Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Tibor,
zítra Sáva.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

O pranostikách na závìr


Naši staøí pøedci milí, s pøírodou se pøátelili vyzráli na její triky, vymysleli pranostiky.

Ano, ano lidé zlatí, pranostiky stále platí,
jisté to však nìkdy není, všecko na svìtì se mìní!
Televizním rosnièkám, pranostiky nevadí,
kdy¾ nevìdí kudy kam, tak nìkterou nasadí.
A» se blýská, z dálky z blízka, nebo tøeba na èasy,
rosnièky nám z obrazovky vìští hezké poèasí.


V našich povìtrnostních pranostikách je ulo¾ena celá øada lidových moudrostí, z nich¾ alespoò nìkteré odpovídají i našim souèasným poznatkùm o poèasí, i kdy¾ bohu¾el pøi souèasných klimatických zmìnách tìch upotøebitelných ubývá... Mnohé z povìtrnostních rèení jsou však stále krásnou lidovou poezií a u¾ proto si zasluhují naši pozornost a obdiv.


Nevím, kde jsem sebral tu drzost a pokusil se trochu „zafušovat do øemesla“ nejen našim moudrým pøedkùm, ale i všem ¾ivým i mrtvým sbìratelùm tìchto lidových moudrostí, kteøí se v minulých stoletích zaslou¾ili o to, ¾e naše lidové pranostiky stále ¾ijí. Mo¾ná se budete divit, jak známé opravdové osobnosti se o lidové pranostiky zajímaly.


U¾ koncem 15. století se objevila povìtrnostní rèení ve staroèeských veršovaných kalendáøích, tak zvaných cisiojanech. Velikáni Kepler èi Komenský, jejich¾ proslulost jistì netøeba komentovat, „zavadili“ o pranostiky asi o 130 let pozdìji. Ménì známý je však jejich vrstevník – Mistr svobodných umìní Šimon Partlicus. Ten pocházel z Tøeštì a byl to vlastnì polyhistor, nebo» obsáhl tehdy témìø všechny dosavadní vìdecké a odborné poznatky. Pranostiky u¾ sbíral cílevìdomì a dokonce je prvnì i vydal v hospodáøském kalendáøi na rok 1617.


Z odborného hlediska se provìøováním lidových povìtrnostních pranostik zabývala celá øada slovutných universitních profesorù. Prvním z nich byl zakladatel známé meteorologické stanice v pra¾ském Klementinu - Antonín Strnad /1746 – 1799/, asi o sto let pozdìji profesor Studnièka /1836 – 1903/, zakladatel první srá¾komìrné sítì v našich zemích. Znaènou èást lidových povìtrnostních rèení nám zachovali ve svých sbírkách naši národní buditelé – zejména F.L. Èelakovský.


V první polovinì dvacátého století se pranostikami vá¾nì zabývali a provìøovali je další profesoøi University Karlovy – meteorologové Stanislav Hanzlík a Alois Gregor. Významné práce z poèátku druhé poloviny minulého století na tomto poli - jak odborné, tak i populárnì vìdecké - nám zanechal v nìkolika svých publikacích Karel Pejml, který se zabýval zejména zemìdìlskými pranostikami.


Pokud zde nìkdo postrádá velmi známý Stoletý kalendáø, tak mu mohu sdìlit, ¾e je to jeden z nejvìtších a také nejlukrativnìjších podvodù 17. století a je na nìm zajímavá pouze jeho historie. Zaèala tak, ¾e opat jednoho bavorského kláštera Mauricius Knauer nìkdy v polovinì 17. století provádìl po nìkolik let pravidelná pozorování poèasí a jako astrolog je dával do souvislosti s postavením sedmi tehdy známých planet. Svá pozorování shrnul v rukopise s pøedlouhým názvem, který je zajímavý hned z nìkolika v dùvodù a zde je jeho èeský pøeklad: „Praktický ka¾doroèní kalendáø, tj. trvalý domácí kalendáø, dle kterého roèní poèasí poznati a z jeho podoby víno a zemìdìlství s úrodou a u¾itkem pìstovati i neúrodné roky poznati a nadcházející nouzi pøedejíti lze. Urèeno pro Franky a zvláštì pro klášter Bamberg.“ Tento rukopis nikdy nevyšel tiskem a šíøil se pouze v opisech. A teï to pøijde - koncem 17. století se dostal do rukou Christopha Helwiga, lékaøe z Erfurtu, který zcela jednoduše pøisoudil starým záznamùm všeobecnou platnost a to jak územnì tak i èasovì! V roce 1701 tak vyšel tiskem první Stoletý kalendáø s bombastickým názvem: „Kuriózní kalendáø, který platí na vìk 1700 od narození Krista, to je do roku 1800“. No a jaký to byl bestseler dokazuje fakt, ¾e v rùzných úpravách a rùznými astronomickými pøídavky vychází dodnes, i kdy¾ pro pøedpovìï budoucího poèasí je naprosto bezcenný!


Vra»me se ale na úplný závìr k seriózním autorùm. Na Èelakovského a Pejmla pak v osmdesátých letech a koncem minulého století navazovali i další naši meteorologové – historici – Karel Krška, Jan Munzar a další. Známá kní¾ka pranostik poslednì jmenovaného - známá „Medardova kápì“ - pak znova nasmìrovala zájem široké veøejnosti k tomuto skvostu naší lidové slovesné tvoøivosti a je nutné mu za to nastokrát podìkovat!


Vladimír Vondráèek

* * *

Zobrazit všechny èlánky autora



Komentáøe
Poslední komentáø: 07.01.2015  19:02
 Datum
Jméno
Téma
 07.01.  19:02 kusan
 07.01.  10:38 emach