Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Nikola,
zítra Albert.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Scrabble

 

On si mù¾e nìkdo myslet, ¾e takový jeden panák po ránu mù¾e zvednout nìkomu náladu, ale ty následky?........ Škoda mluvit. Je 9,30 hod.

 

Od rána èekáme na moji kamarádku Lidušku, se kterou u¾ mnoho let hrajeme jednou týdnì Srabble. Domníváme se, ¾e si tím nejen procvièíme pamì», ale, ¾e si i udr¾íme bohatou slovní zásobu. Tedy – èekám na ni hlavnì já, i kdy¾ tatík se ten den oholí a èistì obleèe a neustále bìhá pøed dùm hlídkovat, jestli u¾ jde. Tedy ne, ¾e by jinak chodil ušmudlaný, na svou garderobu je nesmírnì peèlivý. Dokonce si i sám pere a ¾ehlí. Kromì lo¾ního prádla - to dovolí vyprat mnì. Jeho argumenty o vlastní peèlivosti nedbale pouštím jedním uchem tam a druhým ven. V¾dycky øíká: „Musím být na strá¾i, aby nemusela klepat nohama. Jistì bude opìt obtì¾kána dary pro nás.“ Tatík dostává dary rád. Sám však nerad dává, ale nepøetr¾itì mluví o své štìdrosti, která a¾ dozraje èas, ohromí kdekoho. U¾ jsem si zvykla. Nakonec, takové zasmání od srdce po ránu, jednomu spraví náladu. Taky se nechovám u¾ tak, jako pøed ètyøiceti lety.

 

S tìmi fousy to je legrace. Mùj tatínek se holil celý ¾ivot ka¾dý den elektrickým strojkem, tatík se holí jednou týdnì ¾iletkou. Tvrdí, ¾e ka¾dodenní holení je pìkná otrava. A taky, ¾e potom lépe ocením jeho hladkou tváø. „Nesnesl bych pomyšlení, ¾e sem se ti u¾ okoukal“ øíká. Pøi holení ka¾dý den bych prý tomuto úkazu nevìnovala nále¾itou pozornost.

 

Naše setkání s Liduškou zahajujeme hrnkem zrnkové kávy a panákem. Dnes si dáme aperitiv. Chystám led a sklenièky a prosím tatíka, aby to nalil. Zbytek alkoholu peèlivì schovávám pøed jeho slídivými zraky. Kdy¾ se vrátím, nevìøím svým oèím. Všechny sklenièky jsou plné a¾ po okraj, div nepøeteèou.
„Seš normální, copak tak se pije aperitiv?“
„No a co, kdy¾ tak dlouho abstinuji. Snad mám právo na trochu té ¾brundy!“

 

Opatrnì usrkávám lahodný nápoj. Cviènì to ještì obkecávám, aby si snad nemyslel, ¾e tomu tak bude ka¾dý den a èile debatujeme. Po dopití se mnì mírnì køí¾í oèi a tatík zaèíná ¾oviálnì ¾vatlat.
„Hele, nemysli si, ¾e tì tady chceme. Bì¾ dolù, a» si mù¾eme zahrát!“
Trvá drahnou chvíli ne¾ se odebere na zahrádku. Mezi tím se probudí kocour Pepíèek a zaène se svým koèièím koncertem. Od doby, co jsme museli uspat jeho sestru Milušku bezustání mòouká, pokud ho nechovám v náruèí. Ale jeden taky musí obèas uvaøit a nìco v tom baráku udìlat. Tak choïte poøád s koèkou v náruèí.

 

Otevíráme herní pole a vybíráme si první kostièky. Zaèínáme hrát. Mùj mozek je jakoby obestøen jemným závojem utkaným z pavouèích sítí. Sna¾ím se být konstruktivní a za ka¾dou cenu získat co nejvíc bodù. „Krucinál, nemám ¾ádné samohlásky, To zas bude hra“. Ani Lidušce to moc nejde. Usilovnì pøemýšlí. Chodila jsem asi dva roky hrát tuto hru do jednoho klubu. Kdy¾ pominu fakt, ¾e jsem tam byla nejstarší, všichni mladí mnì hravì pøeválcovali. Pøi klubové høe je délka tahu limitována èasem (1,5 min.). V té dobì je tøeba vymyslet smysluplné slovo, polo¾it kostky do herního pole, spoèítat bodové ohodnocení a zapsat si ho do herního plánu. My s Liduškou hrajeme tak, ¾e si neklademe ¾ádný èasový limit. Po výše zmínìném panáku to ani nejde!

