Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Sáva,
zítra Leopold.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Periklés


Opravdu „letem svìtem“ jsme spolu prošli tím obdobím Øecka, kterému se nìkdy øíká archaické, a plynule se dostávám k období, které bývá oznaèováno jako klasické. Trochu na pøeskáèku jsem u¾ vyprávìl o perských válkách, ale také o nìkterých osobnostech té doby. Osobnostech, které polo¾ily základ evropskému myšlení (namátkou Sokrates, Platon, Aristotels). Na poèátku toho rozkvìtu byl právì Perikles, kterého vzdìlaná Evropa vnímá jako velkého demokratického státníka, který polo¾il základy evropské demokracie, ale i myšlení a kultury.


Narodil se podle jednoho zdroje v roce 500 pøed naším letopoètem, podle jiného o pìt let pozdìji. To není tak podstatné, zajímavé spíše je, ¾e pøišel na svìt v èase perských válek a sám se jich pozdìji jako politik i voják aktivnì zúèastnil. Mezi jeho uèitele patøil filozof Zenón z Eleje, uèil se i u jiných filozofù. Pocházel z aristokratické rodiny, o politiku se v mládí nezajímal, spíše vyhledával dobrodru¾ství, bitvy. Do politiky vstoupil asi tøicetiletý, a aèkoliv byl celým zalo¾ením aristokrat se sklonem k tyranii, pøiklonil se k demokratické stranì, která se opírala hlavnì o lid. Jeho pøirozeným politickým odpùrcem se stal Kimón, bohatý aristokrat, který se opíral o sobì rovné. Pro zjednodušení dodám, ¾e Kimón rozdával lidu spíše koblihy (vidìno dnešní optikou), kde¾to Periklés moc ve státì opíral skuteènì o vládu lidu.


Je dobré vìdìt, ¾e Periklés, kdy¾ nastoupil na dráhu politika, zmìnil svùj ¾ivot. Vìnoval se politice opravdu na plný úvazek, vyhýbal se zábavám. Jeho ¾ivot se prý omezil na domov a radnici. Nebudu podrobnì rozebírat peripetie tehdejší politiky. Moc Kimona byla postupnì oslabena, navíc se prokázalo, ¾e byl velkým pøítelem soupeøící Sparty. Byla tam i vra¾da Periklova spojence a Kimon byl posléze ostrakizován jako „nepøítel lidu“. Perikles se postupnì stal prvním mu¾em athénské politiky a podle historika Thúkýdidése dokonce spíše diktátorem, ne¾ demokratem. Zase velmi zjednodušenì mù¾eme konstatovat, ¾e lidová strana Periklova doèasnì zvítìzila nad aristokraty.


Není sporu o tom, ¾e za Perikla vzrostly Athény nejen hospodáøsky, ale i kulturnì, i kdy¾ ke konci své vlády se mìnil spíše na diktátora. Jeho politiètí odpùrci ovšem také nebojovali v rukavièkách, mstili se na jeho pøátelích. Tøeba slavný sochaø a Periklùv architekt Feidás byl dokonce obvinìn a uvìznìn, jeho konec není tak úplnì jasný. Periklovou achilovou patou byla dlouho Aspasia, jeho oficiální milenka, pùvodním povoláním hetéra. Tady jenom pøipomenu, ¾e hetéry v Øecku byly ¾eny sice lehké, ale vzdìlané, jejich úkolem nebyl jenom sex, ale mu¾i u nich hledali i krásu ducha. A tu prý Aspasia nabízela mìrou vrchovatou. Pochopitelnì se stala nejlepším terèem Periklových nepøátel. Tohle téma ale nechci pøíliš otevírat, je trochu sporné a nejasné.


Jak u¾ to v politice bývá, øešením se jevil váleèný konflikt, ke kterému se schylovalo mezi Spartou a Athénami. V zásadì šlo o spor o ovládnutí poloostrova. V roce 431 pø. n. l. propukla mezi délským a peloponéským spolkem peloponéská válka. Pøi èem¾ délský spolek u¾ reprezentovaly vlastnì jenom Athény. Váleèné úspìchy se pøelévaly, ale na pomoc Spartì pøišla morová epidemie v Athénách. Perikles byl dokonce oznaèen za viníka té epidemie a z funkcí odvolán. Po èase byl opìt povolán zpìt, ale u¾ to byl jiný mu¾. Zlomený smrtí obou synù z man¾elství, navíc ani on neunikl morové epidemii.


Jak u¾ to bývá, teprve po Periklovì smrti si Athéòané uvìdomili, koho vlastnì ztratili. Po velkém politikovi zùstalo krásné a výstavné mìsto. Pod vlivem sofisty Prótagora z Abdér, který prohlásil, ¾e mírou všech vìcí je èlovìk (jsoucích, ¾e jsou a nejsoucích, ¾e nejsou), uèinil Periklés èlovìka ústøedním tématem výzdoby Athén. Udìlal z milovaného mìsta skuteèné centrum umìní a vzdìlanosti. Pøedevším jeho zásluhou bylo a je starovìké Øecko pova¾ováno za kolébku evropské civilizace. Rozluème se s velkým demokratem citátem z jeho známého projevu: V¾dy» pro mu¾e, který má hrdost, je bolestnìjší pokoøení zavinìné zbabìlostí, ne¾ nenadálá smrt provázená stateèností a nadìjí na zdar obce.

Josef Hejna

***


Zobrazit všechny èlánky autora



Komentáøe
Poslední komentáø: 08.11.2013  05:53
 Datum
Jméno
Téma
 08.11.  05:53 Bobo :-)))
 06.11.  20:25 autor
 06.11.  09:15 Von
 06.11.  07:52 Jarek
 06.11.  06:24 MilunaH
 06.11.  05:44 Karel