Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Benedikt,
zítra Tibor.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Listopadové rozjímání


"...a v tom balíèku byly brusle! Samozøejmì na klíèek, tenkrát ještì jiné snad ani nebyly..."

Judita se odmlèela a soustøedìnì míchala v misce nìco, co vypadalo jako cement. Kdy¾ olízla vaøeèku, strouhla výraz, který potvrdil, ¾e to je cement. Jenom nevím, jestli se bì¾nì ve stavebnictví musí pøilévat do cementu Müller - Thurgau. Judita na této pøísadì trvala, dr¾ela si ji ve zvláštním poháru. My s Naïou jsme ji napodobily. Nìkteré zvyky ve stavebnictví jsou pøíjemné.


Naïa se podívala do trouby, kde se vzdouvaly podivné geometrické útvary, já jsem se øízla do prstu pøi krájení mandlí na tenké deštièky.V kuchyni bylo teplo a voòavo. Venku se pøevalovala šedo¾lutá mlha, do které drobnì poprchalo.
A Judita koneènì pokraèovala ve vzpomínkách.


"Rozbalovaly se další balíèky a já jsem si mezitím nepozorovanì pøipevnila brusle na papuèe... Takové ty kostkované kotníèkové papuèe s pøezkou... A zkusila jsem napodobit Sonju Henie ve filmu "Zasnì¾ená romance"..."


Absurdní drama lezlo z Judity s pøestávkami, ve kterých vytahovala z kuchyòských skøínìk další misky, další vaøeèky, další l¾ièky, jako kdyby byla doma. Nebyla doma. Dìj se odehrával v kuchyni u Nadi. ®ádný policejní vyšetøovatel se tak nenadøel s výslechem, jako my s Naïou pøi páèení Juditiných štìdroveèerních zá¾itkù pøed tøi ètvrtì stoletím.


"No a jak to bylo dál?"
"Zkusila jsem skoèit trojitého Rittbergera, spadla jsem, strhla jsem pøi tom ubrus ze slavnostnì prostøeného stolu a ještì jsem si vymkla kotník..." litovala se Judita i po tolika létech. "Tak¾e jsem týden nemohla jít bruslit, ale ani sedìt jsem moc nemohla, proto¾e tatínek se rozzlobil a naplácal mi vaøeèkou..."


"Mìli tì zavìsit na stromeèek" øekla soucitnì Naïa.


Na poøadu dne byly vzpomínky na zimní radovánky v našem dìtství.
"Pamatujete se na øemínkové vázání u ly¾í? A jak se kupovaly ly¾e tak vysoké, kam èlovìk dosáhl? Jak jsme na tom mohli jezdit? Jenom ti nejvìtší frajeøi u¾ mìli vázání kandahar... Nosili ho zavìšené na krku, na svahu ho zacvakli do èelistí špièky a u¾ vyrábìli telemarky... My, "øemínkoví", jsme se museli smíøit s tím, ¾e jedeme tam, kam chtìly naše ly¾e..."


Ka¾dou zimu tenkrát jezdily školy, støední i vysoké, na týden do hor, aby se ¾áci nauèili ly¾ovat. S melancholií vzpomínám na Holubyho chatu na Javoøinì. Nádherný, tøpytivý sníh, pokrývající v metrové vrstvì celou pøírodu... Kdy¾ vysvitlo slunce, bylo tam tisíce diamantù, ka¾dý strom, ka¾dá vìtvièka byla nádhernì obalená tou zázraènou bílou hmotou. Krásnìjší pohled u¾ byl jenom na ly¾aøského instruktora, kterého nám pùjèila fakulta tìlesné výchovy a sportu. Poslali nám opravdu velkého fešáka a mladý mu¾ si byl své ceny dobøe vìdom. Hned po prvním rozhlédnutí se usnesl, ¾e z nás ly¾aøské olympionièky nevykøeše a vyhledal nám bezpeènou tra». Dokonce nám oznaèil místa, kde mù¾eme pomìrnì bezpeènì spadnout! Potom se postavil opodál a zlomyslnì sledoval dìj... Dívky padaly na doporuèená místa, ale hned se zase pokoušely zvednout - pøi tìch dlouhatánských ly¾ích, na kterých jsme jezdily, nebylo lehké rozmotat nohy a ly¾e... Nìkteré jsme se rozhodly zachovat si sebeúctu a spadly jsme tam, kam oko instruktora nedohlédlo. Veèer jsme se potom sešly na ošetøovnì: K sebeúctì nám pøibyly èetné odøeniny, dva vymknuté kotníky, jedna prasknutá kost a nìkolik do¾ivotnì zlomených srdcí...
(No, do¾ivotnì asi ne... nemù¾u si ani vzpomenout, jak se ten instruktor jmenoval...)


