Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Nikola,
zítra Albert.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Pamìtníci, vzpomínejte!
Vzpomínky, které nosíme v hlavì mají jednu nevýhodu, dokud je nenapíšeme na papír nebo nevyprávíme, nemù¾e do nich nikdo nahlédnout. Je velká škoda odcházejí-li do nekoneèna s námi, ani¾ by pouèení èi radost odevzdaly jiným. V této rubrice se budeme sna¾it zabránit jejich ztrátì. Spolu s vámi budeme popisovat dìjiny všedního dne obyèejných lidí od dìtství, pøes poznávání svìta a¾ po pøeká¾ky, které pøípadnì museli pøekonávat. Tìšíme se na pøíspìvky, které posílejte na info@seniortip.cz  Nemáte-li autorské vlohy, nevadí, vaše pøíspìvky redakènì upravíme tak, aby byly ètivé.

Do jedné vzpomínky se teï s námi pøeneste.


Trocha nostalgie nikoho nezabije

 

Poèasí je nevalné, je tøeba zahájit terapii pomocí psaného textu. To mne v¾dy znovu nabije pozitivní energií. Ve ètvrtek jsme byli opìt na zahradì. Dopoledne byla sice zima, ale správný sedlák se zahøeje prací a pozdìji i radostí z dobrého výkonu. Kolem poledne vykouklo sluníèko a pozdìji zaèal vát teplý ji¾ní vítr. Musela jsem se pousmát. Vzpomnìla jsem si na svou australskou spolu¾aèku a její výrok:„Kdy¾ u nás pøiletí vítr od jihu, vytahujeme teplejší obleèení a zaèínáme se tøást chladem.“ Mnì ten vìtøík vehnal do nosu nezadr¾itelnì se blí¾ící vùni podzimu a touhu vybìhnout na kopec a zaèít si pouštìt draka. Kdy¾ pominu fakt, ¾e u¾ dávno nedoká¾u vybìhnout ani za pøijí¾dìjícím autobusem, je to ponìkud nadnesená pøedstava. Nicménì ten drak mi na souèasné obloze jaksi chybí a chybí i vùnì pálící se bramborové natì a v popelu peèených brambor.

 

Lokalitì ve které se nachází naše zahrada se øíká „Vinohrady“ a le¾í nad ®idenickým høbitovem. Souèasnì s pøilehlými Akátkami a Borky tvoøí dominantu mìstské ètvrti Brno – ®idenice. Za mého mládí tvoøily ®idenice èásteènì nízké domky se zahradami a hospodáøskými staveními. Nejeden majitel vlastnil konì a pøilepšoval si pomocnými pracemi potøebných sousedù. Buï formankou, oráním a podobnì. V naší ulici bydleli pøevá¾nì úøedníci, kterým však patøily zahrádky za domem a na nich pìstovali zeleninu a chovali drobná hospodáøská zvíøata. Auto projelo ulicí tak jedno za den, vùbec-li, o to èastìji však povoz ta¾ený koòmi. A pokud udìlal kùò hromádku, okam¾itì vybíhalo nìjaké dítì, pøípadnì rodiè s kyblíkem a lopatkou a sna¾il se co nejrychleji pøemístit to bo¾í nadìlení do svého kyblíku, ne¾ ho pøedbìhne nìkdo další. Dá se øíct, ¾e celá ulice na ty hromádky èekala. Koòské povozy jezdily naší ulicí èasto, proto¾e se rozvá¾elo uhlí a sedláci tudy jezdili na pole s hospodáøským náøadím (brány, radlice, pluh). Obèas bìhalo kolem klisny høíbátko, co¾ bylo pro nás dìti velkou podívanou.

 

Ale abych se vrátila k tìm drakùm. Od høbitova nahoru ke køí¾ku se táhla pøíkrá travnatá stráò, na které jsme na podzim ty draky pouštìli. Mùj tatínek mnì udìlal ze špejlí a hedvábného papíru krabici, na šòùru kolovrátek a èas od èasu jsme po šòùøe posílali psaníèka. V¾dy byl kolem nás hrozen dìtí, které si také chtìli ten zázrak chvíli podr¾et, pøípadnì s lítostí øíkali, ¾e jejich rodièe na nì nemají kdy a na kupovaného draka jim nechtìjí dát peníze. Mùj tatínek byl skvìlí a v¾dy si na mnì udìlal èas.