 

Usilovnì èuèíme støídavì na kostièky a na hrací pole a hodiny mezi tím neúprosnì ukrajují èas. Po chvíli Lída prohlásí: „Myslím, ¾e jsme to s tím pitím tentokrát pøehnaly“. Musím napsat pøehnaly s tvrdým „y“, proto¾e tatík si to rozhodnì nemyslí.

 

Po hodinì dohráváme první kolo. „Hele Lído, jdi se podívat na zahrádku, jestli tam ten ta»ka nespí. Musím nám udìlat nìjaký obìd“. Budou bramborové placky s povidly, uvaøenými z loòských švestek.

 

„ÓÓÓbìd“ hulákám na plné pecky. Prvnì pøiletí pes Cony a ¾ene se ke své misce. Dr¾í dietu. Znechucenì nakoukne do misky, a kdy¾ vidí suché køupky, vyèítavì se na mnì podívá. Urèitì si myslí: „Ty si dáváš samé lahùdky a já mám jíst tohle.“ Ještì¾e mnì neøíká jako tatík: „Matièko, necpi se tolik…“ Kdy¾ vidí, ¾e další pøíloha nebude, hbitì vyjí misku a posadí se k noze stolu v oèekávání dalších dobrot. „L¾ícostojící“ polévka i placky v nás zmizely jako kdy¾ mávne kouzelným proutkem. Po obìdì si dáme ještì druhé kolo. Alkoholové opojení se vytratilo a naše hra dostává rychlejší spád.

 

Po tøinácté hodinì Lída odchází. Škoda, zase to uteklo jako voda.

 

Irena Atzlerová

 

 

Mo¾ná nevíte, ¾e Èesko zná svého písmenkového krále
Acutil mistrovství ÈR 2012 rozhodlo o nejlepších Èeších ve høe Scrabble

 

 

 

Velký svátek všech “scrabblistù” je za námi. O víkendu 17. - 18. listopadu probìhl v Praze 19. turnaj ve høe Scrabble Acutil mistrovství ÈR 2012. Sjelo se na nìj 32 nejlepších z celé republiky, kteøí prošli nároèným pavoukem vyøazovacích turnajù. Celkovým vítìzem i pøes velkou konkurenci se stal Martin Kuèa z Prahy (28 let), který ve finále porazil Pavla Chaloupku 2:1 (44 let, Kladno). Tøetí místo získal Pavel Vojáèek (48 let, Øíèany u Prahy). Partnerem letošního mistrovství byl doplnìk stravy pro zlepšení mozkových funkcí a podporu pamìti - Acutil.

 


A jaký je návod Martina Kuèi na úspìch? „Pomìrnì velkou roli, mým odhadem tak 40 %, hraje štìstí, ale na druhou stranu není náhodou, ¾e ve finále mistrovství se objevují èasto stejní hráèi. Tou ovlivnitelnou èástí úspìchu je kombinatorika, tedy schopnost najít více slov v zásobníku ne¾ ostatní a nauèení se dùle¾itých slov pro hru - tohle je asi nejsnáze ovlivnitelné, jednu dobu jsem se uèil tøípísmenná slova - a pak je dùle¾itá i taktika. Je dobré vìdìt, která bodovaná písmena ještì ve høe zbývají nebo nenahrávat zbyteènì soupeøi na bodovaná pole.”

 

Scrabble tøíbí mysl a bystrost, ale také podporuje pøemýšlení o jazyce samotném. Martin Kuèa k tomu øíká: „Kolikrát jdu po ulici a vidím nìjaké slovo, napøíklad název obchodu a pøemýšlím, jestli je ve Scrabblu platné a jestli by z nìj pøesmyèkou nešla udìlat i nìjaká další slova. Èasto mì také pøekvapí, kdy¾ na nìkteré slovo, které znám ze Scrabblu jako platné, ale nevím jeho význam, narazím v reálném ¾ivotì, nedávno napøíklad engoba.”

