Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Mahulena,
zítra Romana.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Navenek tichý, uvnitø rebel
Boøek Šípek je navenek tichý. A uvnitø?


Naprosto mimoøádnou událost za¾ili klienti, návštìvníci a hosté Sanatorií Klímkovice. Milovníci umìní si tam mohli poøídit originální kousky z tvorby svìtovì uznávaného designéra a výtvarníka Boøka Šípka za neobvykle nízké ceny.


Na výstavì, spojené s aukcí, byly tøi desítky vesmìs sklenìných umìleckých objektù. Pøedstavovaly nejen prùøez celou starší tvorbou Boøka Šípka, ale i jednotlivá díla z kolekce chystané pro letošní rok. Její prezentace probìhne v Milánì. K vidìní byly i nìkteré prototypy navr¾ené pro svìtové designové firmy jako Driade, Skitsch, Swarovski èi Sevres. Unikátem zde byla dva metry vysoká váza, vytvoøená pro návrháøe znaèky Chanel Karla Lagerfelda. Ve stejném designu existuje pouze sedmnáct kusù.
Výstavu doplnily pøípravné Šípkovy skicy a také cyklus velkoformátových reportá¾ních fotografií Jana Williama Drnka, které poøídil v loòském roce ve sklárnì pøi výrobì sklenìných didgeridoo pro výstavu v New Yorku.


Boøek Šípek je kosmopolitní umìlec, který po emigraci v roce 1968 pùsobil v Nìmecku, kde vystudoval architekturu a filozofii. Pak pøesídlil do Nizozemska. Jeho díla jsou souèástí stálých sbírek v galeriích v Paøí¾i, Londýnì, Amsterdamu, New Yorku, Soulu, Tokiu a dalších mìstech. Jako jediný výtvarník mohl po Josipu Pleènikovi zasáhnout do architektonické a výtvarné podoby interiéru Pra¾ského hradu, kde zastával èestnou funkci hlavního architekta. Je dr¾itelem nìkolika presti¾ních ocenìní - napøíklad v roce 1983 získal nìmeckou Cenu za architekturu, v roce 1991 titul Rytíø umìní a literatury Francouzské republiky a v roce 1993 Cenu za u¾ité umìní a architekturu prince Bernharda.
Sám o sobì øíká, ¾e je anarchista a ateista. Navenek tichý, uvnitø rebel, filozof, architekt, designér a restauratér, který si našel chvilku i na rozhovor pro náš magazín Seniortip.


Muèíte se pøi hledání inspirací?

„Tak to u mì nefunguje. Nedìlám umìní, tak¾e to mám snazší. Mé vìci mají praktický úèel, jsou k u¾itku. Asi bych se zbláznil, kdybych mìl stát pøed prázdným plátnem a hledat inspiraci, jak a proè nìco namalovat. Ano, tvoøím na základì emocí, ale racionálnì, proto¾e se jedná o vìci, pøedmìty nebo domy, ne o èisté umìní. Umìlci to mají mnohem t쾚í. Architekti a designéøi se umìní dotýkají, ale nejsou umìlci.“


Pak se ovšem nabízí otázka: kdy¾ vaše tvorba není umìní, proè ji obdivují lidé na celém svìtì?

„Za prvé v ní nejsou politické názory, co¾ v umìní bývá velmi èasto. A za druhé, v mé tvorbì je mùj ¾ivotní názor - to je to, co si lidé cení. To je to, co oddìluje úspìšné a novátorské typy tvùrcù od tìch, kteøí jen kopírují. Kdy¾ tvoøíte a chcete být nový, jdete na trh s celým svým vidìním svìta, nejen s nìjakou sklenièkou nebo domem. Lidé musí chtít váš svìt.“


Jednou z nejvýznamnìjších osobností, kterou jste oslovil svým vidìním svìta, je Václav Havel. Jak a èím vaše setkání zaèalo?

„Nebylo to tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. On mì objevil, kdy¾ já ¾il ještì v cizinì. Dlouho si zvykal na moje ¾ivotní názory. Mým nápadùm øíkal šípkoviny. Jen¾e Václav Havel je velmi avantgardní, tvoøivý a otevøený vùèi novým vìcem. Proto jsme se nakonec stali pøáteli. Ale fakt, ¾e jsem pracoval pro našeho prezidenta, mi paradoxnì nejvíce pomáhá na mezinárodní scénì. Doma je to obèas i zátì¾, zabarvená politikou.“


To je daò za úspìch, který se u nás moc neodpouští a ¾e jste drahý, to u¾ vùbec ne…

„Ale já nejsem tak drahý, jak se o mnì obèas šíøí. Jako architekt mám ceny standardní, nejsem výjimeèný. A jako designér? Mé vìci stojí hodnì jen tehdy, kdy¾ jde o volnou tvorbu, nebo o speciální zakázku. Nìco vám øeknu. Pøed lety jsem udìlal pro Amerièany tøicet ¾idlí po ètyøech tisících dolarech za kus. Speciální vìc. A nedávno se jedna ¾idle vydra¾ila v Sotheby's za osmdesát tisíc dolarù. Tak¾e na mých starých vìcech vydìlávají jiní víc, ne¾ já na nových.“


Je to tak, ¾e s nároènìjší cenou jsou k vám i zákazníci nároènìjší?

„Nepochybnì. Chtìjí mimo jiné urèitou komunikaci o zakázce. Jednou se mi stalo i to, ¾e jsem letìl do Japonska, na letišti se dvì hodiny bavil se zadavatelem a pak zase letìl zpátky. U tak osobních vìcí, které si lidé nechávají u mì dìlat, chtìjí také osobní vztah. A já jim ho dávám. Proto jsem stále na cestách.“


Vlastníte v Praze thajskou restauraci Arzenal. Proè jste v podnikání zamíøil do tak odlišných vod od architektury a designu?

„Ty vody nejsou a¾ tak odlišné. Dobrý kuchaø je bez nadsázky estét a znalec chutí, jeho jídlo je umìlecký výtvor. Kromì toho, thajskou kuchyni miluji – je ostrá, ale nezabíjí ostatní chutì. A samotní Thajci jsou ú¾asní a pøíjemní lidé. Nehádají se. I kdy¾ mají spor, tak se smìjí. Jsou ochotní, pøívìtiví a to mám rád.“


Vra»me se z Asie do Sanatorií Klímkovice. Co byste øekl na jejich adresu?

„O tìchto Sanatoriích napøíklad vím, ¾e jsou to jediné èeské láznì, které léèí pohybovì tì¾ce posti¾ené dìti velmi úèinnou jodobromovou solankou. Podaøilo se v nich dìtskou léèebnu pohybových potí¾í zachovat, pøesto¾e mnohé další je zavírají kvùli ekonomicky nevýhodnému provozu. I proto si tyto láznì zaslou¾í naši pozornost. Kdy¾ k ní pøispìji svojí tvorbou, mám pocit, ¾e je u¾iteèná nejen svou estetièností èi umìleckou hodnotou.“


Jiøí Muladi

 



Komentáøe
Poslední komentáø: 13.06.2011  08:07
 Datum
Jméno
Téma
 13.06.  08:07 vomod