 

V zimì jsme tam pak chodili sáòkovat. Paneèku, to byla jízda. Od køí¾ku, co¾ byla v polích bo¾í muka, na zaèátek kopce ke høbitovu, podél celého høbitova a¾ na jeho zaèátek, a Balbínovou ulicí a¾ dolù ke škole a k silnici. Cesta nahoru byla dlouhá, ale copak nám dìtem nìco pøipadlo nemo¾né? Za halasného výskání, brebentìní a smíchu jsme opìt spìchali k vytou¾enému cíli. Nikdo z nás tenkrát nemìl hodinky, ale kostelní vì¾ nekompromisnì oznamovala èas vymìøený rodièi pro tuto kratochvíli. Kdy¾ jsem byla vìtší a mohla chodit na kopec sama, nikdy jsem nepøekraèovala vymìøený èasový limit, nebo» aèkoliv jsem mìla skvìlé rodièe, poslouchat jsem musela jako hodinky. Jinak mne tatínek naøezal. Do Akátek a do Borkù jsme také chodili ly¾ovat anebo s rodièi na vycházky.


Kdy¾ ¾ila babièka chodily jsme ke køí¾ku na podzim sbírat klásky, pro naše slepièky, nebo pabìrkovat brambory, nebo» babièka v¾dy pøed vánocemi krmila nìjakou husu a ka¾dý pøínos pro její ob¾ivu byl vítaný. V dobì, kdy ještì nebylo pole poseèeno, jsem ráda chodila s rozpa¾enýma rukama vlnícím se obilím a nechávala si hladit dlanì bohatými klasy. Nad hlavou mi zpíval skøivánek a o krutosti velkého svìta jsem nemìla ani ponìtí.

 

Ta idyla pøetrvávala ještì v dobì, kdy u¾ jsem mìla sama dìti. Obèas byl nad kopcem vysázen lán brambor a tak jsme s dìtmi chodili pabìrkovat a pak si dìlali ohníèky a pekli si nalezené brambory v popelu. Pokud svítilo slunce, sedìli jsme v trávì, koukali se na Brno a dìti bìhaly kolem. Krajem pole rostly ovocné stromy a naè to zapírat, nejlépe chutná èerstvì utr¾ené ovoce, pøímo ze stromu, pøípadnì ukradené sousedovi. Pak je podbarveno napìtím, zda budu, èi nebudu, chycena. Pohled z toho kopce je úchvatný. I kdy¾ dnes u¾ je místo zastavìno domky, skýtá rozhled od severu k jihu, jako nádherná tapeta. V¾dy, kdy¾ jsem se vracela z dalekých cest, pøi pøehoupnutí se pøes høebeny nad Brnem jsem poci»ovala silné rozechvìní a pýchu, ¾e jsem se narodila v tak krásném místì.

 

V dobì, kdy jsme na zahradì chovali hospodáøská zvíøata, chodil pantáta s kosou a dvoukolákem na kopec na trávu. Obèas jsme sebou vzali i naše dvì kozy. Jedna se musela vést na špagátì a ta druhá šla sama. Bylo to v¾dy náramné povyra¾ení pro všechny okolojdoucí Bròany, nebo» jsme v té dobì byli jediní v širokém okolí, kdo nìco takového choval. Jeden zahrádkáø mìl ovce s beranem a ty mu jednou se špatnì zajištìné zahrady utekly dolù do ®idenic a bìhaly po Nopové ulici pod okny místní policejní stanice. Byl z toho ohromný poprask a legrace. Dá se øíct, ¾e díky trávì na kopci jsem mohla uskuteèòovat svùj sen - chov hospodáøských zvíøat. Kdybychom byli mladší, ani na okam¾ik bychom nezaváhali a znovu zaèali hospodaøit.

 

Tak jsem se vypsala, opìt jsem ve formì, mám zase chu» do práce, ale pøesto však u¾ dnes nehnu ani prstem.

Irena Atzlerová

 

 

 

Další èlánky autorky:
Èervená karkulka
Stáøí versus mládí
Sou¾ití v jednom
domì
Sou¾ití s mu¾em
Jenom na chvíli
Pamìti I.
Pamìti II
.
Pamìti III.
Pamìti IV.
Pamìti V.
Pamìti VI.
Pamìti VII.
Brodce
Brodce - II.
Brodce - III.
Vodácké putování - 1
Vodácké putování - 2
Perla Slezska 
Hami¾ná ¾enská
Strach
Neklidná duše
Sofa
Chytání lelkù


Komentáøe
Poslední komentáø: 04.11.2011  18:41
 Datum
Jméno
Téma
 04.11.  18:41 Irèa
 03.11.  17:31 imraL
 03.11.  17:30 imraL
 03.11.  10:52 Vesuvanka díky
 03.11.  06:15 Bobo :-)))