Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Otmar,
zítra Mahulena.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Kulturní metropole Evropy
 
Tentokrát  se vydáme do metropole na pomezí tøí státù: Švýcarska, Francie a Nìmecka. Pøiblí¾íme si Basilej - historické mìsto s témìø 200 tisíci obyvateli. Se svými desítkami muzeí tvoøí jednoznaènì kulturní centrum Švýcarska. Basilej, druhé nejvìtší švýcarské mìsto se pyšní i historickým centrem a právì mnoha  zajímavými muzei.
 
Basilej byla zalo¾ena Øímany v roce 44 pø.Kr.,následnì byla okupována kmeny Alemánù, Frankù a Burgundù, aby se v roce 1032 stala souèástí nìmecké øíše. Ve 14. století byla místem konání basilejského koncilu, který se neúspìšnì pokusil o pøekonání rozkolu v katolické církvi. Mìsto Basilej zaujímá strategickou pozici na dvojité hranici s Francií a Nìmeckem, co¾ bylo také klíèové pro rozvoj obchodu. Øekou Rýn je rozdìlena na Malou a Velkou Basilej, v ní¾ se nachází historické centrum a vìtšina památek.
Srdcem starého mìsta je rybí trh, který zkrášluje gotická fontána. Mìstská radnice byla postavena v 16. století a byla restaurována do dnešní podoby. Místní katedrála (Münster) z jedenáctého století patøí mezi nejvìtší pamìtihodnosti. Její gotické vì¾ièky z èerveného pískovce obdivují všichni návštìvníci mìsta. Vysvìcena byla v roce 1019, nìkteré èásti však byly pøistavovány ještì dalších 500 let. Tak¾e pøesto¾e exteriéry jsou gotické, interiéry byly vybudovány pøedevším v románském slohu.
Uvnitø katedrály, v severní ulièce, se nachází mramorová hrobka Erasma Rotterdamského, který v roce 1536 v Basileji zemøel a je zde pochován. Nádherný je pohled na øeku Rýn ze zadní èásti katedrály. Pozoruhodný je také dveøní prostor v románském slohu lemovaný výjevy zobrazujícími Po-slední soud. Spalentor, jedna z nejhezèích mìstských bran tohoto pozoruhodného mìsta  je 700 let stará a je pozùstatkem z doby, kdy bylo mìsto obehnáno ochrannou zdí.
 
Muzea: V Basileji je dohromady více ne¾ 30 muzeí. Mù¾ete si zde vybrat z moderního umìní, historie, etnografie pøes pøírodní historii, hudební nástroje a¾ po film a farmaceutické pomùcky. Muzeum výtvarného umìní (Kunst-museum) na ulici St. Albangraben 16, se pyšní nejvìtší sbírkou umìní ve Švýcarsku. Najdete zde nábo¾enské motivy, švýcarská i moderní díla, ale také vynikající sbírku Picassových obrazù.
Museum Jean Tinguelty je na Grenzacherstrasse. Bylo otevøeno teprve v roce 1996 a vlastní velkou a pùsobivou, i kdy¾ nìkdy a¾ humornou, sbírku umìleckých pøedmìtù. Jean Tinguely byl francouzský umìlec, který v šedesátých letech minulého století zpùsobil revoluci ve "statickém umìní" svými kinetickými sochami. Jeho dílem je napøíklad i barevná fontána plná hýbajících se soch a vodotryskù vedle Centre George Pompidou v Paøí¾i.
Obdobná fontána (ménì barev, ale dùmyslnìjší pohyby) je také v Basileji pøed mìstským divadlem.
 
Basilej je místo jako stvoøené pro poøádání kni¾ních veletrhù: je to mìsto knihtisku, vzdìlanosti i oblíbený cíl návštìv mnoha svìtových umìlcù (ve výborném literárním prùvodci po Švýcarsku "Malá zemì s velkými pøíbìhy" od Jiøího Kamena je proto Basileji právem vìnován velký prostor). Vy-nikající kvalita basilejského papíru pak byla jedním z dùvodù, proè se do Basileje po vynálezu knihtisku pøestìhovalo mnoho tiskaøù – dodnes mají v Basileji muzeum výroby papíru. V továrnì na papír (Papiermühle) si mù¾ete sami vyzkoušet vyrobit svùj list papíru. Toto muzeum dostalo kdysi dokonce vyznamenání jako nejlepší muzeum v Evropì.
Za shlédnutí tedy urèitì stojí Pøírodovìdné muzeum, Basilejské muzeum papíru, Umìlecké muzeum s bohatì zastoupeným hornorýnským a švýcarským malíøstvím nebo Národopisné muzeum, kde je vystaveno i appenzellské a greyerzské lidové malíøství. Basilej se díky známému veletrhu Art Basel, nejvìtšímu umìleckému veletrhu na svìtì, a Baselworld, nejpøednìjšímu veletrhu hodin, hodinek a šperkù stala významným veletr¾ním a kongresovým mìstem. Pøes všechny pamìtihodnosti, kulturní i historické památky dokreslují atmosféru mìsta luxusní obchùdky s celosvìtovì vìhlasnými švýcarskými komoditami jako jsou šperky a hodinky. Desítky malých kavárnièek na námìstích, v ulièkách mìsta i podél øeky dávají jasný signál, ¾e Basilej je poklidným kosmopolitním místem, kde se v harmonii setkávají mnohé kultury i generace.   Tìsnì pøed jeho branami se vypínají vrcholky pohoøí Jura.
Ludmila Holubová
Související èlánky:
Profesionálka roku
 
Další èlánky:
Rozhovor s Michalem Vieweghem
S Jarmilou Kratochvílovou
 
 
 
 
 
 
 
 


Komentáøe
Poslední komentáø: 17.02.2010  14:03
 Datum
Jméno
Téma
 17.02.  14:03 Petra PRO PANA HYNKA VORLÍÈKA
 22.08.  11:25 VlastaV jisuch53,
 21.08.  08:28 janina Pepovi
 21.08.  07:51 Magdalena
 21.08.  06:28 Pepa
 20.08.  22:57 Rù¾ena
 20.08.  21:14 Gabi-florka
 20.08.  18:54 jisuch53
 20.08.  18:33 Pepa
 20.08.  13:51 Bobo :-)))
 20.08.  09:40 Magdalena Hynkovi
 20.08.  09:15 Ludmila
 20.08.  09:04 Vesuvanka díky :-)))
 20.08.  08:57 janina pro Hynka Vorlíèka
 20.08.  08:41 Hynek Vorlíèek pro redakci
 20.08.  08:10 prababièka
 20.08.  07:37 Magdalena
 20.08.  07:08 Marcela kultura
 20.08.  06:22 Karel