Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Mahulena,
zítra Romana.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Pamìtníci, vzpomínejte!
Vzpomínky, které nosíme v hlavì mají jednu nevýhodu, dokud je nenapíšeme na papír nebo nevyprávíme, nemù¾e do nich nikdo nahlédnout. Je velká škoda  odcházejí-li do nekoneèna s námi, ani¾ by pouèení èi radost odevzdaly jiným. V této rubrice se budeme sna¾it zabránit jejich ztrátì. Spolu s vámi budeme popisovat dìjiny všedního dne obyèejných lidí od dìtství, pøes poznávání svìta a¾ po pøeká¾ky, které pøípadnì museli pøekonávat. Tìšíme se na pøíspìvky, které posílejte na info@seniortip.cz   Nemáte-li autorské vlohy, nevadí, vaše pøíspìvky redakènì upravíme tak, aby byly ètivé.
 
Do jedné vzpomínky se teï s námi pøeneste.
 
Babièka na skøíni
 
Nevím co mì to najednou popadlo. Zdálo se mi,  ¾e moje neodvratnì se blí¾ící sedmdesátka naléhavì vy¾aduje nìjakou zmìnu. Ne, ne,  na mé vizá¾i ne! Dávno jsem smíøena s vráskami, šedinami, ochablými svaly. S tím u¾ nic nenadìlám. Naléhavá zmìna se týkala obývacího pokoje, kde jsem chtìla za mìsíc pøivítat své narozeninové hosty.
 
Budeme malovat!  Kdybych prohlásila, ¾e právì vypukla válka, cholera,  mor, kobylky,  nevyvolalo by to u mého mu¾e takové zdìšení jako oznámení, ¾e budeme malovat. Tušila jsem to.  Na oèekávaný  odpor a námitky jsem se  dùkladnì  pøipravila.   Jednak  jsem propiskou zvýraznila historické datum posledního malování, které v¾dy prozíravì zapisuji pøímo na zeï pod nìjaký obraz, jednak  jsem smetákem  uèinila neviditelné praskliny na stropì viditelnými. Tìmito oèividnými dùkazy jsem èelila dìdovým  námitkám,  ¾e jsme malovali nedávno,  ¾e normální lidi malují jednou za deset let, proè se u nás musí furt malovat,  proè jsem tak posedlá malováním,  a  jestli si snad nakonec nemyslím, ¾e bude malovat sám.  Myslela jsem si to. Ovšem myslet si nìco a prosadit, jsou dvì rùzné vìci. Prosazovat se musí pomalu a takticky.
 
V první fázi prosazování,  pomalé, jsem zaèala sundávat záclony,  obrazy, sošky a vyklízet knihy z knihovny. Tyto moje aktivity zùstaly zcela nepovšimnuty. Dìda dál ve své pracovnì  luštil sudoku.
Druhá fáze, taktická, spoèívala v hlasitém hekání a funìní, které mìlo upozornit, ¾e pøesunuji køesla,  smotávám  koberec,   pøenáším  konferenèní stolek.  Bylo to  málo pøesvìdèivé.
Tøetí fáze prosazovací taktiky nebyla plánovaná,  nýbr¾ vyplynula z mé narùstající zlosti. V zápalu rozhoøèení, ¾e v této domácnosti co si neudìlám sama nikdo ani prstem nepohne, jsem se rozhodla odtlaèit vlastním tìlem knihovnu ode zdi. To zabralo. Zvláštì proto, ¾e se mi podaøilo zalézt do malého prostoru mezi knihovnu a zeï, ale nepodaøilo se mi vylézt ven. V odborné terminologii se to nazývá zašprajcováním . Moje pøedstírané hekání se promìnilo v zoufalý vzteklý náøek, který  koneènì dolehl k tìm  správným uším. „ Proboha,  kde seš?“ ozvalo se od dveøí.„Tady!“ „Co tam dìláš?“  „Ètu si!“ zaøvala jsem,  majíc chu» vra¾dit.  Kdy¾  jsem  vylezla ven  s hrudníkem zdeformovaným do rovné placky, pochopil dìda koneènì, ¾e  to s tím malováním myslím vá¾nì.   Dle jeho vyjádøení byl pøesvìdèen, ¾e dìlám bì¾ný, normální úklid.
 
Po týdnu pøíprav a  peèlivém prostudování knihy Reader´s  Digestu „ Jak si udìlat všechno sám“  byl mùj mu¾ bez  valného nadšení pøipraven zaèít. Moje povzbuzovací øeèi, ¾e   pøi jeho šikovnosti a malíøském talentu to urèitì skvìle zvládne, na nìj neudìlaly pra¾ádný dojem. Tváøil se otrávenì a ublí¾enì.
Zato já,  pøeplnìná pøílivem energie a vidinou  bìloskvoucího stropu jsem prohlásila, ¾e ne¾  pøinese od kolegy ¾ebøík, pustím se do stropu sama.  „Vidìla jsem to v televizi - s tìmi pìnovými váleèky je to brnkaèka., vùbec se u toho nenacáká,“ prohlásila jsem  sebejistì a po¾ádala, aby mì dìda pomohl vylézt na knihovnu. Nevím proè,  ale mìla jsem po tomto  nadlidském  výkonu lezení odøený hrudník, bøicho, lokty  a  málem  vykloubené obì nohy. Dìda to pøe¾il jen s namo¾enými svaly. Beze slov mi podal nahoru kbelík s barvou a váleèky. Hadr jsem odmítla, nebo» s váleèkem se pøece  nenacáká.  „Tak se bav, já du pro ten ¾ebøík“  prohlásil, a  podezøele hluènì za sebou zaklapl dveøe.
 
