Cimrmanology je to velká, v pravdì historická výzva.


Vladimír Vondráèek

* * *
Anotaèní foto z archívu Luïka Horkého – kolá¾ Marie Zieglerová

Zobrazit všechny èlánky autora



Komentáøe
Poslední komentáø: 17.09.2013  15:24
 Datum
Jméno
Téma
 17.09.  15:24 Von
 16.09.  15:23 Blanka K.