Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Otmar,
zítra Mahulena.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Ondrášovy díry – pøírodní památka

 

Na Ostravici a v jejím bezprostøedním okolí je øada zajímavých míst, které je mo¾no navštívit nejen v rámci delšího výletu. Za uplynulé roky, co poznávám tuto oblast, mám v zásobì øadu nenároèných okruhù, které lze absolvovat tøeba jako odpolední èi podveèerní procházku. Pokud zamíøíme z Ostravice na Butoøanku a naším cílem není Lysá hora, dojdeme na Lukšinec a dále pokraèujeme po turistické znaèce smìrem na Staškov. Právì v tìchto místech mineme informaèní tabuli popisující zajímavost této lokality – jeskynì Ondrášovy díry. Za dob valašské kolonizace si pastevci v blízkosti tìchto míst stavìli salaše a vyu¾ívali pøíznivého klimatu v jeskyních pro uchování produktù svého hospodáøství. V dobách útisku slou¾ily jeskynì jako úkryt zbojníkùm a v nich uschovávali svou koøist. Zajímavou výpravu mù¾eme ukonèit posezením v pøíjemné hospùdce U Zbuja na Staškovì a sejít zpìt na Ostravici.

 

Pøírodní památka Ondrášovy díry je jeskynní systém na rozeklaném temeni rozsochy Lukšince, 2 km severozápadnì od vrcholu Lysé hory (1323 m). Nachází se v nadmoøské výšce 840 a¾ 940 m v Lysohorské hornatinì v centrální èásti Moravskoslezských Beskyd.
Byla vyhlášena v roce 1990, její celková výmìra je 4,5a ha a zasahuje katastrální území Malenovice a Staré Hamry II.

Tyto pseudokrasové jeskynì vznikly v druhé a tøetí fázi tøetihorního vývoje, kdy souvrství byla tektonickými pohyby deformována a lámána soustavami rùznì se køí¾ících puklin a trhlin. Narušené vrstvy pískovcù byly vystaveny intenzívnímu mrazovému zvìtrávání a gravitaènímu posunu hornin a tak vznikly systémy puklinových chodeb i vìtší dutiny.

 

Høeben Lukšince patøí k nejvýznamnìjším pseudokrasovým terénùm v Lysohorské hornatinì. Po obou stranách se nacházejí na ploše asi 14 ha rozsáhlé povrchové i podzemní pseudokrasové tvary. Tìsnì podél høebene jsou dlouhé deprese s holými skalními stìnami, která stupòovitì klesají a¾ do vzdálenosti 150 m od høebene.

 

Rozsedlinové jeskynì tvoøí obtí¾né prùlezné pukliny rozestupujících se blokù pískovcù, které jsou úzké a krátké, bez krápníkové výzdoby.

Nejznámìjší je Ondrášova (Zbojnická) jeskynì, její¾ vstup se nachází v JV závìru 200 m dlouhé deprese na høebeni Lukšince, 10 m ji¾nì od turistické cesty na Lysou horu. Celková hloubka je 34,5m a délka prùlezných prostor ve tøech úrovních je 217m, nejvìtší dutina v této jeskyni má rozmìry 9 x 7 m a výšku a¾ 5 m.

 

Malá Ondrášova jeskynì se nachází asi 40 m SV od turistické cesty na Lysou horu. Je hluboká 7,5 m a má délku 10,5 m.

Nedaleko se také nachází Studená (Ledová) jeskynì, která má stupòovitì klesající prostory o délce 10,5 m. Je zde statodynamický mikroklimatický re¾im, co¾ zpùsobuje, ¾e se zde udr¾ují ledové náletky i v letních mìsících.

Vývoj jeskyní nebyl ukonèen, dochází zde k posunu kamenných blokù a k øícení. Z tohoto dùvodu jsou jeskynì veøejnosti nepøístupné.

 

V roce 1989 byla objeveny na SV svahu Lukšince Jeskynì na Lukšinci I – IV. Nacházejí se u¾ mimo území pøírodní památky asi 250 m JV od turistického rozcestníku Lukšinec. Nejvìtší je Jeskynì na Lukšinci I s délkou prostor 21 m a hloubkou 14 m.

V jeskyních bylo zjištìno zimovištì netopýrù – velkého, vousatého, vodního, øasnatého a brvitého.

 

Vchod do jeskynì je opatøen møí¾í, jednak z bezpeènostních dùvodù a jednak pro klid netopýrù. V roce 1998 v jedné z jeskyní probìhla záchranná akce mladíka, který se do nitra jeskynì vydal sám, ztratil baterku a ve tmì za¾il 55 hodin, na které urèitì nezapomene. Teprve po tak dlouhé dobì ho našli èlenové horské slu¾by. Mìl k dispozici jen vodu kapající ze skály a byl ji¾ tak podchlazen, ¾e nebyl schopen za pomoci záchranáøù vylézt, musel být vyta¾en.

 

Tyto tajemné útvary samozøejmì figurují v øadì povìstí. Je to tøeba povìst o Ondrášovì jeskyni, ve které je uschován poklad zbojníka Ondráše, pána Lysé hory. Nebo povìst o divé Hanì, která se poté, co Juráš zrádnì zabil Ondráše, ujala hlídání Ondrášova pokladu. Kdy¾ se vojáci vydali poklad hledat, Hana jim zahrozila, z oblohy sjel blesk, zadunìl hrom, skála se dala do pohybu i s èarodìjnicí. Ta se zøítila do podzemní propasti a kamení uzavøelo vchod do tajné podzemní skrýše. Duch èarodìjnice Hany se v okolí Ondrášovy díry zjevuje v podobì velkého hada se zlatou korunkou na hlavì.

Pavla Zemaníková

 

Další èlánky autorky:
Pøíbìh jedné nalezené chalupy
Vlaková tra» Frýdlant n. O. - Bílá
Osmnáctiny v údolí Ostravice
Zatopené osudy
Masarykova chata Na Beskydì
Chata Solárka
Lysá hora - Albrechtova chata
Lysá hora - Bezruèova chata
Peking 2008 - olympijské ozvìny
Ostravice - Ostravská chata
Ostravice - Sokolská chata
Rozhovor s Jaromírem Šlosarem
Strmá voda
Jak jsem objevila Javoøinku
Hubertská mše na Bílé
Jak jsem objevila Javoøinku - 2
Vozovna z Ostravice
Dokud se zpívá
Staré Hamry
Bílá - lovecký zámeèek
Javoøinka - obrázková cesta
Z Koneèné na Bobek
Okolo Ondøejníka
Ostravice -vodopády


Komentáøe
Poslední komentáø: 29.09.2009  14:29
 Datum
Jméno
Téma
 29.09.  14:29 EvaP
 29.09.  08:37 venca
 29.09.  07:51 Vesuvanka podìkování