Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Al¾bìta,
zítra Nikola.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Z NAŠICH POUTÍ - POD VRCHEM BOREÈ...
Zvu vás na další výlet, plný sluníèka a dobré pohody. Tentokrát ke studánce pod vrchem Boreè...

Dnešní putování jsme zasvìtili úklidu studánky pod vrchem Boreè spoleènì s dìtmi jedné lovosické základní školy a poté prùzkumu kvìteny na východním a ji¾ním svahu tohoto vrchu. Boreè je takový menší zakulacený kopeèek s nadmoøskou výškou 446 m, který se nachází západnì od Lovosic. Je tvoøený znìlcem a patøí k dalším pøírodním unikátùm v Evropì.

Geologickou zvláštností Borèe jsou tzv. "ventaroly", co¾ jsou výdechy teplého vzduchu z nìkterých míst na vrcholu kopce v zimì. Èím vìtší je mráz, tím výraznìjší je tento jev. Není to však doznívající vulkanická èinnost, jak by se na první pohled zdálo. Pøi podrobnìjších prùzkumech bylo zjištìno, ¾e v puklinách mezi kameny se v létì ohøívá vzduch, který
pak v zimì uniká jako komínem. Vodní páry z vystupujícího vzduchu, který mù¾e být teplý a6 16 stupòù Celsia, se srá¾ejí a vytváøejí dojem kouøe. V místech tìchto ventarol se to pìknì zelená, i kdy¾ jinde je snìhová pokrývka. Dokonce mohou rozkvést i fialky... Botanickou raritou je výskyt játrovky boreèky (její¾ název je odvozen od této lokality), která se ve støední Evropì vyskytuje pouze na tomto místì. (Boreè navštívíme ještì v zimì.)

Vra»me se k naší pouti. Poèasí nám pøálo. Byla mimoøádnì dobrá viditelnost. Barevná vrstevnatá oblaènost se místy protrhávala, tak¾e støídavì sluneèní paprsky hladily jednotlivé kopce Støedohoøí a mraky je naopak zastiòovaly. Rychlá zmìna svìtel, stínù a tónù barev dodávala krajinì neobyèejný pùvab. Zastavovali jsme se a hladili kopeèky, které byly na dohled. Neobyèejnì na nás zapùsobil "všeobjímající" Lovoš, pod jeho¾ ochranou se tu choulí malá vesnièka Re¾ný Újezd. Její obyvatelé se mohou dennì kochat krásou tohoto majestátného a štìdrého vrchu s vinicemi a sady na ji¾ním svahu.

Øíjnová louka nás vesele pøivítala pestrými kvìty, kterými jsme byli nadšeni. Z trávy na nás vykukovaly ještì modré rozrazily, violka trojbarevná, rmen s mimoøádnì velkými kvìty, pøipomínajícími malé kopretiny, rdesno èervivec, jeho¾ kvìty i stonky mìly rù¾ovì èervené  odstíny, ¾luté kvìty jestøábníku a opozdilé kozí brady svítily v louce. Objevili jsme i starèek pøímìtník se sírovì ¾lutými kvìty. Dokvétal ještì øebøíèek a na nìkterých místech i divizna velkokvìtá. Èasto jsme nacházeli rù¾ice nových listù této divizny, která pokvete pøíští rok.
Pøerostlé trávy nejrùznìjších druhù, z nich¾ trèela zvadlá torza bodlákù  obecných, pcháèù bìlohlavých a nejrùznìjších okoliènatých rostlin, která vytváøela jakousi jemnou grafiku. Èasto jsme se setkávali s trsy ji¾ zaschlé tøezalky a dobromysli, øepíku, kde obèas se objevil zapomenutý kvítek. Z toho všeho jsme si mohli udìlat pøedstavu jak vypadala louka v létì. Obdivovali jsme velké podlouhlé modrofialové kvìty èernohlávku obecného, kobereèky svìtle fialovì kvetoucí máty balšám.

Zdá se, ¾e se tu støídají vlhèí místa se suššími, stepními. Narazili jsme na drobouèké èervenavé kvítky drchnièky rolní, nápadné kvìty kakostu krvavého a chrastavce obecného. V kamenné suti kvetla ještì mateøídouška. Naši pozornost upoutaly sytì zelené a zvláštì ozdobné shluky listù dávno odkvetlého lomikamene trsnatého, kontrastující šedi
znìlce.

A nad tou nádherou obèas, kdy¾ sluníèko více høálo, prolétl motýl, vìtšinou bìlásek, ale ukázal se nám i rezavý perle»ovec malý s èernými skvrnkami, jeho¾ jsme mohli pozorovat zblízka a mihla se kolem nás i baboèka paví oko. Støedohorské louky mají své kouzlo a dovedou potìšit èlovìka i na podzim. Jen neradi se vracíme na nádra¾í a tìšíme se na další putování pøíští týden, které bude vìnováno studánce pod Lovošem a loukám v jejím blízkém okolí....
Jana Haasová
Další èlánky autorky:
Kdy¾ kamení vypravuje
Krajem Emila Fily
Z cest za Italskými vulkány
Ostrov obsidiánu a síry
Tyrhénský maják Stromboli
Etna deštivá
Mìsto, kde se zastavil èas
Etna-ráj vulkanologù
Mùj první výstup na Lovoš
Královna støedohoøí
Hradištì za deštì
Støedohoøí pod Oltáøíkem
Malebné Èeské støedohoøí
Okolo Lipské hory
Debeøským údolím
Výlet do Skandinávie
U rybníka
Pohádkový kout Plzeòska
Mannsteinùv kámen
Vzpomínáte na tento den?
Srpnová romance
Ovèín
Konec léta na Bøezinì
Bezejmenná rozhledna


Komentáøe
Poslední komentáø: 27.10.2007  15:22
 Datum
Jméno
Téma
 27.10.  15:22 Vesuvanka pro Mílu, Vlastu V a Ludmilu T
 25.10.  22:28 Ludmila T
 25.10.  10:00 Vlastav Chci øíct toté¾ co Mila,
 25.10.  00:04 Mila
 24.10.  21:46 Vesuvanka pro Jitku a Almu
 24.10.  19:52 alma
 24.10.  16:08 Jitka I.
 24.10.  11:59 Vesuvanka pro kmeta a Bobo
 24.10.  10:39 Bobo :-)))
 24.10.  09:54 kmet Hezké a milé povídání
 24.10.  07:59 Vesuvanka pro wiki
 24.10.  07:49 wiki