Naše zimní radosti bývaly jednoduché a podstatnì lacinìjší, ne¾ dnes. Za mého mládí se nepìstoval kult dìtí. Rodièe ani nenapadlo dìlat dìtem "program", nato¾ je nìkam vodit. (Vozit u¾ vùbec ne, nikdo nemìl auto). Však i ty brusle a ly¾e dostávaly jenom dìti majetnìjších rodièù. Ostatní se spokojily se sanìmi,nìjakou lopatkou nebo deštièkou. Já jsem dosahovala kosmické rychlosti na školní aktovce, zejména ve ètvrtek, kdy byl její obsah pro klouzání zøejmì optimální.

 

 


A ty bojovné koulovaèky! Kdy¾ mne trefil Jindra potøetí do nosu, vìdìla jsem, ¾e mne opravdu miluje a myslí to se mnou vá¾nì. Jenom¾e rodièe mu mne nedali, proto¾e jsme chodili teprve do tøetí tøídy a Jindra málo vydìlával: dostával od dìdeèka padesát haléøù týdnì za odklízení snìhu z chodníku pøed domem a jeho peèlivé posypávání popelem z kamen... (toho snìhu, nikoliv dìdeèka).


"A proè sis ho nevzala pozdìji?" zeptala se potutelnì Naïa.
"O¾enil se s Kováøovou ze tøetí cé" odvìtila jsem stateènì a èásteènì pravdivì. Kdy¾ si Jindra Kováøovou bral, u¾ do tøetí cé nechodila, nýbr¾ byla bankovou úøednicí, falešnice jedna zákeøná...


Tak jako u chlapù pøijde øeè døív nebo pozdìji na motory, pøišla u nás øeè na svatby.
"Teï u¾ nejsou svatby v módì", øekla jsem lítostivì. "Lidi se neberou, ¾ijí spolu jenom tak, na psí kní¾ku. A kdy¾ nìjaká svatba je, u¾ to není ta èistá, velká láska, jaká panovala kdysi. Nedávno byl mùj syn za svìdka jednomu kamarádovi. Cestou z radnice se prý novoman¾elé tak pohádali, ¾e se musel v restauraci zmìnit zasedací poøádek: ¾enicha s nevìstou rozsadili na protilehlé póly stolu, aby se hosté mohli vùbec pustit do obìda..."
"To se zaèali hádat dost brzy", podotkla Naïa. "A jaké mìla nevìsta šaty?"
"Bílé", odpovìdìla jsem nevrle. Poslat chlapa na svatbu je toti¾ absolutnì neproduktivní. "Nevìsta mìla bílé šaty, øíkali "ano" a na obìd bylo... no, nìjaké maso...", to je všechno, co z takového emisara vydolujete. ®ena by o ka¾dé svatbì dokázala napsat monografii!


"Ale takovou svatbu jako jsem vidìla já, jste vy asi nevidìly!" pøihlásila se ke slovu Judita. "Vdávala se jedna naše zamìstnankynì, Helenka. Odjí¾dìli s man¾elem z radnice v autì, kdy¾ Helena zakøièela „Stop! Zastavte!“ a zaèala se drát z vozu ven tak rychle, ¾e si ve dveøích utrhla kus závoje... Hosté, kteøí se u¾ rozcházeli, ztuhli a zírali... Helena pøibìhla k nìjakému mu¾i, který stál na kraji cesty a chystal se zøejmì nastoupit do svého auta. To za chvíli i udìlal a nevìsta Helena si ustlala svoji svatební parádu vedle nìho...
Auto odjelo a svatebèané zùstali... ®enich vystoupil z vozu, chvíli hledìl za odjí¾dìjícím vozem, potom zase nastoupil a taxík s mašlí, panenkou a opuštìným ¾enichem odjel taky..."
Ten mu¾ na kraji cesty byl toti¾ Helenina „Velká Láska“ a Helena myslela, ¾e je na montá¾ích v Kuvajtu a ¾e tam bude léta… Ale snad to tam sešroubovali nìjak rychleji, nebo co a mu¾ se vrátil, jenom¾e Helena se u¾ pro jistotu vdávala za jiného..."


"Neèetla tys v poslední dobì Saturnina?" zeptala jsem se podezíravì. "Tam jsou pøíbìhy Èervené knihovny, jak se dvì milující srdce poøád míjejí, proto¾e se vdávají, ¾ení a ovdovují v nesprávném termínu..."


Judita se urazila. "Helena to opravdu udìlala. A udìlala špatnì. Proto¾e se ukázalo, ¾e èeká dítì se svým zákonitým mu¾em. Ten u¾ ovšem podal o rozvod. A Velká Láska, kdy¾ se to dozvìdìl, Helenu okam¾itì opustil a odejel zase nìkam do Saudské Arábie montovat pivovar..."

