Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Mahulena,
zítra Romana.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Letní odpoledne u Georgian Bay
 
Kanada si rozhodnì nemù¾e naøíkat, ¾e se k ní pøíroda zachovala macešsky. Má asi ètvrtinu svìtové zásoby sladké vody. Ponìvad¾ je rozsahem druhou nejvìtší zemí na svìtì, mù¾e si dovolit vìnovat rozsáhlé plochy parkùm. A tak si vytvoøila, na celkové ploše vìtší ne¾ celé Nìmecko, systém 42 národních parkù (Pacific Rim National Park Reserve, The Mountains of Banf Park…), které mají zachovat význaèné rysy ka¾dé z jejích 39 pøírodních oblastí. Tento systém, k nìmu¾ patøí 4 moøské pobøe¾ní oblasti, se rozlohou (skoro) rovná celému Nìmecku.
 
Jedním z tìch 42 národních parkù je Georgian Bay Islands National Park. Georgian Bay je záliv jezera Huron, dlouhý 220 km a široký 100 km, a roztahuje se na 15,000 sq. km. Ve vodách zálivu uva¾uje o vìènosti desetitisíce ostrovù. Nejvìtší z nich pøi severní stranì zálivu, Manitoulin Island, je nejvìtším ostrovem na svìtì v sladkovodním jezeru. Vìtšina tìch ostrovù je znaènì menší – v jedné jediné oblasti, kdy¾ si s tím budete ochotni dát práci, jich napoèítáte pøes tøicet tisíc – tak se také ta oblast jmenuje “Thirty Thousand Islands”; v létì jí z Penetangu a z Midlandu projí¾dìjí lodì s tisíci turistù. Ty vody a pobøe¾í byly po tisíciletí domovem indiánským kmenùm. První Evropan, který tuto oblast prozkoumal a zmapoval (1615 –1616 – jen nìkolik málo let pøed Bílou horou), byl Samuel de Champlain, který Georgian Bay nazýval ‘Le Mer douce’ (klidné moøe). Pokøtil ji (podle krále George IV) poruèík britského váleèného námoønictva Henry Wolsey Bayfield.

 
 
Nejmarkantnìjšími poznávacími znaky oblasti Georgian Bay (hlavnì Algonquin parku) jsou vìtrem ošlehané bílé borovice a rezavá ¾ulová základna, kterou odcházející ledovce odkryly koncem poslední doby ledové pøed  11,000 roky. Do tìch vod a ostrovù, té rezavé  ¾uly a tìch bílých vìtrem ošlehaných borovic, se zvláš» zamilovala skupina kanadských malíøù, zvaná ‘Group of seven’. Tìlo prvního z nich, Toma Thomsona, jeho¾ kabina dramatizuje galerii pár kilometrù na sever od Toronta, bylo vyloveno z jezera “Canoe” v Algonquin parku v roce 1917. Dalšími èleny této skupiny byli Franklin Carmichael, A.J. Casson, Arthur Lismer, Lawrence Harris, A.Y. Jackson, F.H. Varley a jaksi se k nim pøifaøila vancouverská malíøka Emily Carr. (Do Algonquin Parku se zamilovala celá øada našich krajanù, mezi nimi Sokolové Jarmila Beèková, rodiny Dity a Charley Hykla a Jany a Luboše Fryntových a také bývalého gen. konzula ÈR v Torontu, Richarda Krpaèe).

 
 
Kolem Georgian Bay vyrostla øada výletních støedisek, jako Collingwood, Port Severn, Tobermorry, Penetang, Wassaga Beach,Scenic Caves, Tyrolean Village Resorts, Midland, Blue Mountain Resort. Nejvìtší a nejúspìšnìjší z nich je bezpochyby Blue Mountain Resort, zalo¾ený slovenským uprchlíkem Jozo Weidrem. Jozo pøed druhou svìtovou válkou vlastnil v Malé Fatøe mezinárodnì známou chatu zvanou “Pod Rozsutcem”. Chata se za války stala partyzánským útulkem a v roce 1944 byla nacisty rozmetána. Jozo a jeho èeská ¾ena Helen – rodaèka z Nymburku – pøišli do Kanady v kvìtnu 1939 a v roce 1941 Jozo zalo¾il Blue Mountain Resorts (v roce 1948 Helen a Jozo zalo¾ili Blue Mountain Pottery) a doèkal se – pøed svou smrtí v automobilovém neštìstí – prvních výrazných úspìchù. Po jeho smrti Helen napsala The Mountain Ballad, vìnovanou jejímu man¾elovi “který nále¾el horám, narodil se a ¾il mezi nimi celý svùj pozemský ¾ivot, a svým popelem nav¾dy.”
 
Cestou z Toronta na Georgian Bay – na polovièní cestì mezi Barrie a Collingwoodem – narazíte na skvìlý dùkaz èeského podnikatelského genia, Edenvalský Aerodrome Milana Kroupy, kde se za pár týdnù, 11. srpna, (jako ka¾doroènì) sjedou, na pokud vím nejvìtším festivalu toho druhu v Kanadì, letadla (bude tam i letadlo, které bombardovalo Tokio) a historická auta (bude jich tam na dvì stì) a tisíce lidí z celého kraje.

Díváte-li se s Blue Mountain pøes jezero, uvidíte na druhé stranì malé výletní místo, Palm Beach, v jeho¾ okolí má chaty øada krajanù, mezi nimi i èlenky torontského Nového divadla, Jana Fabiánová a Dáša Hubschmanová. Pár kilometrù podél pobøe¾í smìrem na západ narazíte na mìlkou kruhovitou plochu vody, vypadající jako rozsáhlé pøírodní koupalištì, oddìlené od jezera na nìkolika místech pøerušenou hradbou kamenù. Celou tu plochu snadno pøejdete. Uprostøed prostranství pøed koupalištìm stojí vzpøímená hrdá bøíza. Trávil jsem tu nejedno letní odpoledne. A dokonce jsem tu spáchal básnièku.

 
 
Josef Èermák
* * *
Fotokolá¾: Marie Zieglerová
Zobrazit všechny èlánky autora


Komentáøe
Poslední komentáø: 29.03.2017  09:07
 Datum
Jméno
Téma
 29.03.  09:07 Von
 28.03.  15:57 Marta U.
 28.03.  07:46 Vesuvjana podìkování autorovi a Maøe