Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Al¾bìta,
zítra Nikola.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Indie, zemì kontrastù (4)
 
Jak bylo psáno v minulém pokraèování, nedaleko Èervené pevnosti je další památka Šahd¾ahanova stavitelského úsilí, Mešita D¾amme Masd¾íd. Je nejvìtší v Indii a na její nádvoøí se vejde a¾ 25 tisíc muslimských vìøících. Do prostor mešity se za mírný poplatek dostanete, neprobíhají-li zrovna bohoslu¾by. Nesmíte však mít šortky a musíte si zout boty. Na to první jsem myslel, na to druhé u¾ tolik ne, tak¾e jsem po nádvoøí mešity cupital v bílých pono¾kách. Mìli naštìstí pomìrnì uklizeno. Po obou stranách hlavní budovy jsou štíhlé, ètyøicet metrù  vysoké vì¾e. Na jednu z nich je povolen pøístup a tak mù¾eme pro¾ít šplhání po pøíkrých schodech v úzké vì¾i, bez jakéhokoli osvìtlení a pouze v pono¾kách. Pøitom se ještì vyhýbáme neviditelným postavám, které zase sestupují dolù. Výhled z vršku vì¾e je však fantastický. Celé Dillí je v naprosté rovinì, na okraji gan¾ské plánì, a tak vidíme tak daleko, jak nám viditelnost dovolí. Dole v ulièkách  klokotá  rušný  ¾ivot  a   a¾  po  obzor  se  táhnou  nízké patrové domy, èasto s posezením na støeše. Na jihu je vidìt,  kde  zaèíná  Nové  Dillí  a  domy  nabírají  výšku.
Od mešity se táhne hlavní ulice Starého Dillí, Èandni Èouk, kdysi ulice luxusních rezidencí s tøípramenným vodním kanálem, dnes velkolepý bazar, místo permanentní dopravní zácpy, orientálního chaosu a hluku. Pokud zkusíte projet touto oblastí cyklorikšou, za zády šlapajícího Inda (jako jsme to udìlali s kolegou), èeká vás nevšední zá¾itek. Opìt je nutno srazit cenu pøedem na desetinu po¾adované èástky a nedat se odradit rikšovým lamentováním, ¾e likvidujete celou jeho ¾ivnost. To patøí k  vìci.
 
V ¾ádném pøípadì ale nekupujtee ovoce, které je lákavì vystaveno na spoustì pultù a pojízdných vozíkù. V celém Dillí je nedostatek pitné vody a nikdy nevíte v èem bylo ovoce umyto. Co snese imunní ¾aludek prostého Inda, zpravidla tì¾ce odnese ¾aludek Evropana.
Z centra Starého Dillí jsme pøejeli na druhou stranu Èervené øeky, kde se podél øeky Jamuny táhnou tzv. gháty, parky s místy, kde byly kremovány ostatky významných lidí. Proslulý je Rád¾ Ghát, s prostým pomníkem v místì, kde bylo spáleno tìlo nejvýznamnìjšího Inda novodobé Indické historie,  Mahátmy Gádhího, poté co byl na nìj v roce 1948 spáchán atentát. Kolem jeho památníku jsou stále davy lidí  man¾elských párù, rodin, školních tøíd v uniformách, kteøí  se  chtìjí alespoò  dotknout  památky na èlovìka, který pøerostl nejen indickou spoleènost,  jejímu¾ osvobození vìnoval svùj ¾ivot.
 
Naše symbolická cesta, od nejstaršího Dillí a¾ k souèasnosti  konèila   v Novém  Dillí u Indické brány, ètyøicet dva metry vysokého vítìzného oblouku, postaveného v rámci celkového plánu Nového Dillí, Edwardem Lutyensem, se jmény 85.000 indických vojákù, kteøí padli v uniformách britského impéria v bitvách 1. svìtové války a pøedevším v katastrofální britské kampani v Afghánistánu, která skonèila naprostým fiaskem. Dnes je široká, mnohaproudá tøída, která zaèíná u indického parlamentu a konèí u Indické brány, vyu¾ívána k èetným pøehlídkám a prùvodùm.
 
Poté u¾ jsme se vrátili na hotel, zaplatili taxikáøi panu Èandovi, který se o nás vzornì staral 1000 rupií (našich asi 800 Kè) a chystali se k odletu do studené støední Evropy. Bylo mi ale jasné, ¾e na mé první setkání s kulturou, která má zcela jiné koøeny a historii, ne¾ ta naše, euroamerická, nikdy nezapomenu. Nejvíce se mne však dotkl citát, který byl vytesán u památníku Mahatma Gándhího:
 
Sedm spoleèenských høíchù
 
Politika bez zásad
Bohatství bez práce
Po¾itek bez svìdomí
Poznání bez charakteru
Obchod bez morálky
Vìda bez humanity
Uctívání bez obìtování
 
(Mahatma Gándhí „Mladá Indie“, 1925)
 
To je z mých vzpomínek vše. Snad se mi podaøilo zprostøedkovat i vám své zá¾itky a pocity.
Pavel Maòásek


Komentáøe
Poslední komentáø: 25.09.2006  21:11
 Datum
Jméno
Téma
 25.09.  21:11 gagiknedlik bezpochyby
 15.09.  19:13 Jarda pøikázání
 13.09.  08:47 janina
 12.09.  13:39 gagiknedlik 7 spoleèenských høíchù