Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Sáva,
zítra Leopold.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Botanické zajímavosti Zoo Ostrava:
Pestré podzimní plody

 

S pokroèilým podzimem se v areálu zoo objevilo mno¾ství nejrùznìjších plodù, které svými výraznými barvami a tvary obohacují podzimní kolorit ostravské zoo. Zároveò mnohé z nich pøedstavují dùle¾itý zdroj potravy zejména pro volnì ¾ijící ptáky, kteøí v našich krajích zùstávají i v zimním období.


Zimokeø okrouhlolistý (Celastrus orbiculatus)
Tato vysoká opadavá ovíjivá liána je zajímavá zejména na podzim, kdy dozrávají její plody. Jsou to ¾luté tobolky s èerveným míškem. Rostlina dorùstající 10 a více metrù pochází z Èíny a do Evropy byla pøivezena v roce 1860. Tento zimokeø je nenároèný, nìkdy a¾ agresivní – doká¾e zdemolovat pletivo a zaškrtit stromy, na jemných oporách mù¾e zaškrtit i sám sebe. V zoo roste na hlavní návštìvnické trase.

 


Cesmína ostrolistá (Ilex aquifolium)
Je stálezelená vzpøímenì rostoucí a hustì vìtvená rostlina s celoroènì dekorativními sytì zelenými lesklými listy. Plody jsou kulovité v zimì jasnì èervené asi 1 cm velké peckovice. V Anglii je snítka cesmíny s èervenými plody tradièním symbolem Vánoc podobnì jako u nás jmelí. I cesmína roste na nìkolika místech podél hlavní návštìvnické trasy.

 


Ptaèí zob obecný (Ligustrum vulgare)
Tento domácí druh opadavého keøe je rozšíøený po celé Evropì. Listy ptaèího zobu na zimu opadávají, v mírných polohách nebo pøi mírných zimách opadají a¾ na jaøe pøi rašení pupenù. Plodem je lesklá èerná bobule s fialovohnìdými semeny. V areálu zoo je vyu¾it na tvarované ¾ivé ploty, napøíklad v okolí výbìhù malých šelem. Podobné vyu¾ití má i následující druh.


Døiš»ál obecný (Berberis vulgaris)
Domovinou tohoto opadavého keøe je rovnì¾ Evropa. Jemnì trpké plody èervené barvy nazývané døiš»álky obsahují vitamín C. Jsou pøidávány do kompotù, ovocného cukroví a nìkterých omáèek. Pøipravuje se z nich marmeláda èi š»áva. Po zkvašení je lze vypálit jako zajímavý destilát. Døíš»ál obecný býval v èeských zemích dosti hojnou døevinou, ale v obilnáøských oblastech byl zámìrnì likvidován, proto¾e tento keø je hostitelem rzi travní.


Pámelník bílý (Symphoricarpus albus)
U pavilonu afrických zvíøat roste tento hustì vìtvený robustní opadavý keø, jeho¾ domovinou je Severní Amerika. V podzimním období se na vìtvích objevují kulaté bobule bílé barvy o velikosti okolo 1 cm. Na keøi vydr¾í a¾ do zimy a díky obsahu houbovité du¾niny jsou oblíbenou potravou ptákù.


Skalník Dammerùv (Cotoneaster dammeri)
Rod Cotoneaster zahrnuje asi 50 druhù skalníkù rostoucích v Evropì, na severu Afriky a v Asii. Skalník Dammerùv je ze skalníkù nejznámìjší. Pochází ze støední Èíny a jeho èervené plody mù¾eme obdivovat na svazích podél venkovních výbìhù slonù.


Døiš»ál Julianin (Berberis juliane)
Tento stálezelený druh døiš»álu pocházející z centrální Èíny mù¾eme obdivovat na hlavní trase poblí¾ výbìhu americké stepní fauny, kde jeho plody nabývají v této dobì šedomodrého odstínu. Do Evropy byl dovezen kolem roku 1900.



Text: Šárka Kalousková, Zoo Ostrava
Foto: Pavel Vlèek



Komentáøe
Poslední komentáø: 18.11.2014  14:21
 Datum
Jméno
Téma
 18.11.  14:21 Vesuvanka díky
 18.11.  12:48 Tonda .....
 18.11.  07:11 LenkaP