V poloze skrèence pohybujícího se  ve výši témìø dvou metrù  jsem namoèila váleèek do barvy, odbornì otøela o møí¾ku umístìnou v kbelíku, a prvním rázným tahem jsem  zahájila malování. A najednou …  pøestala jsem vidìt! Doèista jsem oslepla. Øídká barva mi stekla z hlavy na brýle.  Neodradilo mì to. Otøela jsem brýle do trièka a   pokraèovala v nerovném  zápolení s barvou a váleèkem.  Nebylo to snadné.  Pokud  jsem váleèkem pøejela stejné místo vícekrát, strhla se pùvodní barva a¾ k omítce.  Barva prostì nedr¾ela. Zato na mnì dr¾ela naprosto perfektnì od hlavy a¾ po kolena. Napadlo mì, ¾e by se mi pro malování hodila  burka s møí¾kou, jakou nosí muslimky v Afghánistánu.  Ideální obleèení. Pobavila jsem sama sebe pøedstavou,  jak sedím v burce na knihovnì a maluju strop. Pokraèovala  jsem v malování ne¾ mi došlo, ¾e já  vlastnì døu hùø  ne¾ Afghánka! Proè vlastnì?  Všechno je to dìdova vina! Klidnì mì nechá namoèenou v barvì a  nìkde se courá se ¾ebøíkem. Utìšila jsem se obvyklým konstatováním: kam jsem dala proboha oèi pøed padesáti lety?  
 
Za tìchto úvah jsem šudlila zbytkem barvy strop a posunovala  kbelík i sebe  do rohu pokoje na  skøíò.  Dráha, kterou jsem absolvovala vsedì  ve výši dvou metrù, se rovnala šesti metrùm délky. Spokojenost s výsledkem mé práce se rovnala nule. A dìda nikde.  Trèela jsem na skøíni znechucena vlastní nemohoucností a neschopností slézt dolù. Uvìdomila jsem najednou smìšnost a hloupost svého poèínání. Sedmdesátiletá babka zaplácaná barvou sedí na skøíni, nemù¾e dolù,  chce se jí breèet,  nebo»  na ni doléhá tíha a bída generací ¾en, je¾ na svých bedrech  nesou  nespravedlivý útlak mu¾ù celá staletí. Co staletí. Tisíciletí!   
 
Nebudu u¾ dále líèit svoje utrpení, i kdy¾ by toto téma vydalo na celý román. Dìda se vrátil po dvou hodinách, sundal mì pomocí ¾ebøíku dolù a vymaloval.
Nádhernì (ale musela jsem mu radit!).
Rù¾ena Sosýnová
 
Další èlánky autorky:
Kdy¾ babièky propadnou poèítaèi
Kdy¾ andílkùm rostou rù¾ky
Kdy¾ babièky cvièí Tai - èi
Loutkové divadlo
Vìci mezi nebem a zemí
Kdy¾ obèan J. Z. vzpomíná
Kdy¾ pravnouèata cestovala
Kdy¾ zaèala škola
Kdy¾ jezevèík dìlá prùzkum 


 


Komentáøe
Poslední komentáø: 27.01.2008  22:12
 Datum
Jméno
Téma
 27.01.  22:12 ZdeòkaT. Magdalénì
 27.01.  08:50 Magdalena Zdenì
 26.01.  22:58 ZdeòkaT. Rù¾ence
 26.01.  21:54 Rù¾ena Zdeòce T
 25.01.  22:29 ZdeòkaT.
 24.01.  22:32 Rù¾ena Ivanovi
 24.01.  21:28 Ivan Ruzence
 24.01.  14:56 Rù¾ena Míle a Magdalence
 24.01.  12:39 Magdalena
 24.01.  12:37 Mila Rù¾ence-je¹tì jednou :-))
 24.01.  11:49 Rù¾ena Tøi odpovìdi
 24.01.  07:27 Veronika Rù¾ence
 24.01.  01:16 Magdalena
 24.01.  00:17 Mila Rù¾ence
 23.01.  23:21 Rù¾ena Pro vasi.m
 23.01.  19:41 vasi.m
 23.01.  17:40 Rù¾ena Podìkování
 23.01.  12:52 heroutova.vera
 23.01.  11:49 Vesuvanka :-)))
 23.01.  10:53 Ludmila T
 23.01.  10:40 Bobo :-)))
 23.01.  10:11 Pavel
 23.01.  10:10 KOtaèka
 23.01.  09:25 Jaroslav
 23.01.  09:20 VlastaV
 23.01.  08:57 denda04
 23.01.  08:50 Magdalena Oprava
 23.01.  08:49 Magdalena
 23.01.  08:49 janina
 23.01.  07:47 wiki