 


Svornì jsme se usnesly, ¾e nìkteøí lidé prostì nejsou schopni samostatného ¾ivota a mìli by být dr¾eni pod takovými tìmi poklopy, jako bývaly olomoucké tvarù¾ky. Helena jako první.

Povídaly se svatební i jiné historky, venku pršelo, vítr ohýbal stromy. Nezpozorovala jsem ani, kdy se setmìlo, proto¾e se ten den ani nerozednilo. Listopad konèil, prosinec mu stoupal na paty. Jak vidíte - toti¾ jak ètete - my tøi staré kamarádky se o takovém èase v¾dycky u nìkteré z nás sejdeme, abychom spoleènì udìlaly nìkteré specializované vánoèní výrobky. Tentokrát se mi zdálo, ¾e rok proletìl mimoøádnì rychle, ¾e Vánoce byly pøed mìsícem a ne ¾e budou za mìsíc... Proto¾e nám šly pilnì nejenom ústa, ale i ruce, naše èinnost se chýlila ke konci. Naïa s Juditou zaèaly ukládat zhotovená vánoèní umìlecká díla do tašek.


Tragedie pøišla neoèekávanì, jak u¾ to tak tragedie dìlávají...

Fasáda domu praskla po celé jeho výšce. Komín se zøítil a vzal sebou i nesèetné støešní tašky. Rozbité rampouchy padaly jeden po druhém a nìkteré i najednou. Okna se zbortila. Naštìstí se zdálo, ¾e nejsou mrtví ani zranìní. Z domu zùstalo jenom pár trosek, nad kterými neš»astnì poskakovaly moje kamarádky. Ke znièení chaloupky došlo jejich spojenou èinností. Naïa dr¾ela otevøenou cestovní tašku, do které se sna¾ila Judita všoupnout perníkový domeèek. Postavila ho na destièku, kterou sklonila tak, jak to ¾ádná naklonìná rovina nesnese. Prostì to popírá fyzikální zákony. Èetla jsem, ¾e na svìtì se zcela bì¾nì pøesouvají domy, obrovské budovy, ba i kostely. Ale firmy, které se touto èinností zabývají, by nikdy nemìly zamìstnávat lidi, jako jsou Naïa s Juditou. Ty dvì by nepøestìhovaly ani zápalkovou krabièku z jednoho konce stolu na druhý.

"Neseï tu jako vosková figurína a pojï nám pomoct!" vykøikla Naïa.
"Sedíš a koukáš a kvùli tobì jsme znièily takový krásný domeèek!" vykøikla ve stejném okam¾iku Judita, tak¾e jsem nerozumìla ani jedné, Ale dovtípila jsem se, ¾e se mnou nejsou kamarádky spokojené, aèkoliv jsem nechápala, proè. Pøed malou chvílí mne svornì odehnaly od akce pøesunu, prý bych jim jenom zavazela. S kamarádkami je to nìkdy tì¾ké, ale v mých letech u¾ si nemíním obstarávat nové, to u¾ by se nevyplatilo. Pøinesla jsem lopatku a smetáèek, s hekáním jsem pozametala trosky a z domku zbyla jenom teskná vzpomínka.


Chvilku jsme na sebe koukaly. Potom jsem si vysvlékla svetr a odmotala šál - pøípravy, uèinìné na odchod - a sedla jsem si ke stolu, abych z mandlí naštípala tašky na støechu.Naïa vytáhla mlèky z lednièky kousek zbylého tìsta a zaèala válet pláty na stìny. A Judita povytahovala ze skøínìk všechny u¾ ulo¾ené misky a flaštièky a l¾ièky a vaøeèky a zaèala míchat to svoje tajné, zázraèné lepidlo, kterým díly domu slepovala a taky cukrovou polevu na ozdùbky a rampouchy... V blízké budoucnosti se zaèala rýsovat nová, náhradní perníková chaloupka, stejnì pùvabná, jako její pøedchùdkynì.


Všechno se dá nahradit.
No, všechno ne. Další láhev Müller - Thurgau jsme u¾ nemìly...

 

PS: Návod na perníkovou chaloupku najdete ZDE



Text: Blanka Burjanová

Ilustrace: Kreslení - pojïte si hrát

* * *

Zobrazit všechny èlánky autorky



Komentáøe
Poslední komentáø: 02.12.2014  16:18
 Datum
Jméno
Téma
 02.12.  16:18 ZdeòkaT.
 29.11.  23:33 Blanka B.
 28.11.  20:57 Tonda (-)
 28.11.  14:47 Vesuvanka díky
 28.11.  12:26 Vendula
 28.11.  09:54 Blanka B.
 28.11.  09:26 LenkaP
 28.11.  09:10 Von
 28.11.  08:35 hera
 28.11.  07:41 Mara
 28.11.  05:33 Bobo :-)))