Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Otmar,
zítra Mahulena.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Nový druh v Zoo Ostrava: nejvìtší orel svìta
 
Do kolekce zvíøat Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava pøibyl nový druh – majestátní orel východní. Zoo získala pár tìchto nejvìtších orlù svìta. K vidìní je v jedné z voliér na botanické Cestì vody. Ostravští chovatelé doufají v rozmno¾ení tìchto dravcù. Odchovy mláïat jsou v zoologických zahradách raritní.
 

Orel východní (Haliaeetus pelagicus) je té¾ nazýván orel kamèatský. Tento dravec je nejvìtším orlem svìta. Tak jako u ostatních druhù orlù je samice vìtší a t쾚í ne¾ samec, vá¾í a¾ 9 kg, samec okolo 6 kg. Rozpìtí køídel bývá od 190 do 240 cm. Vyskytuje se na Kamèatce a pøi pobøe¾í Ochotského moøe, na zimu zalétá i ji¾nìji (napø. do Japonska). ®iví se pøevá¾nì lovem ryb, vìtších ptákù a savcù, nepohrdne ani mršinami vyplavenými z moøe. Velikost divoké populace je odhadována na 5000 jedincù, resp. cca 2000 hnízdních párù, a dále klesá. Tento majestátní dravec je ohro¾en zejména pøemìnou pobøe¾ních biotopù, zneèištìním prostøedí (DDT, tì¾ké kovy) a nadmìrným rybolovem. V Èerveném seznamu IUCN je øazen v kategorii zranitelný (Vulnerable).
 
V rámci evropských zoologických zahrad je orel východní chován v 29 institucích v poètu 65 jedincù. Odchovy mláïat jsou ale velmi vzácné, za poslední rok se podaøily jen ve dvou zoo. „Pár, který se zabydluje v ostravské zoo, jsme pøivezli ze Zoo Liberec. Samice má 20 let, samec 19. Pùvodnì pocházejí oba ptáci z nìmecké zoo v Heidelbergu a zatím se nerozmno¾ili. Doufáme, ¾e se to v naší pøírodní voliéøe podaøí,“ øíká Petr Vrána, zoolog pro welfare a koordinátor veterinární péèe v Zoo Ostrava. Hnízdìní u tohoto druhu zaèíná v únoru a¾ bøeznu stavbou hnízda. V prùbìhu dubna a¾ kvìtna samice snáší 1–3 vejce. Inkubace trvá 38–45 dnù. O mláïata se starají oba rodièe.
 
Návštìvníci mohou orly východní vidìt v jedné z voliér na Cestì vody, kde jsou i další druhy orlù – orli skalní, orli moøští a orli královští. Viz také video.
 
Foto: Enrico Gombala


Šárka Nováková, Zoo Ostrava


Komentáøe
Poslední komentáø: 05.10.2024  09:37
 Datum
Jméno
Téma
 05.10.  09:37 Vladimír Køi¾
 01.10.  20:58 Jaroslava
 01.10.  09:31 Vesuviana