 

Acutil mistrovství ÈR 2012 poøádala Èeská asociace Scrabble (ÈAS), která vznikla v roce 1997 jako platforma pro propagaci hry Scrabble, a která podporuje kluby a jejich aktivity organizováním celorepublikových turnajù. Nejbodovanìjším slovem letošního turnaje bylo slovo PROCÍTAL za 158 bodù, nejvyšší poèet bodù byl 549. Nejmladšímu úèastníkovi bylo 18 let, nejstaršímu 60. Mistrovství se zúèastnily mimo jiné dva man¾elské páry, dva rodièovské páry (matka s dcerou a otec se synem), tøi partnerské páry, jeden strýc s neteøí. Sešlo se zde také 5 Pavlù, 4 Martinové, dvì Hany a dvì Jany. Zpìvák, hudebník a pøíznivec Scrabble Vít Sázavský se umístil na 11. místì jako nejlepší šestibodový hráè.


ACUTIL
Acutil je doplnìk stravy, který podporuje èinnost mozku a kognitivní funkce. Pøípravek zlepšuje koncentraci a pamì», co¾ ocení pøedevším stresovì èi intelektuálnì pøetí¾ené osoby, kterým pomù¾e bojovat proti psychické únavì. Specifická kombinace slo¾ek, obzvláštì vitamínù skupiny B, chrání neurony a podílí se na procesech soustøedìní a pamatování, vitamín E chrání buòky a stimuluje imunitu. Omega-3 nenasycené mastné kyseliny hrají úlohu v celé øadì ¾ivotních procesù a fosfatidylserin podporuje mozkové funkce. Acutil zvyšuje nejen krátkodobý výkon, ale pùsobí rovnì¾ dlouhodobì, peèlivì vybraná kombinace látek pùsobí pozitivnì také ve vyšším vìku.

 

SCRABBLE
Hra Scrabble je známa ve 121 zemích svìta, kde se jí prodalo více ne¾ 150 milionù kusù. Scrabble je desková slovní hra pro 2 a¾ 4 hráèe. Poèet jednotlivých písmen a bodové ohodnocení závisí na jejich èetnosti v jazyce. Úkolem hráèù je vytváøet vzájemnì zapadající slova za co mo¾ná nejvyšší poèet bodù. Podle Pavla Vojáèka z Èeské asociace Scrabble zvyšuje hraní “jazykovou” inteligenci a rozvíjí slovní zásobu, proto by jej doporuèil také jako pøíjemné zpestøení ve výuce jazykù. Pokud dojde pøi høe k rozepøi, je vhodné mít po ruce nìjaký ten slovník, který rozhodne, zda slovo existuje èi nikoliv. Oficiální slovníky obsahují kompletní pøípustná slova, mezi nepøípustná slova patøí ta, která jsou v pramenech oznaèena jako vulgární a argotická.

 

Kdy¾ v roce 1931 vrcholila hospodáøská krize a architekt Alfred Mosher Butts pøišel o práci, rozhodl se zúroèit svou vynalézavost a zálibu v køí¾ovkách. Hry s kostkou mu nic neøíkaly, a proto vznikla pùvodní hra Lexico - prozatím ještì bez hrací desky. Pøes poèáteèní neúspìchy s ¾ádostmi o patent, nastala výrazná zmìna v dobì, kdy se vlastník hry Criss-Crosswords James Brunot a jeho ¾ena nadchli pro Buttsùv koncept. Po dlouhém rozmýšlení o novém názvu hry se rozhodli právì pro „Scrabble“ a 16. prosince 1948 zaregistrovali ochrannou známku. Butts se do¾il prvního mistrovství svìta ve Scrabble i toho, jak jeho vynález obletìl celý svìt.

Lucie Paseková

Více informací na: http://scrabble.hrejsi.cz/

 

 

Další èlánky autorky
 



Komentáøe
Poslední komentáø: 28.11.2012  18:39
 Datum
Jméno
Téma
 28.11.  18:39 Irèa
 28.11.  11:07 Inka
 28.11.  08:14 LenkaP
 28.11.  07:41 Blanka
 28.11.  06:32 Bobo :-)))